Close

Uykudan Uyandıran Öksürük Krizlerine Çözümler

Özellikle kış aylarında, soğuk havaya bağlı olarak artan mikrop ve bakterilerden kaynaklı olarak yaşanılan hastalıkların en belirgin işaretlerinden biri öksürüktür. İnsanı oldukça rahatsız eden, şiddetine göre uykudan uyandırıp yaşam kalitesini düşüren bu durum, üst solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça sık yaşanır. 

Öksürük, kuru ve balgamlı öksürük olarak ikiye ayrılır.

 • Kuru Öksürük: Boğazda gıcık hissi veren ve bazen insanı nefessiz bırakacak kadar şiddetli olan öksürüktür.
 • Balgamlı Öksürük: Öksürürken boğazınızdan sıvı bir akıntı geliyor ise bu balgamlı öksürüğe işarettir.

Vücudun bağışıklık sistemi dinlenme moduna girdiği için genelde geceleri daha düşüktür. Bütün hastalıkların yükselişe geçmesi gibi öksürük de geceleri artış gösterir.

Gece Öksürük Krizine İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

İlaç tedavisinden önce evde kendiniz yapabileceğiniz bitkisel karışımlarla öksürüğünüze çare bulabilirsiniz. Ancak, düzelmeyen durumlarda mutlaka doktorunuza başvurup yardım almalısınız. İşte evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz, doğal öksürük ilaçları:

 1. Ayva çayı: Ayva, hem meyvesi hem de yaprakları ile öksürüğe çok iyi gelir. 1 adet ayvayı yaprakları ile birlikte iyice yıkayın, sonra ayvayı parçalara ayırın. Ayvanın çekirdekleri de çok faydalı olduğundan çekirdekleriyle birlikte bir tencereye koyun, yapraklarını da ekleyip üzerine yarım litre su ilave edin. Bu karışımı kaynatıp ayva biraz yumuşayıncaya kadar bekleyin. Daha sonra süzüp dilerseniz içine bal katarak için.
 2. Bal, karabiber, zencefil: Bir çay bardağına 1 yemek kaşığı bal koyun, üzerine yarım çay kaşığı zencefil ve yarım çay kaşığı toz karabiber ekleyin. Bardağı sıcak su dolu bir kabın içine oturtup balın benmari usulü, iyice erimesini, sıvı hale gelmesini sağlayın. Karabiber ve zencefili eriyen balın içine iyice yedirdikten sonra karışımı hiç beklemeden için.
 3. Kara turp ve bal: Kara turpu iyice yıkayın ve daha sonra kabuklarını soymadan içini oyun, oyduğunuz kısmın içine alabildiği kadar bal koyup bekletin. 1 gün bekledikten sonra turbun içindeki balı için.
 4. Ballı süt: Sütü biraz ılıtın ve içine bal ekleyin, arzunuza göre üzerine biraz da tarçın serpip için.
 5. Kuşburnu Çayı: Oldukça değerli vitaminlere sahip olan kuşburnu çayı da öksürüğe iyi gelen bitkiler arasındadır.
 6. Ihlamur: C vitamini açısından oldukça zengin olan ıhlamur, öksürük tedavisinde de ilk akla gelenlerden biridir. Küçük bir tencereye biraz ıhlamur koyun, isterseniz sade olarak kaynatın isterseniz de daha vitaminli hale gelmesi içine elma, portakal, ayva gibi meyveler ekleyerek pişirin. 1 adet çubuk tarçın ve 2 adet karanfili de tencereye koyduktan sonra kısık ateşte kaynamaya bırakın. Ihlamur olduktan sonra süzüp bir bardağa alın. Dilerseniz içine 1 tatlı kaşığı bal atıp tatlandırarak da içebilirsiniz.
 7. Tereyağı ve pekmez: Küçük bir cezvede 1 yemek kaşığı tereyağını eritin. Erittiğiniz yağın içine 1 yemek kaşığı pekmez ilave edin, karışım ılıyınca için.
 8. Pastil: Evde basit yöntemlerle yapabileceğiniz pastil, geçmeyen gece öksürükleriniz için harika bir ilaçtır, üstelik de yüzde yüz doğal.
 9. Su: Suyun hayatımızdaki önemi yadsınamaz bir gerçektir. Her şeye fayda sağlayan su, gece öksürük nöbetleriniz için de birebirdir. Gün boyu içeceğiniz en 2.5 litre su, gece yatarken çok daha iyi hissetmenizi ve daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top