Close

Bebekler için 12 beşik

Bebekler için 12 beşik

Bebekler için 12 beşik

Bebekler için 12 beşik yazımızı sizler için yazdık hadi inceleyelim. Bebeğinizi dokuz ayın sonunda büyük bir heyecanla dünyaya getirdiniz. Peki şimdi ne olacak? Nerede uyuyacak bu bebek? Tabii bebek beşikleri konusunu bebek  dünyaya gelmeden önce halletmelisiniz. Ama bebekler için 12 beşik yazımıza göz atmadan en doğru bebek beşiği seçimi konusuna kesin karar vermeyin!

Birçok ebeveyn bebeği nerede yatırılmalı, beşik ya da karyola seçiminde nelere dikkat etmeli ya da yatağın sertliği ya da yumuşaklığı nasıl olmalıdır gibi çeşitli sorular kafanızı meşgul ediyor. Bu yazımızda bebekler için 12 beşik konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Bebek beşiği seçimi her aile için zordur, doğru bebek beşiğini seçmek anne-babanın gönlünü ferahlatır, bebeğe konfor sağlar. Beşik seçiminde size yardımcı olmak için birkaç püf noktası vereceğim, dikkatle okursanız çok faydasını görürsünüz. Bebek beşiği seçimi yaparken şu detayları öğrenmek ve göz önünde bulundurmak gerekiyor:

 • Beşikler demonte olarak geldiği için evde ne kadar alan kaplayacağını bilemeyebilirsiniz, oda ölçülerini mutlaka alın.
 • Beşiğin malzeme kalitesi çok önemlidir. Boyalı ve vernikli modellerde boya kalitesi önemli. Bebek büyüdükçe ısırıp boyayı verniği yutarsa sağlık sorunları oluşabilir.
 • Tercihe göre sallanma özelliği olan bebek beşik modelleri alınabilir.
 • Ev içinde yer değişikliğine müsaade edebilecek tekerlekleri olan bebek beşik modeli seçilmeli.
 • Bebek odasının, yatak odasının ve evdeki kapı eşiklerinin genişliğine göre beşik seçimi yapın.

Uygun fiyatlı beşik modelleri

Uygun fiyatlı beşik modellerine bir göz atmadan hemen önce söylemek istediklerimiz var. Bebeklerin rahat ve sağlıklı bir uykuya sahip olması için mutlak kendine ait bir yatakta uyuması gerekiyor.

Anne ile bebeğin odası aynı olabilir ama annenin yanında uyuması bazı tehlikeler doğurabileceğinden, ebeveynler bebeğin karnını doyurup uyuttuktan sonra kendi yatağına yatırmalıdır işte bu yüzden sizde bebekler için 12 beşik yazımızı okuyarak bebeğinize hemen bir beşik seçin.

Beşik seçiminde dikkat edilecekler şu şekilde sıralanabilir;

 • Öncelikle bebek beşiği güvenli olmalıdır.
 • Konforlu ve rahat olmalıdır.
 • Yapıldığı malzemelerin kaliteli olması gerekir.
 • Hangi maddelerden üretildiğinin kontrolü sağlanmalıdır.

Bebek beşiği nasıl olmalı?

Uyku yüzeyi ve nefes alabilir olmalı:

Bu iki özelliğin güvenlik açısından mutlaka kontrol edilmesi gerekilmektedir. Bebek beşiği, kenarlara kaza ile sıkışıp zarar görmeyeceği, çerçeveye tam yerleşmiş bir şekilde yapılmalıdır.

Beşik kenarları:

En doğru beşik, fileli yan duvarları ya da bebeğin yüzünü yasladığında onu koruyabilecek ahşap çıtalardan oluşmaktadır. Ancak ahşap çıtaların aralığı bebeğin kafasının geçmeyeceği şekilde dar olmalıdır.

Doğumdan sonraki ilk 6-8 ay

Doğumdan sonraki ilk 6-8 ayda bebeğin ayrı bir odaya ihtiyacı olmaz. Bebeğinizin beşik ya da karyolasını kendi yatak odanıza yerleştirebilirsiniz. 6-8 aydan sonra bebeğinizin odasını ayırmalısınız. Bebeğiniz için sakin, sade ve huzurlu bir oda hazırlamaya dikkat edin. Evin havalandırması ve iyi ışık alan bir odası bebek odası olabilir.

Güneye bakan odalar yazın çok sıcak olacağı için bebek odası için çok uygun değildir. Bebek odası gereksiz eşya, mobilya ve oyuncaklarla doldurmayın. Oda duvardan duvara halı olmamalı. Toz tutacak oyuncak, halı ve perdelerden kaçınılmalıdır.

Bebek odası doğumdan sonraki ilk 6-8 ay yaz ve kış her gün en az 5 dakika havalandırılmalıdır. Oda ısısı 22-23 C, nem oranı %40-50 civarında olmalı. Oda ısısı izlemek için oda termometresi edinmekte fayda vardır.

Bebek odasının temizliği normal ev temizliği gibi yapılmalı elektrik süpürgesi ile süpürülüp nemli bez ile silinmelidir. Temizlik yapılırken bebek başka odaya alınmalıdır. Bebek odasındaki lambaların ışığı tavana yansımalı. Doğumdan sonraki ilk 6-8 ay bebeğin direkt gözüne gelmemelidir. Gece uykuya yatarken hafif loş bir ortam sağlamak hem bebeğin daha rahat uykuya dalışını sağlar hem de sizin için kolaylık sağlar.

