Close

Mekik çekmenin püf noktaları

Mekik çekmek adıyla anılan spor hareketi son zamanlarda insanlar tarafından sıkı karın kasları oluşturmak ve karın bölgesindeki yağları yakmak amacıyla yapılmaktadır. Peki, doğru mekik nasıl çekilir? 

Mekik nedir?

Mekik adı verilen spor hareketi günlük yaşantımızda her an uygulayabileceğimiz karın ve sırt bölgesinde bulunan bazı kasları çalıştırmamıza olanak sağlayan bir spor hareketidir. Kendi içinde birden fazla yöntemi bulunan mekik hareketini doğru şekilde yapmak gerekmektedir. Doğru şekilde yapılmadığı takdirde vücuda sağlayacağı yararın miktarı, doğru yapıldığındaki yarara oranla fazlasıyla düşüktür.

Mekik türleri ve en doğru mekik çekim şekilleri nelerdir?

Mekik hareketi günümüzde insanlar tarafından doğru şekli bilinmeden uygulanmaktadır. Sporda doğru yapılmayan hareketler vücuda yarardan çok zarar verir. Bu yüzden hareketlerin doğrularını bilmeden uygulamak yerine uygulamamak daha büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca mekik çekerken pozisyondan çok zemin de önemli bir yere sahiptir. Bütün mekik türleri için kullanılması gereken zemin ne çok yumuşak ne çok sert olmalıdır. Uygun zeminde yapılmayan mekik hareketleri vücudun bel bölgesinde kalıcı bir takım hasarlara yol açabilir.

Mekik çekmenin birden fazla türü vardır. Bu türler düz mekik ve ters mekiktir. 

  • Düz mekik dediğimiz vücudu karın bölgesine doğru bükerek gerçekleştirilen mekik şeklidir. Bu mekik türünde diğerlerinde olduğu gibi zeminin en ideal koşulda olması gerekmektedir. Harekete başlamadan önce uygun zemin ayarlanmalıdır. Bu zemine sırt üstü uzanmak ve dizleri bükmek gerekmektedir. Ayak tabanlarınız yere sabit ve sırtınızı koyduğunuz zeminin seviye olarak altında yer almalıdır. Hareketin devamında ellerinizi kulak hizasında, kafa arkasında birleşmeyecek ve baskı uygulamayacak şekilde konuşlandırdıktan sonra bedeninizi dizinize doğru kaldırıp indirmeniz gerekir. Bu kalkıp inme hareketi yapılırken kesinlikle vücut maksimum yüksekliğe çıkmamalı ve inerken de yere temas etmemelidir ki mekik hareketi vücuda maksimum yararı sağlasın.
  • Bir diğer mekik türü ise ters mekiktir. Bu hareket için kullanılan zemin diğeriyle eşdeğer olmalıdır. Pozisyon olarak yüzüstü uzanmak ve elleri aynı şekilde konumlandırmak gerekmektedir. Hareketin devamında ise bedeni sırta doğru bükerek yere inme hareketleri takip edilir ve bu harekette de vücudun yere tam olarak değmemesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top