Close

Doğumu kolaylaştıran hareket ve egzersizlerle doğum yapmak artık daha kolay

Doğuma hazırlanırken yapılacak sporlar, doğumu kolaylaştıran hareket ve egzersizler nelerdir?

Doğumu kolaylaştıran hareketler ve egzersizler, özellikle doğumu yakınlaşan anne adaylarının merak konusudur. Doğumu kolaylaştırmak, her kadının daha doğrusu her anne adayının en büyük isteklerinden biridir. Bunu spor yolu ile başarmak da mümkündür. Düzenli hareket sayesinde kolayca doğum yapan pek çok anne vardır. Doğumu kolaylaştıran hareketler ve egzersizler yapıldığında doğum süreci daha rahat geçer.

Doğuma hazırlanırken yapılacak sporlar

Doğumu kolaylaştıran hareketler ve egzersizlerin başında en basiti olarak görülebilen, yürüyüş vardır. Yürüyüş, şüphesiz doğumu en çok rahatlatan sporlardan biridir. Sabahları ve akşamları yarım saatlik yürüyüşler bile oldukça etkilidir. Bu yürüyüşlerin çok hızlı tempoda olmasına gerek yoktur. Ağır ağır yürümek dahi doğum için oldukça önem taşır.

Yüzmek de doğumu kolaylaştıran hareketler ve egzersizler arasında yapılan ideal sporlardandır. Anne adayı, kendini çok yormadan belli gün ve aralıklar ile yüzebilir.

Yoga ve pilates de son dönemlerde en çok ilgi gören hamilelik sporlarından biridir. Bu sporlar sayesinde, vücut oldukça esner ve doğum sanıldığı kadar korku dolu olmaz.

Doğumu kolaylaştıran hareket ve egzersizler nelerdir?

Doğumu kolaylaştıran hareket ve egzersizler çeşitlilik göstermektedir. Ancak bunları anne adaylarının kafalarına göre yapmaları doğru değildir. Öncelikle doktora danışmakta her zaman fayda vardır. Doktor tavsiyesi ile yapılan hareketler sağlık açısından da faydalıdır. Evde rahatlıkla yapılabilecek doğumu kolaylaştıran hareket ve egzersizlerden birkaçı aşağıdaki gibidir;

  • Bağdaş kurarak oturmak en basit doğum egzersizlerinden biridir. Zaman zaman ayak tabanları birleştirip, dizleri yukarı çektirmek vücudu oldukça esnetir.
  • Düzenli nefes egzersizleri en çok da doğum esnasında uygulanması gereken egzersizler arasında yer alır. Nefes alıp vermek pelvis taban kaslarını gevşetir. Bu da doğumu daha kolay bir hale getirir. Nefes alırken dik durup göğsü şişirmek gerekir. Ayrıca bu egzersiz sırasında nefesi burundan alıp ağızdan vermek daha sağlıklı olacaktır.
  • Hamilelik sürecinde bisiklet sürmek de oldukça faydalı sporlar arasında yer alır. Kasların çalışması ile beraber kan dolaşımı da dengelenir ve kilo alımını da dengeli bir hale getirir. Hamilelik sürecinde fazla kilo alımı spor ve egzersiz yapımında zorluk çıkarabilir.
  • Pelvis hareketleri, doğumu kolaylaştıran hareket ve egzersizlerden biridir. Hafif kasılmalar ile kolayca yapılabilecek olan bu egzersiz, doğum sırasında da oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Pek çok anne adayı, sancısız ve ağrısız bir doğum yapmak ister. Bu nedenle düzenli egzersiz yapılması oldukça faydalıdır. Ancak ne olursa olsun mutlaka doktora danışılması gerekir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top