Close

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelik dönemleri çekilen ağrılar birçok kadın için rahatsız edici olur. Gebelik döneminde görülen her ağrı anne adayını endişelendirebilir, bu ağrılardan birisi de klasik kasık ağrısıdır. Uzman doktorlar hamilelik dönemlerinde kasık ağrılarının sık rastlanan bir durum olduğunu ve endişelenmeye gerek olmadığını söylerler. Fakat çok sancılı gelişen kasık ağrıları durumunda doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Hamileliğin ilk aylarından itibaren gebe kadınlarda kasık ağrıları görülebilir. Bu durum şiddetli olmadığı takdirde gayet normaldir. Hamilelik dönemlerinde sık sık rastlanan kasık ağrıları genellikle ciddi bir sorunun işareti değildir fakat kasık ağrısı görülürken kanama oluşması, kötü kokulu akıntılar da aynı süreçte görülür ise ve aynı zamanda görülen durumda da giderek bir artma olursa mutlaka doktorunuza görünmeniz ve bu durum hakkında bilgilendirmeniz gerekir.

Gebelik dönemlerinde kasık ağrısının görülme durumu kişiye bağlı olarak değişebilir. Hamileliğin ilk haftalarından itibaren görülebilecek kasık ağrıları özellikle 6. ve 8. haftalarda bebeğin büyümesine bağlı olarak rahimde başlayan büyüme nedeni ile sık sık görülebilir, bu gayet olağan bir durumdur. Gebelik döneminin 25. ve 30. haftalarında da yine bebeğin büyümesi arttığı ve bir baskı gerçekleştiği için kasık ağrıları tekrar ve sık sık görülebilir.

Gebelik Döneminde Kasık Ağrısı Neden Gerçekleşir?

Kasık ağrıları gebe kadınlarda gebeliğin ilk haftalarından itibaren görülür. Bu ağrılar hem rahmin büyümesinden dolayı hem de enfeksiyonlardan dolayı olabilir. Bu nedenle kasık ağrıları görülmeye başlandığında kesinlikle doktor kontrolüne gitmeniz ve durum hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Enfeksiyona ya da farklı bir soruna bağlı olarak oluşan kasık ağrıları, doktor önerileri ve tedavi yöntemleri ile kolaylıkla giderilebilir.

Hamilelik dönemlerinde kasıkların sağ ya da sol tarafında veya her iki yanda da görülebilen ağrılar genellikle ciddi bir soruna işaret etmez. Fakat vajinal enfeksiyonlar ya da idrar yolu enfeksiyonlarında bağlı da oluşabilen bu kasık ağrıları ciddiye alınmaz ise düşük durumu ile sonuçlanabilir. Eğer kasık ağrılarınız şiddetlenerek devam ediyor ve belli bir süre sonra inatla geçmiyor ise doktorunuz ile görüşmelisiniz. Doğal nedenler ile oluşan kasık ağrıları da birçok anne adayında görülebilir. Bebeğin rahim içerisinde büyümesine bağlı olarak gerilen ve baskı uygulanan kasıkların sancı yaşatması olası bir durumdur. Hem hamileliğin ilk haftalarında vücut bu durum ile ilk kez karşılaştığında hem de hamileliğin son haftalarında karın artık iyice büyüdükten sonra görülebilen bu kasık ağrıları kalıcı ağrılar değildir.

Hamilelik Döneminde Oluşan Kasık Ağrısı Doğum Belirtisi mi?

Hamilelik döneminde anne adayı 38. haftayı tamamladı ise rahimde ve kasıklarda oluşan kasılmalar, kasık ağrılarını tetikleyebilir ve bu durum doğum belirtisi yaratabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top