Close

Kil maskesi nasıl yapılır? Yararları nelerdir?

Günlük hayat telaşında,yoğun tempolar içinde kalıp kendinize zaman ayıracak vaktiniz kalmıyor olabilir. İş hayatı, okul veya çocuklar derken kendinize ayıracağınız bir günü güzellik merkezinde geçirmek istemeyebilirsiniz. Pahalı cilt kremlerini karşılayacak bütçeniz de olmayabilir. İşte tam bu devrede size kil maskesi çok iyi gelecektir. Makul fiyatlarla temin edebileceğiniz gibi evde kendi imkanlarınızla dakikalar içinde cildinize bakım yapabilirsiniz. Dilerseniz cildinize iyi gelecek olan bu maskenin yapım aşamalarını incelemeye başlayın.

Kil maskesinin yararları

Kil maskesinin başlıca özelliği yağlı ciltlere uygulandığında yüzdeki yağ oranını düzenleyip daha canlı bir görünüm sağlamasıdır. Fazla yağ oranını atan cildin gözenekleri de temizlenmiş olur.Böylece tıkanmış gözenekleri arındırmış, cildinizdeki gözenek görünümünü küçültmüş olursunuz.

Tıkanan gözenekler sonucu ciltte oluşmuş sivilceleri veya sivilce lekelerini yine kil maskesiyle arındırabilirsiniz.

Kil maskesi egzama, deri, cilt hastalıklarını hafifletici etkiye sahiptir.

Kil maskesinin bir diğer yararı ise cilde verdiği canlılık,tazelik etkisidir. Kilin içinde barındırdığı mineraller sayesinde cildiniz doğal parlaklığına kavuşacaktır.

Kil türleri

Yeşil kil

Daha çok yağlı ciltlerin kullanması önerilmektedir. Çünkü yeşil kilin en büyük özelliği ciltteki yağ oranını azaltıp, dengelemesidir. Yeşil kilin içinde bulundurduğu mineraller sayesinde sivilceleriniz daha kısa sürede iyileşecektir.

Beyaz kil

Tahriş olan ciltteki lekeleri iyileştirmek için kullanılan en iyi yöntemlerden biridir. Kuru veya yağlı ciltlerin kullanımına uygundur.

Kil maskesi yapımı

Öncelikle cildinize uygun kili tercih ederek işleme başlamalısınız. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz yeşil kil, kuru veya hassas bir cildiniz varsa beyaz kil tercih etmelisiniz.

Seçtiğiniz kilden 1 yemek kaşığı alıp kaseye koyunuz. Üzerine kili maske yapacak kıvamına getirecek kadar su veya süt ekleyiniz. Dilerseniz organik gül suyu da kullanabilirsiniz. Eğer hassas bir cilde sahipseniz su yerine papatya veya portakal yağı da ekleyebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz maskeyi yüzünüze sürüp yaklaşık 10 dakika kadar bekletin ve durulayın. Ki l maskesinin yüzünüzde kalıp şeklinde kurumasını beklemeyin. Biraz kurusa yeterli olacaktır. Eğer maskeyi çıkardıktan sonra cildinizde kuruluk hissederseniz nemlendirici kullanın.

Bu maskeyi haftada bir veya iki kere yapabilirsiniz.

Kilin zararları

Kilin belli başlı bir şeye sebep olduğu söylenemez. Fakat faydasını beklediğimiz her şeyin aşırı tüketimi zarara yol açabileceği gibi kilin de aşırı kullanımı önerilmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top