Close

Bebeklerde pişik sebepleri ve önleme yolları

Genel itibariyle bebeklerin çoğu özellikle de prematüre bebekler hassas cilde sahiptirler. Yetişkinlerden farklı olarak hassas bir cilt yapısı hassas bir bünyeye sahiptirler. Dolayısıyla da bebek bezi ve bebek giysileri seçerken pamuklu olmasına dikkat etmek gerekir.

Pişik oluşmasına başlıca etkenler arasında;

  • Bebek bezinin sıklıkla değiştirilmiyor oluşu,
  • Islak mendil kullanımı,
  • Çinko eksikliği,
  • Bebek bezinin pamuklu iç yüzeye sahip olmayışı,
  • İshal ve sık değiştirilmeyen bezden kaynaklanan mantar, enfeksiyon vb hastalıklarından kaynaklanmak üzere pek çok sebebi bulunmaktadır.

Popo,kasıklar ve dış cinsel organ bölgelerinde bulunmakta olup kızarıklık şeklindedir. Kaşıntıya ve acıya sebebiyet verebilir. Kızarıklıklar ve pişik önlenemez ise bakteri çoğalmasına neden olabilir.

Pişik önleme yolları

*Saf zeytinyağ, pişikiyileşmesinde kullanılabilecek doğal yöntemlerin başında gelir.Bunun dışında doktorunuza danışarak da pişikönleyici çeşitli kremler kullanabilirsiniz.

* E vitamini ve badem yağı da pişikönlemek için kullanılabilecekler arasında yer almaktadır.

*Genel itibariyle bebeğinizin poposunu ıslak mendil yerine ıslatılmış pamuk ile silmek, bezini sık sık değiştirmek yeterli olacaktır.

*Bebeğinizin kilosuna uygun bez seçimi de oldukça önemlidir. Çünkü sıkan veya küçük gelen bebek bezi sızdırma yapar ve bebeğinizi rahatsız eder.

*Bebekte pişik oluşumunu engellemenin en önemli yollarından bir diğeri ise annenin doğal besinlerle besleniyor olmasıdır. Anne sütü ile geçen antibiyotik ya da domates pişiğin iyileşmesine engel teşkil edebilir. Konuyla ilgili detaylı bilgilendirme için hekiminize danışmalısınız.

Yazın sıcağında etkisiyle bebeğiniz sık sık pişik olabilir. Bu gibi durumlarda bebeğinizi sık sık yıkamaya özen göstermeli ve hijyenine dikkat etmek gerekir. Özellikle gece bezi mutlaka değişmelidir. Gün içerisinde çok tutmamak şartıyla bebeğinizi güneşte tutmalı D vitamini almasına özen göstermelisiniz. Ayrıca bebeğinizin hassas cildine uygun deterjan seçiminiz, kıyafetlerinin pamuklu yapıya sahip olması, kıyafet ve bezinin kiloya uygun, bebeğinizi rahatsız etmeyecek ölçülerde olması gerekir. Kuru ve rahat bir bez ile bebeğiniz daha keyifli olacaktır.

Pişik önlenebilir geçici bir cilt tahrişidir. Cilde gerekli hijyen ve cilt bakımı uyguladığınız takdirde pişik problemi hiç yaşamayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top