Close

Annelerin doğum sonrası duygusallığı ve psikolojisi

Anne olmanın bir kadının başına gelebilecek en güzel şeylerden biri olduğu su götürmez bir gerçektir. 9 ay süren hamilelik döneminde ve doğum sonrası anneler çeşitli psikolojik ve fizyolojik sorunlarla karşılaşabilmektedir. Peki bu sorunlar nelerdir? Nasıl başa çıkılır? İlk doğum sonrasında neler yapılmalıdır?

İlk kez anne  olmuş bir kadın, endokrin seviyesinin değişmesi sonucunda birçok duyguyu aynı anda yaşamaktadır. Bu durumun ilk olması sebebiyle çoğu kadın alışamayıp ruhsal boşluğa sürüklenmektedir. Bunun sonucu olarak lohusalıkta depresyon kaçınılmaz olmaktadır. Bu zorlu süreçte yeni anne olmuş kadınların çevresinden destek alması büyük önem arz eder. Yakınlarının desteğiyle yeni anne, doğum sonrasında görülen ruhsal sıkıntıları rahatça aşarak bebeğine daha fazla vakit ayırabilir.

Annelerin doğum sonrası ruh hali

Her kadın doğumdan sonra lohusa dönemine girmektedir. Lohusa dönemi psikolojik ve fiziksel sıkıntıları da beraberinde getirmektedir.Hormon dengesinin bozulması bu durumun oluşmasında önemli rol oynamaktadır.Anne, bu dönemin geçici olduğunun farkında olursa daha kolay atlatır.

Yeni anne olmuş bir kadının en büyü endişesi şüphesiz ki bebeğidir. Her kadın annelik içgüdüsüyle bebeğini koruyup kollamaya odaklanır. Ancak çocuk bakımı zamanla öğrenilir. Anne bunu aklından çıkarmamalı ve her sıkıntıda kendini suçlamamalıdır. Bebek ağlaması annenin stres yapmasına sebep olabilir. Yeni doğan bebekler genellikle gaz,açlık gibi kolayca halledilebilecek sıkıntılar yüzünden ağlarlar.

Doğum sonrası çevre desteği

Her ebeveyn çocuğunun en iyi şartlarda yaşamasını sağlamak ister. Yeni anne bu istekle bebeğin bakımındaki tüm sorumluluğu üzerine almak isteyebilir. İçgüdülerin sonucu olan bu durum zamanla anneyi yıpratmaktadır. Bebeğin bakımında babanın da rolü önemlidir. Anne yorulduğu zamanlarda sorumluluğunu babaya devretmekten çekinmemelidir. Doğum sonrası lohusalık döneminde bir takım ruhsal sıkıntılar yaşanması kaçınılmazdır. Yeni anne,eşinin desteğiyle sorunlarını aşarak yeniden sağlıklı bir psikolojiye ulaşabilir.

Özgüven problemlerine dikkat

İlk kez anne olan bir kadın, bu süreçte öz güven problemleri yaşayabilir. Bunun sebebi ilk kez çocuk bakmasıdır. Yukarıda da bahsedildiği gibi çocuk bakımı öğrenilen bir şeydir. Yeni doğum yapmış bir anne,çocuk bakımında tecrübeli yakınlarından destek alabilir. Bunun yanında eşinin yardımı her şeyi daha kolaylaştıracaktır.

Sonuç olarak yeni anne çevresindekilerden yardım istemek konusunda girişken olmalıdır. Anne olan her kadın bu süreci yaşamaktadır. Yeni anne, zaman geçtikçe çocuğunun sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü görecek ve doğumsonrası yaşadığı buhranlı zamanları tebessümle anacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top