Close

Bebek Mevlit İkramları

Yeni doğan bir bebeğin doğumunu kutlamak ve onun için bir hayır yapmak adına mevlit okutulur. Bebeğin anne ve babasının sevdikleri ve akrabaları bir araya gelerek dualar okuturlar. Anne ve babanın bu mevlidi yapma amaçlarından biri de bebeklerini kucaklarına sağlıklı ve sağ bir şekilde kucaklarına almalarının şükrünü sunmaktır.  Okunan dualar eşliğinde gelen insanlara da bazı ikramlar dağıtılır. Bir nevi geldiklerine teşekkür etmek gibi bir şeydir ve o günü hatırlamaları için anı olarak da kalır. Mevlidinize gelen konuklarınıza küçük tatlı ikramlıklar hazırlayabilirsiniz.

Mevlidin Vazgeçilmezi Mevlit Şekeri

Mevlitlerin vazgeçilmezi mevlit şekerini mutlaka duymuşsunuzdur. Hemen hemen herkes mevlit okuttuğu zaman bu şekerlerden dağıtır. Bu şekerler küçük ve çok renklidirler. Külah gibi kartondan yapılmış sevimli kaplara doldurup gelen misafirlerinize dağıtabilirsiniz. Hatta üzerine bebeğinizin adını ve doğum tarihini yazabilirsiniz. Ya da o günün tarihini, hatırlatması içine yazabilirsiniz.

Minik Biberonlar

Hazır olarak satılan bu minik biberonlar da bu dönemlerde çok sıklıkla tercih edilir. Pembe ve mavi renkte bulur. Bu biberonların rengini bebeğinizin cinsiyetine göre belirlersiniz. İçerisine mevlit şekeri, renkli bonibonlardan, çakıl taşı draje ya da diğer farklı draje şekerlemelerden koyup misafirlerinize dağıtabilirsiniz. Üzerine bir kurdele bağlayıp bu kurdelenin üzerine bebeğinizin ismini ve doğduğu tarihi yazabilirsiniz. Aynı şekilde üzerine kağıt yapıştırıp yazmak istediğinizi kağıda yazabilirsiniz.

İkramlık Çikolatalar

Piyasa da bebek mevlit şekeri olduğu gibi bir de bebek mevlit çikolataları bulunur. Bu çikolatalar hazır paketli halde size gelir. Sipariş esnasında üzerine isim, soy isim, doğum tarihi vb. şeyleri isteğinize bağlı olarak yazdırabilirsiniz. Hazır bir şekilde gelen bu minik mevlit çikolataları sevdiklerinize çok severek dağıtabilirsiniz.

Mevlit Kurabiyeleri

Mevlit kurabiyeleri de bu günler için sıkça tercih edilen ikramlıklar arasında yerini aldı. Hem doyurucu hem de tatlı bir şey olmasını isterseniz mevlit kurabiyeleri sizin için güzel bir tercih olur. Farklı renklerde bulunan bu kurabiyelerin üzerleri şeker hamuru ile kaplanıp tatlandırılır. Şeker hamuruyla istediğiniz şekli kurabiyeye yapabilirsiniz. Bazen küçük bir bebek figürü bazen de biberon ya da bebeğinizi simgeleyen herhangi bir şey olabilir bu. Bu kurabiyeleri mutlaka denemelisiniz.

Ek İkramlıklar

Hepsinin yanında günlük davetlerinizde de sıklıkla kullandığınız ve misafirlerinizi ağırladığınız ikramlıkları da bebek mevlidinizde hazırlayıp sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Poğaça, kek, börek, çörek gibi çay yanı atıştırmalıklarıyla sevdiklerinizin hem midesini doyurur hem de ikramlıklarınızın çeşidini artırarak gözlerini doyurabilirsiniz.

Olmazsa Olmaz Lohusa Şerbeti

Bebek mevlitlerinin olmazsa olmazıdır lohusa şerbeti. Hem tatlı bir içecek hem de soğuk tercih edildiğinde içinizi ferahlatan sıcak tercih edildiğinde de içinizi ısıtan mükemmel bir tat. Lohusa şerbeti yıllardır bir gelenek halinde bugünlere kadar ulaşır. Yapımı basit ve oldukça lezzetli içecek lohusa şerbetini mutlaka tercih ediniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top