Close

Dolunayın Etkileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dolunayın etkileri son zamanlarda sıkça ilgi odağı olan konulardan biridir. Dolunayın enerjisini bedeninizde ve ruhunuzda hissedebilirsiniz. Dolunay insanlara bir sürü farklı etki yaratabilir. Ayın etkiler evrelerine bakılarak kendini belli eder; bazı iddialara göre doğumlar, kalp krizleri, intiharlar ayın bu evresinde artış gösterebilir. Ancak bunların dolunaydan dolayı olup olmadığına dair de henüz kesin bir araştırma ortaya çıkmamıştır. Çağdaş aydınlatma araçlarının kullanımından önce dolunayın ışığı insanların gece boyunca uyumamalarını, ayakta durmalarını sağlayarak uykusuzluğa sebep olmuştur. Bu sebeple genel olarak insanları gerdiği inancı hakimdir.

Dolunayın genel olarak çok konuşulan bazı etkilerinin ise doğruluğu tam olarak kanıtlanmamıştır. O etkiler şunlardır:

 • Sara hastalığı olan kişilerin nöbetlerinin dolunay zamanlarında arttığı düşünülür. Fakat 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre ikisi arasında hiçbir bağlantı yoktur.
 • Dolunayın uykusuzluğa etkilerine dair de araştırmalar yapılmıştır. Yine bir dergide yayımlanan araştırmada profesörler modern aydınlatma araç, gereçlerinden önce ayın uykuyu etkilediğine değinmişlerdir. Bu dönemlerde uykusuzluğun ortaya çıkmasıyla bazı etkili hastalarda (mani hastalığında ve özellikle sara hastalarında) nöbetlerin artmasının yaşandığı belirtilir. Fakat bu konuyla alakalı da herhangi bir bilimsel veri olmamakla birlikte taramalara devam edilmektedir. 
 • Araştırmalara göre dolunay olduğu zamanlar akşam saat 6- 7 ile sabah 6- 7 arasında ruh sağlığı merkezlerine başvurmuş hastaların sayısında artış olduğu gözlemlenmiştir. Fakat bu konunun da üzerinde duran araştırmacılar dolunay olduğu zamanlarda bu sağlık kuruluşlarına başvuran hasta sayısıyla öteki günlerde başvuran hasta sayıları arasında hiçbir farklılık görmemişlerdir. 
 • Evcil hayvanları olan kişiler de hayvanlarının yaralanmalarında dolunayın etkilerinin olduğunu iddia ederler. Veteriner klinikleri dolunay olduğu zaman acil servislerinde bir yığılma olduğunu dile getirmişlerdir. Bu oranlar özellikle kedilerde %25, köpeklerde %29’luk bir artış olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak yine yapılan araştırmalar bu iddiaları doğrulayamamıştır. Araştırmacılar bu dönem hayvanların dışarı çıkma meyilinin fazla olmasını bu duruma sebep olabileceğini söylemişlerdir. 
 • Dolunayda regl olma durumu da kadınlarda fazladır.Bir dergide yayınlanan araştırmaya göre dolunay ile regl arasında bir bağlantı olabileceği iddia edilmiştir. Kadınların %45’inde adet döngüsü dolunay dönemini kapsamaktadır.
 • Dolunay vücudun elektrik akımını da iki katına çıkarır. Bu etkiler genellikle kadınlarda daha fazla görülür. Kadınlar bu dönemlerde çok duygusal olabilirler. Bu dönemde hassas olduklarından daha fazla ağlayabilirler. 
 • Dolunay beynin düzen içerisindeki işleyişine de etki eder. Duygularda, sinirlerde, öfkelerde, streslerde bu zamanlarda artış gözlemlenir.

Dolunay zamanlarında kendinizi gergin ve stresli hissediyorsanız kendinizi rahatlatmak için şunları yapabilirsiniz:

 1. Bol bol su için. Su gerginliği azaltır.
 2. Bitkisel yöntemler deneyin. Melisa çayları, ada çayları için, tütsüler kullanın. 
 3. Hafif besinlerle beslenin. Daha fazla sebze tüketin. Ağır yiyeceklerden uzak durun.
 4. Temas halinde olun. İnsanlara, toprağa, doğaya, hayvanlara temas edin.
 5. Rahatlatıcı şeylerle uğraşın. Meditasyon, yoga gibi sporlar yapıyorsanız bunlara yoğunlaşın ya da bol bol yürüyüş yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top