Close

Bağırsak Kurdu Hakkında Her Şey!

 

Bağırsak kurdu olarak da bilinen intestinal kurtlar, ana bağırsak tipi bir parazittir. Bazı durumlarda bağırsak hareketi sırasında dışkınızda bir solucan geziyormuş gibi hissedersiniz. Bu durum bağırsak kurduna sahip olduğunuzdan dolayı olabilir.

Yaygın bağırsak kurtları şu türlerdendir:

 • Tenyalar ve parazitler
 • Askariasis, pinworm ve hookworm enfeksiyonlarına neden olan yuvarlak kurtlar

Bağırsak Kurtlarının Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak kurdu olan bir kişi sıradan bir dizanteri gibi yaşayabilir. Dizanteri, bağırsak enfeksiyonunun dışkıda kan ve mukus ile ishale sebebiyet verdiği bir hastalıktır. Bağırsak parazitleri vulva ve rektum etrafında birçok hastalığa sebep olabilir. Bazı insanlar herhangi bir belirti yaşamadan uzun süre bağırsak parazitlerini vücutlarında barındırabilirler.

Yaygın belirtiler arasında bu belirtiler çokça görülür;

 • Karın ağrısı
 • İshal, bulantı ve kusma
 • Şişkinlik
 • Yorgunluk/bitkinlik
 • Aşırı kilo kaybı

Bağırsak Kurtları Neden Olur?

Bağırsak kurdu hastalığına sahip olmanızın bir yolu, inek, domuz veya balık gibi bir hayvandan az pişmiş et yemektir. Bağırsak kurdu enfeksiyonuna yol açan diğer olası nedenler şunlardır:

 • Kirli su tüketimi
 • Kirli toprak tüketimi (özellikle meyve ve sebzeleri iyi yıkanmadığı zaman istemsizce yenilen topraklar)
 • Metabolizmik güçsüzlük
 • Hijyensiz ortamlarda bulunmak/yaşamak.

Yuvarlak biçimli bağırsak kurtları genellikle kirli toprak veya dışkı yolu ile bulaşır. Kirlenmiş bir yemek yemeniz sonucunda yemeğin içerisindeki parazitler doğruca bağırsağınıza gidebilir. Bir sonraki adımda bağırsakta belirli bir hacim tutmaya ve büyümeye başlar. Miktar ve boyut olarak çoğaldıklarında ve büyüdüklerinde belirtiler ortaya çıkabilir.

Bağırsak Kurdu Kimlerde Görülür?

Çocuklarda bu hastalık oldukça yaygın görülür. Yaşlı veya yetişkinler ayrıca zayıf bağışıklık sistemleri nedeniyle artmış risk grubu içindedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, yaklaşık %10 gelişmiş dünya ülkesi insanlarına bağırsak kurtları bulaşıyor. Gelişmekte olan veya gelişmemiş ülkelerdeki insanlar kontamine kaynaklardan içme suyu ve düşük sanitasyon seviyeli yiyecekler kullandıkları için en yüksek risk grubu altında.

Bağırsak Kurdu Teşhisi

Belirtilerden herhangi birine sahipseniz ve özellikle yakın zamanda ülke dışına çıktıysanız, doktorunuzdan kontrol için randevu almalısınız. Doktorunuz size dışkı muayenesi yapabilir, çünkü parazitin olup olmadığını anlamak için birkaç dışkı örneği gerekir. Başka bir test ise, sadece mikroskop altında görülen kıl kurdu yumurtalarını almak için anüse birkaç kez bant uygulanmasını içeren “Scotch tape” testidir. Kurtlar ve yumurtalar tespit edilemezse, doktorunuz vücudunuza bir tür kan testi uygulayarak antikorları arar. Ayrıca, doktorunuz şüphelenilen hastalığın seviyesine veya durumuna bağlı olarak tekrar tespit için bir yol daha dener. Bu tespit için x-ray kullanılır. Bilgisayarlı tomografi makineleri ile de bu araştırmayı destekler.

Bağırsak Kurdu Tedavisi

Tenya gibi bazı bağırsak kurtları, güçlü bir bağışıklık sisteminiz ve sağlıklı beslenme ve yaşam tarzınız varsa kendi başlarına kaybolabilir. Bununla birlikte, bağırsak kurdu enfeksiyonunun türüne bağlı olarak, antiparaziter ile bir ilaç tedavisi gerekebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top