Close

Kırmızı Çatlaklar İçin Doğal Yöntemler

 

Cildin ani ve büyüme sınırlarını aşacak şekilde genişlemesi sonucu vücutta oluşan izler çatlak olarak adlandırılır. Çatlak oluşumu genellikle kadınlarda görülür ve bu oluşumların büyük bir çoğunluğu da hamilelik döneminde meydana gelir.

Çatlak Oluşumunu Engellemek İçin Uygulanabilecek Doğal Yöntemler Nelerdir?

  • Bol Su İçmek: Su içmenin her şeyde olduğu gibi vücutta oluşan çatlakları gidermede de etkin bir rolü vardır. Günde en az 2 litre miktarında içilecek su ile cilt çok daha esnek bir hal alacağından dolayı hem ciltte var olan çatlakların iyileşmesi hem de yeni çatlak oluşumunun engellenmesi mümkündür.
  • Yumurta Beyazıyla Gelen Mucize: Yumurtanın beyaz kısmı, içerisinde bulunan protein ve amino asitler sayesinde zedelenmiş olan cildi iyileştirmede oldukça etkilidir. Sadece 2 adet yumurtanın beyazı ile yapacağınız bu doğal bakım kürü ile çatlaklarınıza kısa sürede veda etmeniz mümkün olabilir. 

*2 adet yumurtanın beyazını, sarısından tamamen ayırdıktan sonra mikser yardımı ile yumuşak bir köpük kıvamı alana kadar çırpın. Hazırladığınız bu köpüğü vücudunuzda çatlakların bulunduğu bölgelere ince tabakalar halinde sürün. Yumurta beyazı bir süre sonra kuruyup cildinizde gerginlik hissi vermeye başlayacak. Bu aşamadan sonra cildinizi soğuk suyla yıkayıp temizleyin, ardından nemlendirmek adına doğal zeytinyağı ya da cilt tipinize uygun bir krem ile cildinize masaj yapın.

  • Patates Suyu: Vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin değerlere sahip olan patates, vücutta oluşan çatlakların giderilmesi konusunda da oldukça marifetli bir sebzedir.

*1 patatesi kalınca dilimleyin ve ardından bu dilimleri çatlak oluşumu görülen bölgelerinizde gezdirin, patatesin suyunun çatlakların içine nüfuz etmesine özellikle özen gösterin. İşlemin ardından bir süre cildinizi bu şekilde dinlendirin ve ardından ılık su ile temizleyin.

  • Aloe Vera: Aloe vera bitkisi, hücre yenileyici özelliği sayesinde birçok yara ve cilt rahatsızlıklarında tedavi amaçlı olarak kullanılır. Vücudunuzda oluşan kırmızı çatlakların giderilmesinde de aloe vera kullanarak etkili bir tedavi yöntemi uygulamış olursunuz. Aloe veranın jelini çıkararak dilerseniz cildinize direkt sürebilir ya da bir karışım hazırlayarak daha da etkili ve doğal bir krem elde edebilirsiniz.

*1 çay bardağı aloe vera jelini, eczanelerden temin edebileceğiniz 5 adet E vitamini kapsülü ve 3 adet A vitamini kapsülü içindeki yağlar ile karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı her gün düzenli olarak cildinize uygulayın. Bir süre sonra cildinizde başlayan olumlu değişime siz bile inanamayacaksınız.

  • Kakao Yağı: Aktardan alacağınız ve katı halde bulunan kakao yağını benmari usulü eritin. Eriyen kakao yağı ile cildinize yapacağınız masaj, zedelenmiş olan bölgenizde kısa sürede iyileşme kaydetmenizi sağlar.
  • Sarı İksir Limon: C vitamini zengini olan limon, ciltte tam anlamıyla iksir etkisi göstererek mucizeler yaratır. Kırmızı çatlaklarınızı, düzenli olarak limon suyu ile beslemeniz sorunlu bölgenizin kısa sürede iyileşmesini ve cildinizin yepyeni bir hal almasını sağlar.
  • Şeker Peelingi: Yiyerek tüketilmesi her ne kadar zararlıysa peeling amaçlı olarak kullanımı da bir o kadar faydalı olan şeker ile yapacağınız karışım sayesinde cildinizdeki çatlaklardan kurtulmanız mümkün.

*1 tatlı kaşığı toz şekeri 2 damla badem yağı ve yarım çay bardağı limon suyu ile birleştirin. Hazırladığınız bu karışımı kırmızı çatlaklar görülen bölgelerinize hafif masaj yaparak sürün. Masajın ardından, karışımın cildinize tamamen işleyebilmesi için en az 15 dakika bekleyin ve ardından uyguladığınız bölgeyi temizleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top