Close

1 haftada bacak incelten egzersizler

NEDEN BACAK İNCELTME EGZERSİZLERİ YAPILIR?

Dünya genelinde ciddi bir problem olarak karşımıza çıkan hareketsiz yaşam, vücudumuzda şekil bozukluklarına sebep olabilir. Günümüz insanı aynı zamanda obezite tehlikesiyle de karşı karşıyadır. Bu problemlerin çözümü için spor yapmak, sağlıklı yaşam tavsiyelerine uymak çoğu zaman işe yarar. Egzersiz de sağlıklı yaşam tavsiyelerinden biridir. Egzersizler hem vücudun forma girmesini sağlayabilir hem de sağlıklı bir yaşam için edinilebilecek alışkanlıklar arasında sayılabilir.

Formda bir vücut için önemli bölgelerden biri de bacaklardır. Erkekler için kaslı bir bacak yapısı formda olan bir vücut göstergesi iken, kadınlar için ince bir görünümdeki bacaklar formda olduklarının göstergesidir. İnsanların bu amaçlarına ulaşmak için başvurabileceği çeşitli pilates ve spor egzersizleri bulunur. Ev rahatlığında ve çok basit bir şekilde uygulanabilen bacak inceltme egzersizleri düzenli olarak yapıldığında sağlıklı sonuçlar verebilir. Bacağın farklı kısımlarını aynı anda çalıştırabilmeyi başarabilen bacak inceltme egzersizleri için spor kıyafetleri yeterli olabilir.

BACAK KALDIRMA EGZERSİZİ NASIL YAPILIR?

Egzersiz matı üzerinde yapılabilen bu bacak inceltme egzersizi, basen bölgesinin sıklaştırılmasında etkilidir. Evde egzersiz matı üzerinde yan yatmış bir şekilde üstte duran bacağın yukarı doğru kaldırılıp indirilmesi ile gerçekleştirilen bu egzersiz, yavaş tempo gerektirir. Hareketi uygularken dikkat edilmesi gereken nokta ise omuzların ve karın kasının sabitliğidir. Bu egzersizi 3 set olarak ve15’er defa yapabilirsiniz. Egzersizi alt bacağınızı 2-3 santim yukarıda tutmaya çalışarak daha da zorlu hale getirmek mümkündür.

MAKAS EGZERSİZİ NASIL YAPILIR?

Bu egzersizde ellerin belin altında olduğu bir pozisyondayken sırt üstü uzanmış olmak gerekir. Makas egzersizi hem karın kaslarını çalıştırabilir hem de bacağın bazı kısımlarındaki yağları eritebilir. Egzersizi uygulama esnasında bel düz bir şekilde korunurken bacaklar aşağıya ve yukarıya doğru olmak üzere hareket ettirilir. Uygulamalar sonunda ise yanma hissedilebilir. Ayrıca egzersiz yaparken karın kaslarının sıkılması bu kasların da çalışmasına yardımcı olabilir. Makas egzersizi 2 set halinde yapılabilir.

SANDALYE EGZERSİZİ NASIL YAPILIR?

Sandalye egzersizi adı verilen bacak inceltme egzersizini gerçekleştirilirken bir sandalyeye ihtiyaç duyulur. Uygulama esnasında sandalyeye oturularak bel dik şekilde tutulur ve eller öne doğru uzatılır. Ardından sağ ayak sol dizin üstüne gelecek şekilde bir pozisyona geçilir. Sandalyeden yavaş bir şekilde doğrulduktan sonra tekrar yaklaşık 2 saniye kadar oturulur. Aynı hareketler diğer bacak için de yapılır. Bu egzersiz baldır bölgesinin ve alt bacakların inceltilmesinde etkilidir.

Bacak inceltmek için yapılan egzersizlerde ayağa ağırlık takmak daha etkili sonuçlar verebilir. Etkili sonuçlar için bir diğer koşul ise egzersizlerin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Ancak bireylerin kendi vücut özelliklerine uygun egzersizleri uzman kişiler eşliğinde seçmeleri daha doğru olacaktır.

scroll to top