Close

0-3 yaş bebek oyuncakları

0-3 yaş bebek oyuncakları

0-3 yaş bebek oyuncakları

0-3 yaş bebek oyuncakları çocuk gelişimini desteklemek için çok önemlidir. Bebeklerin ve çocukların yaşlarına göre doğru oyuncak seçimi çok faydalı olur. Çok oyuncak almak yerine doğru zamanda doğru oyuncak daha yerinde olur.

Bazen çocuğunuzun hep aynı oyuncaklarla oynadığını veya sıkıldığını görebilirsiniz. 0-3 yaş bebek oyuncakları bebeğinizde bu durumda işinize yaramıyorsa evinizdeki oyuncakları dönüşümlü olarak kullanın. Bir kısım oyuncağını bir haftalığına kaldırın, farklı oyuncaklarla oynasın. Sonra yukarıdakileri indirin, eskilerden bazılarını kaldırın. Bunu yaparken de çocuğunuza söylemeyi ihmal etmeyin.

Oyuncaklar bebek ve çocukların yaşına, gelişim dönemlerine ve cinsiyetine göre değişir. Bebeklerin doğumdan itibaren gelişen bilişsel sosyal ve psikomotor yetileri, birçok problemin üstesinden gelmelerini sağlar. Problem çözme ve eşyayı kullanma becerilerini arttırmak ve eğlenerek gerçek hayatı deneyimlemek için ise baş yardımcılar 0-3 yaş bebek oyuncaklarıdır.

Oyuncak seçiminde çocuğun yaş grubu ve gelişim dönemleri dikkate alınarak yapılan oyuncak seçimleri, çocukların doğru zamanda doğru oyuncakla oynamasına ve bu sayede doğru bir şekilde gelişim göstermesine yardımcı olacaktır. Çocukların yaş gruplarına ve gelişim dönemlerine göre oyuncak seçimi aşağıdaki gibi olmalıdır.

Eğitici oyuncaklar

Eğitici oyuncaklar çocukların sosyal, zihinsel ve duygusal yönlerinin gelişmesinde doğrudan etkilidir, aynı zamanda çocukların keyifli vakitler geçirmelerini de sağlamaktadır. Bu sebeple, çocuğunuz için yapacağınız doğru oyuncak seçimi de oldukça önemlidir. Bu yazımızda çocuklarınız için eğitici oyuncakları sizler için listeledik. Hazırsanız hemen başlayalım!

Yenidoğan Bebekler için Oyuncak Seçimi

0-3 yaş bebek oyuncakları bu dönemde çok etkilidir. Bebekler öncelikle ağız yoluyla nesneleri keşfederler. Diş çıkarma ile beraber devam eden bu süreçte bebekler; dillerini, damaklarını ve dudaklarını kullanarak nesnelerin şekillerine, yüzeylerine , malzemelerine dokunurlar.

Bu sayede çevreleriyle ilgili bilgi edinirler. Bir yandan da damaklarını kaşıyarak rahatlarlar. Yenidoğan bebekler bu dönemde diş kaşıyıcılar ve yumuşak dokulu ve sterilizasyonu yapılabilen kauçuk malzemeden üretilmiş minik eğitici oyuncaklarla  haşır neşir olabilirler. Diş kaşıyıcılara ilerleyen aylarda da ihtiyaçları olacaktır.

1 Aylık Bebekler için Oyuncak Seçimi

Bu dönemde işitsel yetileri görsel yetilerine göre daha gelişmiş olan bebekler için ses çıkaran çıngıraklı, hışırtılı ve müzikli oyuncaklar tercih edilebilir. Müzikli oyuncaklar bu dönemde bebekte odaklanmayı ve dikkatin pekişmesine yardımcı olur. Hışırtılı ve çıngıraklı oyuncaklar ise sesleri keşfederek işitsel dünyalarının gelişmesini destekler.

0-3 yaş bebek oyuncakları
0-3 yaş bebek oyuncakları
 • Birlik Piyanolu Kaya Davul BRL-YY6712
 • Fisher Price Eğitici Köpekçik Türkçe TYC00168390921
 • Babyjem Oyuncaklı Eğitici Yastık TYC00108730932

2-3 Aylık Bebekler için Oyuncak Seçimi

Bebekler 2 aylık olmalarından itibaren görsel oyuncaklarla da daha rahat zaman geçirebilirler. Örneğin kumaştan yapılmış kitaplar el ve göz koordinasyonunu arttırır, parmak becerisini yani ince motor becerilerini geliştirir. Kırılmayan aynalar ile kafasını hareket ettirmeye yönlenir bu sayede kendini keşfetmesine olanak sağlar.

3 aylık olmalarından itibaren görme mesafeleri 50-60 cm olduğu için yakınlarına konumlandırılmış bir çok nesneye odaklanabilirler. Toplar ile oynayarak ise dokunsal yetilerini geliştirir, elle kavrama becerisini ve el-göz koordinasyonunu arttırır.

4-6 Aylık Bebekler için Oyuncak Seçimi

Bebekler misafir oldukları dünyaya adapte olma konusunda belli bir seviyeye gelmişlerdir. Bu dönemde resimli bez ya da plastik kitaplar, birbirine geçen kutu ya da halkalar, duyulara hitap eden üzerinde katman renk ve resimler bulunan halı (oyun halısı) ya da minderlerle oynayabilirler. Önceki aylardaki gibi sesli ve hareketli oyuncaklar ilgilerini çekmeye devam edecektir.

