Close

Balgam sökücü ilaçlar ve doğal yöntemler

Balgam akciğer boşluğunda oluşur. Her durumda bir hastalık belirtisi olarak görülmez. Eğer balgamınız renkli bu bir hastalık belirtisi olabilir. Asıl önemli olan balgamın üreme nedenidir. Trake borusunda biriken yabancı toz maddeler balgam sayesinde atılmaktadır.

Balgamı kronik balgam ve akut balgam olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Akut balgam da kendi içinde alerjik balgam ve enfeksiyonla oluşan balgam olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Enfeksiyon sonucu oluşan balgam yeşil, sarı bazen de kahverengi olabilir. Alerjik balgam ise ip gibi uzayan, çıkarılması zor balgamdır. Alerjik balgamı çıkardığınızda büyük bir rahatlama hissedersiniz. Nefesiniz açılır ve öksürüğünüz kesilir.

Kanlı balgamın oluşum sebepleri
Kanlı balgam çoğunlukla verem, akciğer kanseri, şiddetli öksürük olan kişilerde görülür. Balgamında kan gören kişinin kesinlikle tedavi edilmesi gerekir.


Balgam sökücü doğal yöntemler
Balgam söktürücü şeylerin başında doktorlar suyu önermektedir. Fakat ıhlamur, zerdeçal, zencefil gibi bitkilerden yapılan çayların da faydalı olduğu söylenir. İçeceğiniz su olsun bitkisel çaylar olsun ne kadar çok tüketirseniz balgamınızın o kadar sıvı hale gelecek ve çıkması kolaylaşacaktır.

BALGAM SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER İLE YAPILAN ÇAYLAR

•Rezene çayı, bronşit ile birlikte gelen öksürüğü hafifleterek, balgamın çıkarılmasını kolaylaştırır.

•Zencefil çayı, bal ile birlikte tüketilirse boğazınızı hafifleterek, balgamınızı yumuşatır.

•Nane çayı, bulantıya iyi gelen nane akciğerleri rahatlatarak nefesinizin açılmasını sağlar. Ayrıca nane çayı tüketimi ile öksürüğünüz hafifler, balgamınız azalır.

•Anason çayı, balgamın öksürükle birlikte dışarı çıkmasına yardımcı olur.

•Rezene çayı, bronşite çok iyi gelmektedir. Bronşit sebebiyle oluşan balgamı da yumuşatarak kolayca atılmasına yardımcı olur.

•Bal, limon karışımı su bağışıklık sisteminizi güçlendirerek grip, öksürük, balgam gibi sorunlarınıza iyi gelir.

•Kekik çayı, yoğun öksürüğün oluşturduğu kasılmaları önler. Boğazı yumuşatır ve boğaz ağrısını alır. Aynı zamanda çok iyi balgam sökücüdür.

•Meyan kökü çayı, birçok kişinin önerdiği doğal bir balgam sökücüdür. Grip, soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, nezle gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Balgam söktüren ilaçlar

Balgam söktürücü ilaçların suda eriyeni ve toz şeklinde olanı vardır. Çocuklar için kullanılacak balgam sökücü ilaçlar ise genellikle şurup şeklinde olur. Doktor tavsiyesi olmadan balgam sökücü ilaçları kullanmak tavsiye edilmez.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top