Close

Sofraların en lezzetli aperatifi lahana turşusu

İçindekiler

Lahana turşusu,sofralarınızda yemeklerinizin yanına yakışacak en lezzetli aperatiflerden birisidir. Besin değeri çok yüksek olan bu turşu çeşidinin karaciğer yağlarını yok etmeye yardımcı olduğu ve kalp-damar sağlığını da koruduğu bilinmektedir. Özellikle kış aylarında daha fazla tüketilen lahana turşusunu dilerseniz yaz aylarında da sofralarınızdan eksik etmeyebilirsiniz. Sizler için damak zevkinize uyacak lahana turşusu tarifini paylaşıyoruz.

Malzemeler:

  • 1 kilo beyaz lahana,
  • 1 adet havuç,
  • 2 adet tercihe göre acı ya da tatlı biber,
  • Yarım demet maydanoz,
  • 5 diş sarımsak,
  • 1 su bardağı içme suyu,
  • 1 su bardağı sirke,
  • 2 buçuk yemek kaşığı iri kaya tuzu,
  • 5 adet nohut tanesi.

Yapılışı:

Lahana turşusunun yapımına geçerken öncelikle lahanayı ayıklamakla başlayın.Lahananın köklerini ayırın daha sonra yapraklarını da teker teker ayırın. Ayırdığınız yaprakları bol suda iyice temizleninceye kadar yıkayın. Daha sonra lahanaları istediğiniz boyutta doğrayın ve tekrar sudan geçirin. 1 adet havucun kabuğunu tıraş edin ve onu da istediğiniz boyutta doğrayın. Ardından 5 diş sarımsağın da kabuklarını soyup halkalar halinde doğrayın.Malzemeleri yıkayıp doğradıktan sonra turşu için uygun bir cam kavanoz seçin. Seçtiğiniz kavanozu suyla çalkalayın ve içerisine 5 adet nohudu serpiştirin. Daha sonra başka bir kabın içerisine lahanaları koyun ve üzerine halka halka doğradığınız sarımsakları, 2 buçuk yemek kaşığı iri kaya tuzunu ve 1 su bardağı sirkeyi ilave edin. Bunları iyice ovarak harmanlayın ve tatların birbirine geçmesini sağlayın. Şimdi turşuyu kurma aşamasına geçebilirsiniz.

Öncelikle lahana karışımından bir miktar alarak kavanozun içine basın ardından üzerine havucu, biberleri ve ayıklanmış maydanozu yerleştirin. Daha sonra tekrar bir miktar lahana karışımını kavanoza basın ve tekrar üzerine havucu,biberi ve ayıklanmış maydanozu yerleştirin. Bu işlemi kavanoz dolana kadar tekrarlayın. Kavanoz dolduktan sonra lahana karışımından arta kalan sirkeli karışımın içerisine bir miktar su ekleyip çoğaltın. Bu sıvı karışımı da kavanozun üzerine boşaltın. Karışımın kavanozun üzerini kapatmasını sağlayın. Daha sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve güneş görmeyen bir yerde en az 10 gün kadar bekletin.Sofralarınıza lezzet katacak lahana turşunuz hazır, afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top