Close

En iyi atlama ipleri

En iyi atlama ipleri

En iyi atlama ipleri

En iyi atlama ipleri hangileridir? Çocukluğunuzdan beri ip atlamadıysanız, özellikle egzersiz yapmak için motivasyonunuz yoksa, tekrar bir koşuşturma yapmanın zamanı geldi. Fitness uzmanları genellikle çocukken sevdiğiniz aktiviteleri düşünmenizi ve bir yetişkin olarak egzersiz keyfinizi artırmak için onlara yeniden söz vermenizi önerir. Ama daha önce hiç ip atlamamış olsanız bile, şimdi denemek için pek çok neden var.

En iyi atlama ipleri hangileridir? Aynı zamanda sizlere bazı süper kullanışlı ve en iyi rahat atlama ipleri örnekleri de vereceğiz. Bu sayede uygulamalı bir şekilde öğrenecek olmaya ne dersiniz? Harika bir fikir! O zaman şimdi hemen öğrenmeye başlayabiliriz. Tüm yazımız boyunca en iyi atlama iplerini görebilirsiniz. Hadi başlayalım! En iyi atlama ipleri hangileridir?

En iyi atlama ipleri
En iyi atlama ipleri
  • Delta Rulmanlı 220 Gram x 2 Adet Ağırlık Tutamaklı Atlama İpi DSJ 1553
  • Delta Crossfit Alüminyum Sap Çelik Deluxe Atlama Ipi ATLM-IP-BFA543
  • Delta Mor Uzunluğu Ayarlanabilir Deluxe Atlama İpi ATLM

İp atlamanın sağlığa faydaları

İp atlamanın sağlığa faydaları nelerdir? Yeni başlayanlar için ip atlama, kanınızın pompalanmasını, vücudunuzun terlemesini ve kaslarınızın kısa sürede çalışmasını sağlayacak mükemmel bir kardiyovasküler aktivitedir. Ortalama bir insan için sadece 15 dakikalık bir ip atlamanın 200 ila 300 kalori yakabileceğini söylüyor ve daha az etkili bir antrenman olduğu için, koşu gibi aktivitelerden daha az eklemlerinize baskı yapar.

Ayrıca, atlama ipinin basit hareketi, vücudun çeşitli kısımlarını (baldırlar, karın bölgesi, kollar, omuzlar, sırt üstü ve daha fazlası) şaşırtıcı bir şekilde hedefler; bu nedenle, bir tür tahta gibi, çok işlevli ve verimli bir egzersiz şeklidir. İp atlamanın sağlığa faydaları nelerdir?

İp atlama, aynı zamanda herhangi bir fitness seviyesindeki herkesin yapabileceği bir aktivitedir. Anahtar, yavaş başlamak ve daha yoğun bir rutine doğru yolunuzu oluşturmaktır. Elbette, tek dikkat, bir ayak bileği, ayak veya diz sorunu gibi bir yaralanma veya sağlık sorunu ile uğraşıyorsanız, bu durumda doktorunuza danışmak isteyeceğinizdir.

En iyi atlama ipleri
En iyi atlama ipleri
  • Zepca Marka Ithal Siyah Ağırlıklı Atlama Ipi 3m ZP304
  • Jumple Uzunluğu Ayarlanabilir Egzersiz Için Profesyonel Atlama Ipi Spor Ekipmanı JMPASRSA1
  • Jumple Uzunluğu Ayarlanabilir Egzersiz Için Profesyonel Atlama Ipi Spor Ekipmanı JMPASRSA1

İp atlama temelleri

İp atlama temelleri nelerdir? Eğer ip atlama serüveninize başlıyorsanız, öğrenmeniz gereken bazı ip atlama temelleri bulunmaktadır. Gelin öğrenelim!

Doğru İp

Atlama ipi için doğru ipi seçerken hafif ve rahat kolları olan ipi hedeflemeniz gerekiyor. Sevdiği ve yeni başlayanlar için piyasada onlarca atlama ipi var. Size en iyi gelen ipi bulmak için biraz zaman harcayın.

Nereye Atlamalı

İpinizi aldıktan sonra, yüzeyinizi akıllıca seçin. Tahmin edebileceğiniz gibi, “ne kadar düz o kadar iyi” ve sert bir yüzeyin de önemli olduğunu unutmayın. Örneğin, boks spor salonlarında, genellikle bir aynanın önünde parke bir yüzey alanı bulacaksınız- eğer bulabilirseniz harika bir kurulum. Ancak düz ve açık olan herhangi bir yere de atlayabilirsiniz: örneğin arka bahçenizdeki verandada, ev spor salonu alanında veya halka açık parkta.

Uygun İp Atlama Formu

İp atlama için doğru form nedir? Kollarınızı yanınızda rahat bir şekilde konumlandırın, dirseklerinizi yumuşak tutun ve ipi başınızın üzerine getirirken bileklerinizi hareket ettirin. Sırtınıza veya omuzlarınıza baskı yapmaktan kaçının ve ip manevrasının çoğunu bilekleriniz ve önkollarınızla yapın. Omuzlarınızın zamanla yorulacağını göreceksiniz, ancak omuzlarınızdan mümkün olduğunca fazla gerilimi uzak tutabilirseniz, enerjinizi daha uzun süre koruyabilir ve gereksiz ağrılardan kaçınabilirsiniz.

Zıplamaya başla

Ardından, pratik yapmaya başlayın. Paslıysanız veya hiç yapmadıysanız, doğru yapmak için biraz pratik yapmanız gerektiğini bilin. İp bacağınıza çarpacak ve istediğiniz kadar akıcı görünmeyebilirsiniz, ancak tutarlılık önemlidir…

Zıplama alıştırması yaparken, yere mümkün olduğunca alçaktan atlamayı düşünün, bu yüzden daha yükseğe çıkmak aslında daha iyi değildir. Sabit bir kadans sürdürmek istediğinizi ekleyerek, “Atlarken dikeyinize değil, zamanlamaya ve ritme odaklanın.” İpin üzerinden atlamanın mümkün olduğu kadar pürüzsüz olmasını istiyorsun. Harekete alıştıktan sonra ipin hızını ve ne kadar hızlı zıpladığınızı artırmaya başlayabilirsiniz.

Antrenmanda İp Atla

İp atlama ipine alışmaya başladığınızda, onu fitness programınıza eklemenin birkaç yolu vardır. Ve o kadar harika bir egzersiz olabilir ki, kendi egzersizi olarak işlev görebilir. Kararlı bir kardiyo egzersizi yapmak için 10 ila 20 dakika atlayın. Ayrıca, üç ila beş dakika boyunca atlayarak, zorlu bir antrenmandan önce ısınma olarak da kullanabilirsiniz; ya da belki uzun bir antrenmanın sonunda bir soğuma olarak kullanın. İşleri ilginç kılmak için bir egzersiz devresine atlama ipi de örebilirsiniz. Bir dakika boyunca yoğun bir şekilde ip atlamayı, bir dakika plank yapmayı, bir dakika daha squat yapmayı, ardından bir dakika dinlenmeyi deneyin ve döngüyü üç ila beş kez tekrar edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top