Bebek beşik modelleri

1- Anne yanı beşik

İlk aylarda anne-baba ile beraber uyuması gereken bebekler için anne yanı beşik modelleri tercih edilir uygun fiyatlı beşik modelleri ile size konfor yaşatır. Bebekler 6. aya kadar anne yanı beşikte uyuyabilir.

Bebekler için 12 beşik
Bebekler için 12 beşik
 • Heyner Ahşap Beşik Anne Yanı Beşik Sallanır Beşik Organik 60×120 + Sarı Yıldız Uyku Seti + Yatak ORG60X120SY
 • Babycom Doğal Ahşap Boyasız Anne Yanı Tekerlekli Beşik 60*120 4 Kademeli Krem Uyku Seti 100-600-435
 • Aktehome Çekmeceli Sallanır Anne Yanı Ahşap Bebek Beşiği Sonomo ANNEYANI001

2- Büyüyen beşik

Bebeğin ilk aylarından 4-5 yaşa kadar geniş bir zaman kullanım imkanı sunan büyüyen beşik modelleri son zamanlarda popüler olan ve ailelerin en çok tercih ettiği beşik modelidir. Uygun fiyatlı beşik modelleri arasında en çok tercih edilen beşiklerdendir.

Bebekler için 12 beşik
Bebekler için 12 beşik
 • Diverso Home Çekmeceli Şifonyerli Sallanır Anne Yanı Büyüyen Beşik Ahşap Bebek Beşiği D-202 D-202 UZAMALI BEŞİK
 • Garaj Home Melina 5 Çekmeceli Mdfli Büyüyen 60×120 Beşik – Beyaz
 • bamgidoo Play Lake Beyaz Bebekle Büyüyen Anne Yanı Ahşap Beşik 6 + 1 Set 0-8 Yaş %100 Kayın Ağacı

3- Klasik beşik

Fiyat olarak uygun olan klasik beşik modelinde parmaklıkların aralığına dikkat edilmeli. Bebek kendi başına ayağa kalkana kadar veya yürümeye başlayana kadar kullanılması, daha sonra parmaklıkların çıkarılması önerilir.

Bebekler için 12 beşik
Bebekler için 12 beşik
 • Babywhen Bw-1020 Sallanır Sabitlenir Kademeli Beşik 60×120 BW-1020
 • Baby Yuppy Sidney Portatif Lüks Hamak Beşik Anne Yanı Beşik Antrasit bbyppy2040
 • Bebekonfor Krem Fransız Uyku Seti ile Amedan Gold Sepet Bebek Beşikleri 125

4- Tekerlekli beşik

Tekerlekli beşik modelleri ev içinde yer değiştirme imkanı sağlar, kullanımı kolaylaştırır. Klasik beşik modeli tarzında tekerlekli olanları da vardır. Sadece tekerleğin kilidine dikkat edilmelidir.

Bebekler için 12 beşik
Bebekler için 12 beşik
 • Bebekonfor Krem Fransız Dantelli Uyku Seti Ile Doğal Ahşap Sepet Beşik / Bersava 123
 • Convers Rocco Sallanabilir Bebek Beşiği Sepet Beşik PRA-1367751-869156
 • Babycom Doğal Ahşap Boyasız Anne Yanı Tekerlekli Beşik 60*120 4 Kademeli Krem Uyku Seti 100-600-435

5- Park yatak

Park yatak modelleri ilk aylardan 3-4 yaşa kadar uzun bir kullanım imkanı sağlar. Oyun alanı gibi de kullanılabilen park yatakların sallanma özelliği de mevcuttur. Tek taraflı tekerlekleri sayesinde ev içinde yer değiştirme imkanı vardır. Kumaş temizliğine ve kalitesine dikkat edilmelidir. Uygun fiyatlı beşik modelleri arasında akla gelen ilk beşiktir. 

6- Montessori yatak 

Montessori yatak modelleri beşiklerden farklı olarak yürümeye başlayan bebeklerden itibaren bir kullanım sunar. Fakat doğumdan hemen sonra kullanabilmek için yastık veya çit gibi koruma oluşturularak yenidoğan bebeklerde de kullanılabilmektedir. Uygun fiyatlı beşik modelleri denince akla ilk olarak diğer beşikler gelse de montessori yatak da sizin kurtarıcınız olabilir. 

Her ebeveyn dünyadaki en kıymetli varlığı olan bebeklerinin, rahat ve kesintisiz uyku düzenine sahip olmasını ister. Bunun için daha bebek doğmadan en iyi bebek beşiği seçmek adına araştırmalar yaparlar.

Özellikle yenidoğan bebeklerde uyku düzenine önem verilmesi gereklidir işte bu yüzden bebekler için 12 beşik yazımızı okuyun. Bebek için en iyi bebek beşiği hangisi konusuna vakit ayırmak gereklidir ve uygun olmalıdır peki uygun fiyatlı beşik modelleri hangileri? Yukarıdaki listeyi sizin için yaptık göz atmayı unutmayın! 

scroll to top