Close

Aşkın En Tutkulu ve En İyi Filmleri: Yabancı ve İzlenmesi Gereken Şiddetli Aşk Filmleri Listesi

 

Aşkın En Tutkulu ve En İyi Filmleri: Yabancı ve İzlenmesi Gereken Şiddetli Aşk Filmleri Listesi

 

Aşk filmleri yabancı yapımlardan Türk yapımlarına kadar fazlasıyla ilgi görmüştür.Bazı anlarda kelimeler anlamını yitirir. İşte tam da o an duygular konuşmaya başlar. Duygu varsa söze gerek yoktur. Varlığın kayboluşlarında dolaşırken içinize bir damla umut düştüğünde işte yeniden başlar her şey. Yine aynı olacağını bilirken bu kez farklı olacağını umarak. Kelimelerin hazin sonuna karanlık merhabalar,  kaçıp gitmesine izin verilen mutluluklar, tutkuların en vurdumduymaz yakarışları, duyguların kısıtlanmışlığı, bütün trenleri kaçırmış o adamın umutsuzluğu… İşte tüm bu hislere tanıklık edeceğiniz, kimi zaman travmatik, kimi zaman ölçüsü kaçırılan tutkuların en zirvedeki mutluluk kahkahalarını en derinden hissedeceğiniz aşk filmleri ruhunuza ve benliğinize iyi gelecek. En etkileyici aşk filmleri, sizi kendi dünyanızdan kaçırarak, farklı gezegene geçiş imkanı sunar. Hayattaki çatışmanız devam ederken sizi keskin bir dinlendirmeye davet eder. Psikolojik yıpranmanın ötesinde pozitif mutluluk aşılar. Beyninizdeki kısıtladığınız mutluluk sinyallerini aktif ederek hayatınıza düşünsel ve eleştirel farklılık katar. Etrafımıza ördüğümüz sınırların ötesine geçmemize yardımcı olur. Kısacası film izlemek sadece eğlenme ve iyi vakit geçirmek için yapılan bir aktivite değildir. Sonsuz yakarışların en özel susma halidir. Şiddetli aşk filmleri ile aşka bakış açınız değişecek, romantizm doruklarına çıkacaksınız. 

 

En İyi Aşk Filmleri 

Aşkın vücut bulmuş haline insan denir. İnsanın en büyük sermayesi tutkularıdır. Tutkuların en uçta yaşandığı ana mutluluk zirvesi denir. Sizi mutluluk zirvesine çıkaracak işte o en iyi aşk filmleri

 

