Close

Pudra Nedir, Ne İçin Kullanılır, Pudra Çeşitleri Nelerdir?

pudra-nedir-ne-icin-kullanilir-pudra-cesitleri-nelerdir

pudra-nedir-ne-icin-kullanilir-pudra-cesitleri-nelerdir

Pudra pürüzsüzlüğü yakalamak ve cildi sağlıklı göstermek için kullanılan makyaj malzemeleri arasında önemli bir rol oynar. Pudra ciltte veya tende pürüzsüz bir görünüm elde etmenizi sağlarken aynı zamanda makyajınızın kalıcılığını da arttırır.

Pudralar kullanım yerine ve amaçlarına göre gruplandırılmaktadır. Pudra çeşitlerini transparan pudra, aydınlatıcı pudra, kompakt pudra ve talk pudrası olarak sıralamak mümkündür. Pudrayı doğru ürünlerle tercih ettiğinizde ve makyaj yaparken doğru tekniklerle uyguladığınızda istediğiniz sonucu elde etmeniz son derece kolaydır..

Kimi zaman çeşitli ve değişken hava şartlarından dolayı gün içerisinde makyajda dağılma problemleri ile karşı karşıya kalınmaktadır. Pudralar gün içerisinde cildinizdeki yağı ve teri emerek makyajda dağılma probleminize yanıt verecektir. Pudra ayrıca ciltteki parlamalara da son verecektir.

Transparan Pudra Nedir?

Transparan pudra renksiz bir üründür ve kapatıcı özelliği yoktur. Transparan pudralar cildinizde ton farklılığı yaratmayacaktır ve ciltteki parlama sorununu yok edecektir. Makyaj sabitlemek için kullanılan transparan pudralar gün içerisinde teninizde kalıcılık sağlayacaktır.

Transparan pudra tüm ciltler için uygundur ve cildinizi destekleyecektir. Transparan pudra ile kuru ciltlerde canlı bir görünüm kazanmak ve yağlı ciltlerde makyaj parlamasını önlemek mümkündür.

Transparan pudranın ciltte uygulaması kullanım amacınıza göre farklılık göstermektedir. Transparan pudra ile kontür hatlarınızı ortaya çıkarıp, hatlarınızı belirginleştirmek istiyorsanız bu işlemi makyaj süngeri yardımı ile yapmanıza tavsiye edilir. Transparan pudra ile göz altınızı kapatmak ve gün içerisinde kalıcılık sağlamak istiyorsanız bu işlemi pudra fırçası yardımı ile yapmanız daha doğru olacaktır.

Aydınlatıcı Pudra Nedir?

Aydınlatıcı pudralar cildinize ışık verecek ışıltılı ve sağlıklı bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Aydınlatıcı pudralar toz ve sıkıştırılmış formda olmak üzere iki çeşittir. Aydınlatıcı pudralar en çok tercih edilen pudra çeşitleri arasında yer almaktadır fakat cildinde yağlanma problemi yaşayan bireyler için aydınlatıcı pudra seçimi doğru bir tercih olmayacaktır. Cildinde yağlanma problemi yaşayan ve aydınlatıcı pudra ile doğal bir görünüm elde etmek isteyen bireyler için aydınlatıcı pudranın kullanım öncesinde cilde uygun fondöten kullanılmalıdır.

Talk Pudra Nedir?
Talk Pudra Nedir?

Talk Pudra Nedir?

Talk pudranın diğer bir adı bebek pudrasıdır. Talk pudra yani bebek pudrası toz halde bulunmaktadır. Talk pudraları beyaz renklidir ve ciltteki fazla yağı emmesi için kullanılmaktadır. Daha çok sağlık ve günlük hayatı kolaylaştırmak için kullanılan talk pudraları makyaj için tercih edilen bir çeşit değildir. Talk pudralarının beyaz rengi makyajda yapay bir görünüm elde etmenize neden olabilmektedir. Talk pudralar eğer makyaj için sabitleyici olarak kullanılacak ise de cildinize uyguladığınız pudranın yoğunluk formuna dikkat edilmelidir.

Sıkılaştırılmış Pudra Nedir?

Sıkıştırılmış pudralar kompakt pudralar olarakta bilinmektedir. Sıkıştırılmış yani kompakt pudraların toz pudralara göre daha yoğun bir yapısı bulunmaktadır. Sıkıştırılmış pudraların öne çıkan en büyük özelliği kapatıcı formda olmalarıdır. Renkli formdalardır yani her cilt tonuna özel renk serileri mevcuttur.

[custom-related-posts title=”Benzer Yazılar” none_text=”None found” order_by=”title” order=”ASC”]

HD Pudra Nedir?

HD pudralar günlük hayatta tercih edilmeyen ve kullanılmayan bir pudra çeşididir. High defisicion yani yüksek çözünürlük anlamına gelen bu pudralar televizyon makyajlarında, profesyonel fotoğraf çekimlerinde, yer yer röportaj çekimlerinde kullanılmaktadır. Porselen makyajların vazgeçilmezidir. HD pudra formları aşırı yoğundur ve kapatıcı özelliktedir. HD pudralar sayesinde kamera çözünürlüklerinde dahi cilt tamamen pürüzsüz ve kusursuz gözükmektedir. Günlük hayatta tercih edilmeyen HD pudralar yoğun ve kremsi dokuları ile tenin ve gözeneklerin hava almasını neredeyse tamamen engellemektedir. Sağlık açısından eğer HD pudra kullanıma sürekli maruz kalınıyor ise cilt gece yatmadan önceden mutlaka temizlenmelidir ve nemlendirilmelidir. Günlük hayatta cildinize uygun tercih ettiğiniz ve kullandığınız kişisel bakım ürünleri ve kremleri ile cilde mümkünse yatmadan önce bakım yapılmalıdır.

