Close

Bebeklerde Gaz Sancısı

 

Gaz problemi, yemek yemenin ardından sindirmeye giden yolda doğal bir reaksiyondur. Yetişkinler için çok kolay şekilde halledilebilecek bir süreç iken, bebeklerimiz için bu durum çok sancılı bir olaydır. Bebekler doğar doğmaz dış dünya ile uyum içinde kalmaya çabalarken, beslenme sonrası sindirmelerde çok fazla yeniliklerle karşılaşmaktadır. Alışma süreci miniklerimiz için son derece sancılı ve zor olabilmektedir. Gaz oluşmasının altında birçok neden olabilir. Bu nedenlerden bir tanesi de bebeğin besin alırken doğru pozisyonda tutulmaması olabilir. Bir bebek eğer yanlış pozisyonda besin alıyorsa; süt veya mama ile beraber çok fazla havayı da beraberinde yutuyor olabilir. Bu alınan hava beslenmenin hemen sonrası çıkarılmaz ise gaz sancısı olarak bir sorun oluşturur.

Bebeklerde Gaz Yapan Besinler

Emzirme dönemindeki bebeklerde öncelikle annenin beslenmesi gaz oluşmasında çok önemlidir. Anne sütünde bebeğe gaz yapabilecek besinler üzerine bilgi sahibi olmak ve en doğru şekilde beslenmek, bebeklerde oluşacak olan gazın önüne geçmekte de yardımcı olacaktır. Bebeğe gaz yapan yiyecekleri belli başlı kategorilere ayırmak mümkündür. Bebeklerde gaz yapan besinleri şöyle sıralayabiliriz:

Bakliyat
Biz yetişkinlerde de gaz oluşmasına sebep olan bakliyatların başında fasulye gelir. Fasulye bebeklerde de oldukça fazla gaz oluşmasına neden olan yiyeceklerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra mercimekte de fasulyede bulunan rafinoz isimli şeker yetişkinlerde de probleme yol açtığı gibi bebeklerde de gaz sıkışmalarına yol açar.

Brokoli ve Karnabahar
Her ne kadar sağlıklı olsa bile, brokoli ve karnabahar gaz konusunda çok fazla sıkıntıya sebebiyet verebilecek yiyecekler arasındadırlar. Brokoli, kalın bağırsaklara dek sindirilememesinden dolayı midede gaz oluşmasına sebep olur. Ayrıca karnabahar ve brokolide bulunan sülfür bileşikleri gaz probleminin oluşmasında büyük rol oynar.

Lahana ve Türevleri
Brüksel lahanasında ve beyaz lahanada da bulunan sülfür bileşenleri aynı brokoli ve karnabahar gibi gaz oluşmasına neden olur. Emzirme dönemlerinde bu değerli besin kaynaklarını tüketmemekte fayda var. En azından daha az tüketerek aranıza mesafe koyarsanız sizin içinde bebeğiniz içinde çok iyi olacaktır.

Kahve ve Çikolata
Kahve ve çikolata içerdikleri kafein sebebiyle bebeklerde gaz oluşmasına yol açar. Bunlar dışında kafein içeren tüm besinler bebeğin hassas olan sindirim sistemine ağır bir yük olacak, bununla birlikte gaz sancısıyla acı çekmesine neden olacaktır. Kafein hem bebeğin boşaltım sisteminde zorlanmalara yol açarken bir yanda da bebeğin uyku düzeninin bozulmasına neden olur.

Acı ve Baharatlar

Acı yemek ve baharatlı besinler yemek midede bulunan asit oranını yükselteceği için bebeklerde şişlik hissi yaratır ve gaz sancısı çekmesine sebep olur. Bebeğe anne sütü verildiği dönemler acı kadar soğan ve biberden de uzak durmak faydalı olacaktır.

Süt ve Süt Ürünleri
Yetişkinlerde de gaz problemine yol açan süt ve süt ürünleri, emzirme döneminde tavsiye edilmemektedir. Laktozlu süt bebeğe gaz yapacağı için laktozsuz sütü emziren anneler deneyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top