  1. WHILE YOU WERE SLEEPING ( SEN UYURKEN) : Başrollerinde Sandra Bullock ve Bill Pullmanın olduğu, kendinizde Floransaya gitme hayali kurdurtacak o eski karlı sokaklarında hissedeceğiniz film, naif ve tutkulu filmler kategorisinde yerini almıştır. Lucy bekar ve metro istasyonunda bilet satan bir kadındır. Her sabah metroda gördüğü Peter’in hayatının aşkı olduğuna inanır. Peter’in ilgisini çekebilmek için elinden geleni yapsa da Peter hiç oralı olmaz. Bir sabah Peter metroda rayların üzerine düşer. Bunu gören Lucy, hemen Peterin yardımına koşarak onu hastaneye götürür. Komaya kaldırılan Peterin yanında sadece Lucy vardır. Peter’in ailesi hastaneye çıka geldiğinde Lucy onlara Peterin nişanlısı olduğunu söyler. Peter’in ailesi bu duruma çok sevinir. Adeta bir kızı gibi bağrına basarlar. Ailesinin, Lucy’i evlerinde ağırladığı bir akşam bir anda Peter’in kardeşi Jack gelir. Hikaye işte tam da burada başlar. Lucy, hislerin karmaşası içine girer. Bunca zamandır hayalini kurduğu Peter, gerçekten Lucy’nin hayatının aşkı mıdır? Doksanların tadına varacağınız, noel filmleri arasına giren eşsiz romantik aynı zamanda eğlenceli kurgusuyla Sen Uyurkeni sevgili ile izlenecek filmler kategorisine ekleyebilirsiniz. 
  2. 50 FIRST DATES ( 50 İLK ÖPÜCÜK) : Birçok filmde başrolleri paylaşan Adam Sandler ve Drew Barrymore sevgili filmi olarak nitelendirilen bu filmde, zamansızlığın önemini vurguluyor. Hayatınızdaki en önemli zaman terimi dün veya yarın değil. Bugündür! Komedinin romantizmle buluştuğu aşk fantazi filmleri arasında yer alan  50 ilk öpücük filmi, Çapkın bir adamın, yakaladığı gerçek aşkı ile mücadelesini konu alıyor. Hafıza sorunu olan Lucy, her sabah uyandığında bir önceki günü hatırlamaz. Henry ise Lucy’nin kendisini unutmasına izin vermeyip her gün farklı bir şekilde Henry’nin hayatına girmeyi başarır. Her gün Lucyyi kendine aşık edebilmek için büyük bir mücadele verir.Ve asla pes etmeye niyeti yoktur. 
  3. ME BEFORE YOU ( SENDEN ÖNCE BEN) : Karakteriniz, girdiğiniz her ortamı aydınlatabilecek niteliktedir. Yeter ki, içinizdeki ışığı çevrenize yansıtarak onların güneşi olmayı başarın. Filmin başrol kadın oyuncusu Louisa da, bakıcılığını yaptığı tekerlekli sandalyeye mahkum olan zengin iş adamı Will ‘i ışığı ile aydınlatmayı başarmıştır. En tutkulu aşk filmleri arasına girmiştir. 
  4. ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MİND ( SİL BAŞTAN) : Jim Carrey’nin efsane filmlerinden olan Sil Baştan, en iyi özgün senaryo akademi ödüllerini kazanarak sinemaya farklı bir boyut kazandırmıştır. Filmin kadın başrol oyuncusu Clementine, eski sevgilisi Joel ile yaşadığı ilişkiye dair tüm anılarını tıbbı bir destek ile hafızasından sildirir. Bunu öğrenen Joel ise aynı prosedür ile Clementine ile olan bütün anılarını kafasından sildirmeye karar verir. Fakat bu sildirme seansı Joel için umduğu gibi gitmez.
  5. TITANIC ( TİTANİK) : Tutkulu aşk filmleri sıralarken, unutulmaz sahneleri ile hafızanızdan silinmeyen titanik filmini listeye eklemeden olmazdı tabii. Birçok ödüle sahip olan bu film, geminin batması ile sonuçlanan ilk yolculuğunda şans eseri tanışıp aralarındaki toplumsal sınıf farkına aldırmadan birbirlerine aşık olan iki gencin hikayesini konu alıyor. O yıllardan bugüne kadar yarattığı etki hiç dinmeyen bu filmin yönetmenliğini James Cameron yapmıştır. İki aşık genci ise, Kate Winslet ve Leonardo Dicaprio canlandırmıştır. Bütçesi ve yaptığı hasılat ile 1996 yılında büyük nükse yaratmıştır. 
  6. FIVE FEET APART ( SENDEN BEŞ ADIM UZAKTA) : Aşkın sadece temastan ibaret olmadığını, aşk denilen büyüleyici kavramın tek bedende iki kalbin birlikte atmasıyla oluşabileceğini izleyenlere söylüyor. Hastanede tanışan, hayatlarını hep sınırlama ve kısıtlamalarla sürdüren iki kistik fibrozis hastası iki genç birbirlerine aşık olurlar. Birbirlerinin ölüm tehlikesi olan bu iki genç aralarına yaklaşık beş adım mesafe koymak zorundadır. Hastalıkları dolayısıyla birbirlerine yaklaşamayan iki genç birlikte güzel zaman geçirmelerine karşın bu mesafeli aşka ne kadar dayanabilecekler ? Duygusu yoğun aşk filmleri, arasına giren bu film konusuyla izleyenleri etkilemeyi başaran potansiyeldedir.
  7. NOTEBOOK (NOT DEFTERİ) : Klasik zengin kız fakir oğlan hikayesinden öte  1940’lı yıllardan bu zamana gelen, eskimeyen bir aşk hikayesini anlatıyor. Kırık iki kalbin sınanışı ve tutkunun ötesinde vazgeçmeyişin önemini vurguluyor. Filmin başrol oyuncuları Ryan Gosling ve Rachel McAdams izleyenleri aşkın doruklarına çıkarıyor.
  8. THE FAULT IN OUR STARS ( AYNI YILDIZIN ALTINDA) : Hayatının sonuna kadar oksijen tüpüyle yaşamak ve onunla bir bağ kurmak zorunda olan kanser hastası Hazel, kendi gibi hasta insanların katıldığı bir oturumda Gus adında bir çocuğa ilgi duymaya başlar. Bugünlerine engel olan hastalıklarını umursamadan normal insanlar gibi bir ilişki yaşamaya çalışan gençler, umudun en saf halini yansıtır. Gerçeği unutup yaşamanın vermiş olduğu haz ve birbirlerine olan sevgileriyle birbirlerinin hayallerine dahil olurlar.  

 

Yukarıda sıralanan, yabancı aşk filmleri gruplarından ziyade ruhumuza işleyen, kimi zaman onlarla birlikte üzüldüğümüz, tadı damağımızda kalan Türk yapımı Issız Adam, Selvi Boylum Al Yazmalım, Aşk Tesadüfleri Sever izlenmesi gereken aşk filmleri arasındadır. 

Romantik Filmlerin Etkisi

Aşk tutku filmleri sayesinde, beyninizin empati noktası gelişerek insanları daha iyi algılamanıza yardımcı olur. Hipofiz bezinden salgılanan dopamin ve Oksitosin gibi hormonlar harekete geçerek, kişiye mutluluk verir. Kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. Görsel hafızanız güçlenir. Ulaşılması kolay olan En iyi aşk filmleri yabancı ve Türk yapımlarını izleyerek hayatınıza renk katabilir, gününüzü eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 

scroll to top