Close

En iyi 6 bebek ıslak mendili

En iyi 6 bebek ıslak mendili

En iyi 6 bebek ıslak mendili

En iyi 6 bebek ıslak mendili hangisi sorusu, ebeveyn olan herkesin cevabını aradığı bir konuyu oluşturuyor. Çünkü bebek sahibi olunduğunda, en çok haşır neşir olunan ürünlerden biri de ıslak mendiller oluyor. Islak mendilin, bebeğin cildine temas eden bir ürün olması, elbette taze anne babalara en iyi 6 bebek ıslak mendili hangisi sorusunu sorduruyor.

Hele ki yenidoğan döneminde, bebeğin cildine temas eden ürünleri alırken daha da hassas davranmak gerekiyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazıda, hem doğal olan ıslak mendilleri hem de annelerin piyasada en çok tercih ettiği markaları sıraladık. Yazımızı okuduktan sonra, bebeğiniz için en iyi 6 bebek ıslak mendili markasına karar vereceğinize eminiz.

Water Wipes Islak Mendil

Water Wipes ıslak mendil, %99,9 saf su içeriği ile bu listenin en tepesinde olmayı hak ediyor. Geriye kalan %0,1’lik içeriği ise greyfurt çekirdeği özütü oluşturuyor. Amerika Ulusal Egzama Derneği tarafından ödüllendirilen ürün, Allergy UK tarafından da onaylanan tek ıslak mendil markası. Kullanan annelerin hemen hemen hepsinin memnun kaldığı Water Wipes markasının tek olumsuz yanı, fiyatının diğerlerine göre biraz pahalı olması. Fakat içeriğine bakınca, hak ettiği söylenebilir. En iyi 6 bebek ıslak mendili listemizde vazgeçilmez.

En iyi 6 bebek ıslak mendili
En iyi 6 bebek ıslak mendili

Deep Fresh Probiyotikli Bebek Islak Mendili

Bebekler için en iyi ıslak mendiller arasında gösterilen bir diğer ürün de Deep Fresh markasına ait. İsminden de anlaşılacağı gibi doğal probiyotiklerden elde edilen peptitler sayesinde cildi koruyan ve nemlendiren ürün, formülasyonunda %99 saf su içeriyor. Alkol, paraben, parfüm, alerjen, boya veya parfüm gibi kimyasallar barındırmıyor, doğada %100 geri dönüşebiliyor.

En iyi 6 bebek ıslak mendili
En iyi 6 bebek ıslak mendili

Sleepy Doğal, Organik, Pamuklu Temizlik Havlusu

Sleepy markasının yeni temizlik havlusu, antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olan sirke ve mikrop öldürücü özelliği ile bilinen kekik yağı içeriyor. Ayrıca ürün, limon yağı ve antifungal özelliği olan okaliptüs yağı barındırıyor. Hipoalerjik oluşu, özellikle alerjiye meyilli bebekler için avantaj sağlıyor en iyi 6 bebek ıslak mendili listemizde anne ve babaların en gözdelerinden.

En iyi 6 bebek ıslak mendili
En iyi 6 bebek ıslak mendili

Uni Baby Islak Mendil

Annelerin en çok kullandığı ıslak mendillerden biri olan Uni Baby, Eczacıbaşı firmasına ait yerli bir marka. Üründe alkol, paraben, parfüm, boya, SLS ve SLES gibi kimyasal maddeler bulunmuyor.

En iyi 6 bebek ıslak mendili
En iyi 6 bebek ıslak mendili

Mustela Islak Mendil

Bebek bakımı denildiği zaman akla ilk gelen markalardan biri olan Mustela, ıslak mendilleriyle de adından söz ettiriyor. Özellikle kırmızı kapaklı ürünü, hassas ciltli bebekler için güvenle kullanılabiliyor. Ürünün içeriği %99 doğal kökenli maddelerden oluşuyor, barındırdığı sodyum benzoat maddesi ise markanın iddiasına göre bitkisel kökenli bileşenlerden meydana geliyor.

En iyi 6 bebek ıslak mendili
En iyi 6 bebek ıslak mendili

Prima Aqua Pure

Bebek bezinde uzun süredir liderliğini koruyan Prima, ıslak mendilleriyle de annelerin ilgisini çekiyor. %99 saf su içeren Aqua Pure, alkol ve parfüm içermiyor. Geriye kalan %1’lik kısımda ise bebeklerin pH değeri ile uyumlu, nazik temizleyiciler olduğu iddia ediliyor. Dermatolojik olarak test edilen ürün, yenidoğan döneminden itibaren kullanılabiliyor. En iyi 6 bebek ıslak mendili listemizde en sevilendir.

