Close

Bebekler için Besleyici Çorba Tarifleri

Bebekler ve çocuklar için sağlıklı çorba tarifleri mi arıyorsunuz? 6. ayından itibaren bebeklerinizin diyetine bazı çorbaları ekleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek şey yaşa uygun malzemeleri kullanmaktır.

Bir kase ılık çorba, burun dolması veya ateşle mücadele ederken en zararsız tedavi yöntemlerinden biridir. Bu ılık yiyeceğin tarife göre değişen faydaları da vardır, çünkü bazı besinler ısıtıldıklarında vücut tarafından çiğ yenildiğinden daha iyi emilebilirler.

Soğuk algınlığı, öksürük, tıkanıklık ve ateş sırasında, sıcak bir kase çorba, ana yemekler olarak servis edilebilir. Çorbaların çoğu sarımsak, biber ve zerdeçal ile tatlandırıldığı için, soğuk algınlığı ve öksürüklerin azaltılmasına yardımcı olur.

Hazır çorbalar piyasada hazır ve daha kolay bir yol gibi görünse de sağlıklı bir seçenek değildir. Piyasada satılan paket çorbalar tuz ve koruyucu maddelerle doldurulur. Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz tavuk çorbalarında yapay tavuk aroması, mısır nişastası ve baharatlar bulunur.

Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası bebekler için 8. aydan itibaren verilebilen besleyici bir öğündür. Bebeğiniz soğuk algınlığı ve öksürükten muzdaripse, bu çorba en iyi tedavilerden biridir. Tavuk çorbası aslında az yağlı bir çorba tarifidir. Tavuk çorbası havuç, fasulye, bezelye ile zenginleştirildiğinde daha da sağlıklı hale gelebilir. Tavuk çorbası, tavuk suyu elde edildikten sonra dilediğiniz sebzelerle zenginleştirilebilir.

Ispanak Çorbası

Bebeğinizin diyetine yeşillik eklemek çok önemlidir. Ispanak, vitamin ve mineral bakımından zengin yeşil yapraklı bir sebzedir. Bu çorbaya mısır, mercimek veya peynir de ekleyebilirsiniz. Bebeğin boğulmaması için mısır parçalarının iyice ezildiğinden emin olun. Haşlanmış mısır çekirdeklerinin suyunu da kullanabilirsiniz. 7. aydan itibaren bebeklere ıspanak çorbası verilebilir. 1 yaşın üzerindeki bebekler için patates yerine süt de ekleyebilirsiniz.

Karışık Sebze Çorbası

Karışık sebze çorbası seçici yiyiciler için çok uygundur. Bu çorba için herhangi bir sebze kullanılabilir. Mineraller ve besinler açısından zengin olan bu çorba, 6 aydan itibaren bebekler için berrak sıvı şeklinde başlatılabilir. Sadece çorbaya eklediğiniz sebzelerin çocuğa zaten bireysel olarak tanıtıldığından ve çocuğun ona herhangi bir alerjik reaksiyon göstermediğinden emin olun. Tek yapmanız gereken doğru sebzeleri seçmek ve onlaru buharda pişirip püre kıvamına getirmek.

Mercimek Çorbası

Mercimek çorbası veya bebeklerin sağlıklı gelişimi için gerekli protein ve demir bakımından zengindir. Benzersiz bir tada sahiptir ve bir çay kaşığı tereyağı ile servis edildiğinde daha da besleyici hale gelir. Mercimek çorbası da iyi bir karbonhidrat kaynağı olarak kabul edilir. 6 aydan itibaren başlanabilir ve bebekler için ilk mama olarak hizmet edebilir. Mercimeği yeterince haşladıktan sonra, farklı sebzelerle zenginleştirerek ya da baharat ekleyerek püre haline getirip servis edin.

Domates Çorbası

Domatesleri derileri ile kaynatın, soğuduktan sonra soyun, tohumunu alın ve sonra bir çorba kıvamına ezin. Biraz tuz ekleyin ve yürümeye başlayan çocuğunuza verin. Ayrıca bu çorbaya tereyağı da ekleyebilirsiniz. Güçlü antioksidanlar sunan likopen açısından zengin olan domates, bu bileşenlerle bebeğinizin cildini besleyecektir. Domates çorbası da 8. aydan itibaren verilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top