Close

Bebekler İçin Çorba Tarifleri

 

Bebekler 6. aylarında artık ek gıdalarla beslenmeye başlayabilirler.Özellikle ilk 6 ay anne sütünün önemini vurgulayan doktorlar bu süreçte bebeğin tüm ihtiyacını anne sütünden alması gerektiğini sık sık belirtirler. Uzmanlar ilk 6 aydan sonra bebeklere verilebilecek gıdalarda da seçici davranılması gerektiğini vurgularlar. 6 aylık bebekler için sık sık tercih edilen gıdalardan biri de çorbalardır. Çorbalar bebeğin kolayca tüketeceği ve hazmedeceği gıdalar arasındadır. Anneler bu dönemde bebeklerine sıvı veya posalı ürünlerle yemek yeme alışkanlığı kazandırmaya çalışırlar.

6 aylık bebeğinize nasıl çorbalar yapacağınızı bilmiyorsanız bu 3 çorba tarifini deneyebilirsiniz:

-Kabaklı çorba

-Havuçlu çorba

-Sebze çorbaları

Anne adaylarının kolayca yapacakları bazı çorba tarifleri bu şekildedir. Bu çorbalar bebeklerinin hem sağlıklı şekilde beslenmeleri için hem de kolay hazmedebilmeleri için oldukça yararlıdır. Bu çorba tarifleri her evde kolaylıkla bulunan malzemelerden oluşmaktadır. İşte 6 aylık bebekler için çorba tarifleri:

Bebekler İçin Kabaklı Çorba Tarifi

Kabak birçok bakımdan oldukça yararlı bir sebzedir. İçeriğinde potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir gibi elementler ile oldukça besleyici ve faydalıdır. Bebeğin vücut gelişimi için vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerle beslenmesi gerektiği için; kabak sebzesini bebeğinizin için sık sık değerlendirebilirsiniz.

Kolay kabak çorbası tarifi için gerekenler:

-1 tatlı kaşığı pirinç

-çeyrek kabak

-yarım çay bardağı su veya isteğe göre tavuk suyu

-1 tatlı kaşığı zeytinyağ

Kabağı ve pirinci bir tencerede isteğe göre su yada tavuk suyu ile haşlayın. Kaynadıktan sonra zeytinyağını da ekleyip ocağın altını kapatın.Hafif ılıdıktan sonra afiyetle bebeğinize içirebilirsiniz.

Bebekler İçin Havuçlu Çorba Tarifi

Havuç içeriğinde bulunan yüksek miktarda A vitamini ile karaciğer için çok faydalı bir sebzedir. Kemik ve gözler için de oldukça faydalıdır. Bebekler için bu süreçte ilk tercih edilecek besinlerin başında havuç gelmektedir. Antioksidan özelliği ile K, C ve B6 vitamini yönünden oldukça zengindir. 

Besleyici ve kolay havuç çorbası için gerekli malzemeler:

-Çeyrek havuç

-1 tatlı kaşığı pirinç

-yarım çay bardağı tavuk suyu veya normal su

-1 tatlı kaşığı zeytinyağ

Kabak çorbası gibi havuç çorbası da aynı şekilde yapılmaktadır. Havuçları pirinç ile haşladıktan sonra üstüne suyunu veya tavuk suyunu ekleyin.En son zeytinyağını da eklediğiniz zaman besleyici çorbamız hazır olur.

Bebekler İçin Sebze Çorbası Tarifi

Tüm bebekler için sebze çorbalarının faydası saymakla bitmez. Bebeklerin gelişimleri için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri içeren sebzeleri sık sık bebeğinize yedirmelisiniz. Hem kendimiz için hem de bebeğimiz için sebzeler öğünlerimizin vazgeçilmezi olmalıdır. Sebze çorbası hazırlamanın en önemli püf noktalarında biri sebzelerin taze ve mevsiminde tüketilmesidir. Mevsiminde bir sebze çorbası bebeğiniz için çok faydalı olacaktır.

Gelelim sağlıklı bir sebze çorbası tarifine:

-Mevsimine göre uygun sebzeler

-Kabak

-Bal kabağı

-Kereviz vb.

-Su

-Kemik suyu

-Zeytinyağ

Suyu veya kemik suyunu tencereye koyup sebzeleri çeyrek olacak şekilde yumuşayana kadar haşlayın. Sebzenin çokluğuna göre suyu göz kararı ayarlayabilirsiniz. Kaynadıktan sonra hepsini bir güzel blenderdan geçirin. Ilıdıktan sonra bebeğinize içirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top