En iyi 6 bebek ıslak mendili
En iyi 6 bebek ıslak mendili

Yenidoğan için ıslak mendil tavsiyeleri

Yenidoğan için ıslak mendil tavsiyeleri oldukça önemlidir ve bebek cildi oldukça hassastır. Öyle ki bu dönemde hassas ciltlere hassas ıslak mendil temizliği önemlidir. Cilde değen her madde ileriki dönemde bebek cildinde alerji oluşturma riskine neden olur. Sürekli tekrarlayan alerjiler ne yazık ki bir süre sonra çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde de problem yaşanabilir duruma gelmektedir.

İlerleyen dönemlerde saç egzaması, cilt egzaması, deri hastalıklarının temeli aslında bebeklik döneminde yaşanan alerjilerden gelir. Yenidoğan için ıslak mendil tavsiyeleri alınırken bebeğinizi düşünmeyi unutmayın. 

Bu nedenle bebeğin cildine dokunan maddelerin yapısını incelemek durumundayız. Yenidoğan bebeklerde organik ürünler çok sık tercih edilir. Organik ürünler, bitki liflerinden elde edilmiş kıyafetlerdir. Serttir ancak alerji yapmaz ve sağlıklıdır. Ancak maddi olarak organik kıyafetler oldukça pahalıdır.

Ülkede ekonomik şartların durumu düşünüldüğünde ve her evde birden fazla bebek düşünüldüğünde bu kıyafetleri alabilecek bütçe ne yazık ki zorlayıcı olmaktadır. Buna alternatif çözüm olarak da coton kıyafetler de işe yarayıcı hale gelmektedir. Pamuk bebeğin cildi için onun kadar narin ve hassastır. Ayrıca alerji ve pişik oluşumunu da önler.

Yenidoğan bebeklerin kıyafet seçimi için anne adayları ya da anneler oldukça fazla düşünmekte, ince eleyip sık dokumaktadırlar. Peki ıslak mendil için de aynı düşünceler hakim midir? Alkol ve paraben içermeye her ıslak mendil bebeklerde ve yeni doğan bebeklerde kullanılabilir mi? Bu sorulara yanıtınız hayır ise sizler de  Yenidoğan için ıslak mendil tavsiyeleri yazımızdan faydalanabilirsiniz. 

Islak mendil alırken ilk olarak içeriğinde;

 • Alkol
 • Paraben
 • Parfüm
 • Sentetik lif
 • SLS
 • SLES
 • Boya 

gibi katkıları içerip içermediğine bakılmalıdır. Eğer Islak mendilin içeriğinde bu maddeler varsa yeni doğan bebekler için uygun değildir.

Hangi Islak Mendil Markalarını Alabilirim

 • Uni Baby Yenidoğan Islak Mendil
 • Baby Me Pamuklu Islak Mendil
 • Pampers Aqua Pure Islak Havlu
 • Sleepy Natural Yenidoğan Islak Havlu 
 • Molfix Yenidoğan İzotonik Sulu Mendil

Paraben içermemesi gerekmektedir. Paraben cildi tahriş eden, iç organlarında çeşitli gelişim sıkıntısı yaratan bir maddedir. Ucuz yollu ıslak mendillerin bir kısmı tıpkı paraben içerir. Ancak paraben içerir diye paket üzerinde yazmazlar. İçindekiler kısmında küçücük paraben yazarlar.

Bu tür ürünlerde genellikle paket üzerinde alkol içermez gibi ibareler vardır. Dikkati alkole çeker ancak içeriğinde paraben bulundururlar. İlk elenecek olan bu tarz ürünler olmalıdır. Yenidoğan için ıslak mendil tavsiyeleri verirken bunlar dikkate alınması gereken unsurlardır. 

Alkol içermemesi gerekir. Çünkü alkol bebeğin poposunu tahriş eder, kızartır ve uzun süre kapalı kalan bezin içindeki popoda pişik meydana getirir. Yeni doğan bebek cildi hassastır. Parfüm ile teması ne yazık ki alerjen madde ile bileşiminden ortaya çıkar.

Hekimlerin bebek poposunu silerken sadece su ve pamuk kullanım uyarılarından dikkatle yola çıkarak birçok firma yeni doğan ıslak mendil grubunda su ve bitki özü olan pamuk kullanmıştır. Bu özlerine ve temizlik oranlarına uygun nitelikte Yenidoğan için ıslak mendil tavsiyelerini bu yazımızda bulabilir. Sizler de isteğinize uygun ürün tercihinde bulunabilirsiniz.

scroll to top