Close

çinkonun doğurganlık üzerindeki mucize etkileri

Çinko minerali eksik olan kadınlarda gebe kalma olasılığının azaldığı araştırmalar sonucu saptandı. Bilim adamları da çinkonun gebelikle olan ilişkisine dair veriler ortaya koydu. Peki çinko eksikliği olan kadınlar ne yapmalı?

Çinko mineralinin üreme üzerine etkisi

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların her 3 ay da bir çinko seviyeleri kontrol edilmektedir. Böylece gebe kalmada güçlük çekmesi önlenmektedir. Çinko üreme döngüsünün en önemli mineralidir. Çinko, yumurta kalitesine etki eden en önemli mineraller arasındadır.

Kısırlığı engelleyici bu mineral erkeklerde testosteron düzenlenmesi, kadınlarda östrojen ve progesteron hormonların düzenlenmesinde görevlidir. Yumurtalıklarda hücre bölünmesinin ve işlevlerinin düzenlenmesinde görevlidir. Yumurtalıklar, folikül adı verilen yapılardan oluşurlar. Her ay birkaç folikül olgunlaşmak için sıraya girerler, fakat aralarından en kaliteli olan döllenebilir.  Bilim insanları çinkonun etkisini gözlemlemek için sıçanların folikül yapılarını toplamışlar ve farklı ortamlarda olgunlaşmasını beklemişler. Çinko seviyesi normal bir ortam ve çinko seviyesi eksik olan bir ortamda olgunlaşan yumurtalara gözlemlenmiş. Çinko eksikliği olan ortamdaki folikül gelişimi bozulmuş ve az sayıda hücresi bulunan, kalitesiz yumurtalar meydana gelmiştir. Sonuç olarak gebeliği sarsacak bir durum olarak karşımıza çıkar ve tüp bebekte bile başarısızlığa yol açar. Çinko eksikliği olan kişiler bol bol kuzu eti, kaju, yer fıstığı, kefir, yoğurt, ıspanak, tavuk, mantar gibi çinkoyla zengin besinler tüketmelidir.

Erkeklerde çinko eksikliği etkileri

Düşük çinko, erkeklerde testosteron üretiminin azalmasına sebep oluyor.  Üretimin azalması demek kısırlık oluşumu ve prostat kanserine kadar uzanan süreç demektir. Cinsel isteğinde azalmasıyla sorunların daha da büyümesine neden olur. Prostat diğer dokulara göre 10 kat daha fazla çinkoya ihtiyaç duyar. Prostat iltihabı da çinko eksikliğinde daha sık rastlanmaktadır. Prostat kanseri gelişimi ile bu hücrelerin çinkoyu depolama gücünün azalmasına sebep oluyor. Bu durumla beraber kanser hücreleri hızla büyümesine neden olur. Çinko minerali sağlıklı bir döngünün devam etmesi için çok önemli bir mineraldir.

Çinkonun diğer etkileri

Göz sağlığı, şişmanlık, saç ve cilt sağlığı, uyku düzeni, şeker hastalığını engelleyici, damar dayanıklılığı artırıcı, yaşlanmayı geciktirici, bağışıklık sistemi düzenleyici gibi birçok faydası vardır.

Çinko eksikliği nedenleri

  • Doğum kontrol hapları,
  • Adet düzenleyici ilaçlar,
  • Menopozda hormon desteği alan kadınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top