Pudra Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Pudralar toz ve sıkıştırılmış form olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Toz formda olan pudralara transparan pudra örnek verilirken sıkıştırılmış formda olan pudraların daha yoğun kapatıcı özelliklerde olduğu bilinmektedir.

Toz formda olan pudralar açık renklidir. Renksizdir. Toz formda olan bu pudraların kapatıcı özelliği yoktur, makyajın kalıcı olmasını sağlarlar ve ciltteki ton farklarını dengelemektedir. Sabitleyicidirler. Baking uygulamasında da transparan pudralar tercih edilmektedir. Toz formlu pudralar ayrıca mat ve pürüzsüz bir görünüm kazandırmaktadır. Toz formda olan bu pudraların geniş ve yumuşak uçlu fırçalar ile cilde uygulanması tavsiye edilmektedir.

Kompakt yani sıkıştırılmış olan pudra formları ise kapatıcı özelliktedir bazı sıkıştırılmış pudralar fondöten yerine bile kullanılabilir. Sıkıştırılmış pudralar renklidir. Sıkıştırılmış pudra kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yüze aşırı ve fazla miktarda uygulanmamasıdır. Kompakt pudralar yavaş yavaş ve ince katmanlar halinde cilde yedirilmelidir. Fazla ve aşırı yoğun kullanımında kompakt pudralar cildinizde sabit ve kalıp bir görüntü ile sağlıksız bir duruş sergileyecektir. Sıkıştırılmış formda pudraları makyaj süngeriyardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz ayrıca sıkıştırılmış formda pudraların kendi içinden çıkan makyaj süngerleri de kullanıma uygundur.

Pudra Nasıl Sürülür
Pudra Nasıl Sürülür

Pudra Nasıl Sürülür?

Pudra genellikle pudra fırçaları veya makyaj süngeri yardımı ile cilde uygulanmaktadır. Kompakt yani sıkıştırılmış formda olan pudraların ise pudra içinde yer alan süngeri tercih edinilebilir.

Gün içinde her yerde ve her zaman ihtiyacınıza göre istediğiniz her yerde pudra sürüm işlemini yapabilirsiniz.

Makyaj yapılırken pudra işlemi öncesinde yapılması gereken işlemler yapıldıktan sonra pudra fırçaya yeterli miktarda alınmalıdır. Fırçaya alınan pudra hafifçe sallanarak, fırça üzerindeki yoğunluktan kendini soyutlamalıdır. Fırça üzerinde yeterli miktarda kalan pudra bu sayede cildinizde daha pürüzsüz bir görünüm elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Pudrayı sadece göz altlarını kapatmak ve kontür hatlarınızı belli etmek için kullanmıyorsanız ve pudrayı tüm yüzünüze uygulayacaksanız öncelikle yüzünüzün orta noktalarından başlamalısınız. Daha sonra yüzünüzün diğer noktalarına eşit bir yayılım ile pudrayı uygulamalısınız.

Eğer kapatıcı formda bir pudra kullanıyor iseniz cildinize öncelikle yüzünüzün ortasından başlayarak hafif bir tabaka sürerek pudrayı kullanmaya başlamalısınız. Ardından yavaş yavaş ve katman katman pudra yoğunluğunu arttırmanız tavsiye edilmektedir.

Pudra Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pudra kullanımında dikkat edilmesi gereken öncelikli nokta pudranın makyaj sırasında nerede ve hangi işlemden sonra uygulanacağıdır. Pudraların temel ve nihai amacı makyaj sabitlemek olduğu için en son kullanılması tavsiye edilmektedir. Eğer kullanacaksınız makyaj bazı daha sonra fondöten ve kapatıcı en son olarak ise pudralar cilde uygulanmalıdır.

Pudra kullanımında dikkat edeceğiniz diğer bir husus ise cildinize pudrayı sürerken özellikle bu pudra yoğun ve kapatıcı formda ise yüzünüzde pudrayı sürerken herhangi bir mimik olmamalıdır. Pudra mimiklerin ya da o bölgelerin arasına girerek daha yoğun formda kendini gösterecektir. Bu da cildinizde ton farkı oluşturacaktır.

Pudra kullanımında diğer bir nokta ise eğer cildinize baking uygulaması yapacaksanız bu pudra transparan pudra olmalıdır. Baking uygulaması yaparken ise yüzünüzde uygulamak istediğiniz bölgeye transparan pudrasürülmelidir ve yaklaşık on dakika beklenmelidir. Bu on dakikalık süre zarfında transparan pudra cildiniz ile özleşecek ve vücut ısınızla birleşecektir, teninize oturacak, sizinle uyum sağlayacaktır. On dakikalık sürenin sonunda ise pudra fırçası kullanılarak yüzünüzde kalan pudra fazlalığı alınmalıdır.

Baking işlemi sırasında ise dikkat edilecek noktalar arasında sabitleyicilerin doğru kullanıp kullanılmadığına dikkat edilmelidir. Baking işlemi öncesindeki adımlarda doğru ürünlerle ve doğru zamanda cilde uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top