Close

4 Doğal siyah nokta maske tarifi

Yüzün özellikle alın, çene ve burun bölgelerindeki gözeneklerin neden olduğu siyah nokta, sıklıkla rastlanılan ve baş edilmekte güçlük çekilen bir sorundur. Fakat doğal yollarla hazırlanılan maskeler sayesinde siyah noktalardan kurtulmak mümkündür.

Burun, çene ve alın bölgesindeki gözeneklerin, yüz temizliği esnasında tam olarak temizlenememesi sonucunda ortaya çıkan siyah noktalardan hazırlayacağınız doğal maskeler sayesinde kurtulabilirsiniz.

Limon ve karbonat maskesi

Hem suyu hem de yağı açısından oldukça iyi bir yağ ve kir çözücü olduğu bilinen limonun yarısını sıkarak suyunu çıkarın. Bir yemek kaşığı karbonatı veya tuzu limon suyuna ekleyin. Macun kıvamına gelene kadar karıştırdığınız bu maskeyi siyah noktalarınızın bulunduğu sorunlu bölgeye parmaklarınızla sürün ve iyice yayın. Ardından 15-20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın.

Limon ve bal maskesi

İyi kalitedeki bal, hem antibakteriyel hem de temizleyici özelliktedir. Bu nedenle bal, limonla birlikte siyah noktalardan kurtulabilmek için kullanacağınız oldukça mantıklı bir alternatiftir.

Yarım limonun suyunu sıkarak içerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Bu ikiliyi karıştırarak sorunlu bölgenize uygulayın ve 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp durulayın.

Süt ve jelatin maskesi

Aktarlardan veya marketlerden satın alabileceğiniz toz jelatin, yapışkan yapısı sayesinde siyah noktalarınızı söküp alır.

Bir kaba bir yemek kaşığı toz jelatini ve bir yemek kaşığı sütü koyduktan sonra macun kıvamına gelene kadar bu ikiliyi karıştırın. Kıvamı tutturabilmek amacıyla iki malzemeden birini daha fazla ekleyerek dengeyi bulun. Karışımı mikrodalgada 10 saniye kadar tutun ve ılık karışımı siyah noktalarınızın üzerine uygulayın. Maskeniz yüzünüzde kuruyana kadar bekleyin ve kuruyan maskeyi cildinize zarar vermeden, hafif bir şekilde soyup atın.

Yulaf ve yoğurt maskesi

Hassas cilde sahip olanların özellikle tercih ettiği bir maske türü olan yulaf ve yoğurt maskesi, diğer maskelere oranla daha hafif bir maske olsa da işe yarar.

Bir yemek kaşığı yulaf ezmesi veya yulaf ununa bir yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Ardından bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklediğiniz karışımı iyice harmanlayın ve bir yemek kaşığı yoğurdu da bu karışıma ilave edin. Hazırladığınız maskeyi pamukla ya da parmaklarınızla cildinize yayın ve 20-25 dakika kadar bekledikten sonra önce ılık, ardından da soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

scroll to top