Close

Ciltteki Kırışıklıklar İçin Çözümler

 

Kırışıklık ileri yaşlarda herkesin sorunu haline gelebilir. Kadın veya erkek fark etmeksizin kırışık bir cilt herkesin korkulu rüyasıdır. Aynaya baktığınızda kendinizi dinç ve kırışıksız görmeyi hayal ediyor olabilirsiniz. Kimi kırışıklıklarına alışmış kimisi ise bu kırışıklıklarla savaşmayı denemek ister. Aslında doğanızda olan bu durum ciddi boyutlarda engellenemez. Fakat küçük kırışıklıklar için denenebilecek bazı yöntemler mevcuttur. Kırışıklık gidermek için bıçak altına yatmak herkes için zor bir karar olabilir. Bu durum maddi anlamda da kişileri zorlayabilir. Bu durum korku duydukları ve başka bir zararlanmaya sebebiyet vermesi fikri ile zor bir hal alır.

Her geçen yıl yüzde kırışıklıklar artar. Bunun birçok sebebi vardır. Sağlıksız beslenmek, sigara kullanımı, alkol kullanımı, yanlış yapılan maskeler veya cilt temizleme uygulamaları, kirli hava, genetik faktörler, stres ve bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlar kırışıklık sebepleri arasında sayılabilir. Tabii ki kırışıklığın en büyük faktörlerinden biri zamandır. Zamanla her yıl kırışıklıklara bir yenisi eklenir. Kırışıklıklar yatış pozisyonlarında bile etkilidir. Sürekli yüzünü aynı yöne doğru yastığa koyan kişilerde o bölgede kırışıklık daha fazla olabilir. Ayrıca çağımızın en büyük sorunlarından biri ciddi radyasyon sebebi olan cep telefonların da kırışıklık sebepleri arasında görülebilir. 

Kırışıklıklar Nasıl Azaltılır?

Kırışıkları azaltmak veya kırışıklıklardan kurtulmak için yapılacak bazı püf noktalar bulunur. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Omega 3 tüketimi artırılmalıdır, özellikle somonda bulunan bazı yağ asitleri ciltte kırışıklık meydana getiren hücreler üzerinde etkilidir. Bu sebeple en az haftada 1 veya 2 kez somon, alabalık gibi omega 3 açısından zengin balık tüketilmelidir.
  • Cilt için önemli olan vitaminlerin başında A vitamini gelir. A vitamini yönünden zengin sebze ve meyveler mutlaka haftada birkaç kez tüketilmelidir. Bu besinler pırasa, bezelye brokoli, ıspanak ve kabak olarak sayılabilir. A vitamini sayesinde cilt üzerinde koruyucu bir tabaka özelliği kazanmış olacaktır.
  • C vitamininden zengin besinler cildin kırışıklıklarla savaşmasına yardımcı olur. Bu sebeple C vitamininden zengin olan sebze ve meyveler hemen her gün bol miktarda tüketilmelidir. C vitamini cilt hücrelerine canlılık katarak ihtiyacı olan tüm yararlı bileşikleri sağlar. Bu sayede cilt canlı ve sağlıklı görünür ve cilt bariyerleri yenilenir. Portakal, rezene, yeşil biber, kivi, mandalina gibi meyveler mutlaka günlük olarak tüketilmelidir.
  • Yüze uygulanan bazı maskeler ile küçük kırışıklıklara çözüm getirilir. Bu sebeple yumurta akı maskesi kullanılabilir. Yumurta akını yüze sürerek üzerini bir peçete ile kaplayıp kuruyana kadar beklemek kırışıklar için faydalı olur.
  • Cilde en faydalı yağlardan biri şüphesiz zeytinyağıdır. Hemen her derde deva olan zeytinyağı cildin ihtiyaç duyduğu nemi vererek canlılık kazandıracaktır. Nemli olan cilt daha uzun sürelerde kırışacağı için gece yatmadan önce nemlendirici olarak bir miktar zeytinyağı kullanılabilir.
  • Cilt için uygulanacak bir diğer doğal yöntem ise limon suyudur. Limon suyunun içeriğindeki maddeler hem kırışıklar için hem de ciltte meydana gelen renk değişimleri için kullanılabilir. Limon suyundan bir alarak yüze masaj yapılabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top