Close

Bebeğin 8. haftadaki gelişimi

8-haftalik-bebek-gelisimi-eniyikadin

Gebeliğinizin 8. haftasına gelmiş bulunmaktasınız. 2. ayın son haftası…Gün geçtikçe büyüyen minik bebeğinizin boyu artık 1 santimetreyi geçti.  Gebeliğin verdiği halsizlik, yorgunluk ve mide bulantılarını bir kenara bırakıp, günden güne büyüyen minik yavrunuzun bu haftaki durumuna bir göz atmaya ne dersiniz?  

8.haftada bebeğinizin genel durumu

Hamileliğin 8. haftasına gelmiş bulunmaktasınız. Bebeğinizin boyu uzuyor. Şu anki boyu yaklaşık olarak 1.4 – 2 santimetre civarındadır. Bebeğiniz el ve ayak parmakları şu anda perdeli, fakat bu haftayla birlikte onlar da gelişmeye başlayacak. Kolları ve bacakları uzamaya ve şekil almaya başladı. Bebeğinizin kalp fonksiyonları da gelişti. Artık dakikada 150 vuruş yapmaktadır.

Minik bebeğinizin göz kapakları da oluşmaya başladı. Bacakları ve sırtı şekillenmeye, gelişmeye başlıyor. Dudakları ve burnu ise tam şeklini alma yolunda hızlıca ilerliyor.

8.Haftada beliren kasık ağrısına dikkat

Gebeliğinizin 8. haftasına gelmiş olmanız dolayısıyla artık rahim içiniz de gelişmeye ve genişlemeye başladı. Bu gelişen rahminiz zaman zaman idrar kesenize de baskı yaparak sık sık idrara çıkmanıza neden oluyor. Rahim gebelik boyunca esner ve kasılır.

Rahim gelişirken plasenta da büyüyüp gelişiyor ve yerine daha da sıkı tutunmaya çalışıyor. Bu da zaman zaman kasıklarda ağrıya ve ufak tefek kanamalara yol açabiliyor. Fakat kanamalar artarsa, yani ağrıları takip edecek şekilde devam ederse doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

8.haftada annenin gelişim ve değişimleri

8.Haftayla birlikte düşük riskinden söz edebiliriz. Bu konuyla ilgili doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı ve sık sık kontrollere gitmenizi öneririz. Kramplar, vajinal kanamalar ve parça düşmesi gibi durumlarda acilen doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Gebelikte 8. haftada yapmanız gereken testlerinizi ihmal etmeyiniz.

Gebeliğinizin başından beri yaşadığınız halsizlik, yorgunluk, mide bulantıları gibi şikâyetlerinize fazla salya ve baş ağrısı da bu haftayla birlikte eklenmeye başlayacaktır. Midede kaynama hissi duyabilirsin, endişelenmeyin. Göğüslerde hassasiyet hissi ve vajinal akıntılarınız artabilir, dikkatli olmanız gerekmektedir. Dar giysilerden ve dar sütyenlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top