0-3 yaş bebek oyuncakları
0-3 yaş bebek oyuncakları
 • Tanny Rossie Kule Oyunu 10’lu Içiçe Eğitici Küpler 95 Cm MP28725
 • ELVİNES Eğlenceli Tuvalet Eğitimi Panosu 29.7×42 Cm tuvalet eğitim panosu
 • Notasarım Jungly Fun Bez Bebek Kitabı / Hışırtılı Kitap 9600000202104

7-12 Aylık Bebekler için Oyuncak Seçimi

Bebekler 7-12 aylık dönemde oyuncaklarına daha fazla bağlanma ve zaman geçirme eğilimindedirler. Oyuncaklarını yere atmaktan, bir yerlere çarpmaktan zevk alırlar. Ayrıca oyuncak ve nesneleri bir şeyin içine koyup çıkarmak ya da ellerinde sallamak da hoşlarına gider.

Bu denemeler onlarca kez sürebilir. Bu dönem bebekleri için çekmeli itmeli oyuncaklar, kumaş ve dokulu oyuncaklar, renkli top ve halkalar; vurulunca, sallanınca ya da sıkılınca ses çıkaran oyuncaklar ile dayanıklı kağıttan ya da kartondan yapılmış kitaplar ile oynayabilirler. Duyu yastıkları ilgilerini çekmeye devam eder.

0-3 yaş bebek oyuncakları
0-3 yaş bebek oyuncakları
 • Dıytoy Yayınları Manyetik Magnet Hayvanlar Tamamlama T01007151
 • Can Ali Toys Türkçe Sesli Eğitici Köpek Figürlü Çiftlik Hayvaları Müzikli Piyano KARIŞIK RENKLER
 • Ahşap Hamaha Mıknatıslı Balık Tutma Mıknatıslı Balık Tutma activeshopRF6004

12-24 Aylık Çocuklar için Oyuncak Seçimi

Bu dönemde çocukluk çağı da başlamıştır eğitici oyuncaklar onlar İçin çok müsaittirler.. Öykünme ve taklit etme yoğun bir şekilde görülür. Bilişsel ve duygusal olarak belli bir seviyeye ulaşmış olan çocuklar bu dönemde anne ve babaları başta olmak üzere büyüklerini sanılandan çok daha fazla gözlemlerler. 1 yaş oyuncak seçimi de bu bakış açısıyla ele alınmalıdır.

Yemek yemeden oturuş kalkışa konuşmaya ve gülmeye kadar birçok davranışı büyüklerine bakarak taklit ederler. Nesnelerin renk, büyüklük gibi özellikleri artık onlar için tercih sebebidir. Bu nedenle seçicilik de göze çarpar. Çocukların bu dönemde hareket kabiliyetleri arttığı için oyuncak güvenliğine de dikkat edilmeli üzerine çıktığında kırılmayacak ve dengeli olan ya da parçalara ayrılmayan oyuncaklar ile çocuk için çok ağır olmayan oyuncaklar tercih edilmelidir.

Bu dönemde değiştirilebilir elbiseli oyuncak bebekler, oyuncak hayvanlar, üç tekerlekli bisikletler, ahşap bloklar, puzzle, el kuklaları, şekil yerleştirilen ahşap oyuncaklar, alışveriş ve bebek arabaları, boya kalemleri gibi oyuncaklarla oynayabilirler. Bu sayede bilişsel, sosyal, dil ve motor becerilerini geliştirirler.

24-36 Aylık Çocuklar için Oyuncak Seçimi

Gelinen noktada çocukların ince ve kaba motor becerileri oldukça gelişmiştir eğitici oyuncaklar bu konuda  size çok büyük destek olacak. Atlarlar, zıplarlar, oradan oraya amaçsızca koştururlar. Bu dönemde çocukların küçük elleri ve parmakları oldukça maharet kazanmıştır. Öz bakım yetenekleri artmıştır. öykünme ve taklit etme davranışında ustalık kazanılmıştır.

Bebeklerle evcilik oynamak, oyuncak iş araçları ve kumlarla şantiye kurma, yapı yapma, doktor ya da aşçılık malzemeleriyle meslek oyunları oynamak suretiyle taklit ederken dünyayı da gerçeğe en yakın şekilde deneyimleme yolunu seçerler. Bunu yaparken yanlarında oyun arkadaşı da tercih ederler. İş birliği içerisinde başka çocuklarla oynayabilirler.

0-3 yaş bebek oyuncakları
0-3 yaş bebek oyuncakları
 • EN SİGA Squid Game Kalamar Kostümlü Konuşan Şarjlı Dans Eden Şarkılı Ses Tekrar Eden Kaktüs Müzikli Oyuncak Squid Game
 • DEDE Sevimli Hayvanlar Bultak + Bul Tak Puzzle Eğitici Zeka Geliştirici Set 10 Adet Top Hediyeli eğitici set
 • SİNKA Ahşap Koordinasyon Oyunu Helezon Yay Labirent Eğitici Oyuncak SİNKA203

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top