Close

Kolayca uygulanabilen Plank hareketi

Plank hareketi nedir, evde nasıl yapılır?

Plank hareketi günümüzde çok yaygınlaşmış olan ve herhangi bir spor aleti gerektirmeden, her yerde, kendi başınıza yapabileceğiniz bir harekettir. Bu hareket vücudun karın bölgesindeki kasları aktif bir şekilde çalıştıran bir harekettir. Bu plank isimli hareketin asıl çıkış noktası pilates ve yoga gibi sporlara dayanır.

Plank nedir?

Plank hareketi vücudun karın bölgesinde bulunmakta olan kasları en aktif şekilde çalıştırmayı ve geliştirmeyi sağlayan bir spor hareketidir. Plank adı verilen bu spor hareketi uygulanmaya başlandığı andan itibaren çapraz, yan ve düz karın kaslarını çalıştırır ve aynı zamanda omurgaya ağırlık vermeden sırt kaslarınızı en aktif biçimde çalıştırmanızı sağlayan bir hareket türüdür. 

Plank nasıl yapılır?

Plank hareketi zaman ve mekan fark etmeksizin her an, her yerde yapılabilen bir spor hareketidir. Uygulandığı pozisyon, şınav pozisyonuna çok yakın olmakla beraber şınava oranla vücuda daha fazla fayda sağlayan bir harekettir. Şınav pozisyonunda olduğu gibi vücudunuzu yere konuşlandırarak hareketin ilk adımını atmanız sağlanır. Pozisyon devamında ise şınavda yerde bulunan ellerimiz iken bu harekette dirseklerinizi yere yerleştiriyorsunuz ve ellerinizi yumruk haline getirerek karşı tarafa bakmasını sağlıyorsunuz ve böylece hareketiniz tam anlamıyla başlamış bulunuyor. Bu harekette amacınız bu pozisyonu aldıktan sonra o pozisyonda ne kadar uzun süre durduğunuzla alakalıdır. Ne kadar uzun süre boyunca bu pozisyonda kalırsanız kaslarınız bir o kadar daha fazla gelişir. Karın ve sırtın yanı sıra vücudun bacak ve göğüs bölgesindeki kaslarını da plank hareketiyle geliştirebilirsiniz.

Plank hareketinin vücuda yararları nelerdir?

  • Plank hareketi vücudun karın bölgesinde ve sırt bölgesinde bulunan kasları geliştirip güçlendirmek dışında vücuda başka faydalarda bulunur. 
  • Eş zamanlı olarak sırt ağrılarını azaltmakta ve giderek yok etmektedir. Uzmanların bu hareketin yapılmasını destekleme sebeplerinden bir tanesi budur. 
  • Uzmanların bu hareketi desteklemesinde ki bir diğer sebep ise vücut metabolizmasını hızlandırıyor olmasıdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top