Close

Dikkat! Açıklanamayan kısırlıkla karşılaşabilirsiniz

aciklanamayan-kisirlik-nedir

Uzun süre cinsel ilişki yaşayıp bebek sahibi olamayan çiftlerde denemeler sonrasında akıllara sağlık problemleri gelmektedir. Özellikle kadının yaşının 35 üzeri olduğu çiftlerde kısırlık problemi daha hızlı gündeme gelebilmektedir. Yaş gibi bazı faktörler kısırlık sebebidir ancak bazı durumlarda kısırlığın neden var olduğu bir türlü tespit edilemeyebilir. Peki açıklanamayan kısırlık nasıl ortaya çıkarılır? Bu belirsiz durumlarda ne gibi yöntemler uygulanabilir? Gebelik şansı nasıl arttırılabilir? İşte bu hastalıktan muzdarip herkesin bilmesi gereken bilgiler.

Açıklanamayan kısırlık nasıl teşhis edilebilir?

Açıklanamayan kısırlık için birçok sebep olabilir. Bu hastalığın varlığı için üreme sisteminde bir hata olduğunun kabulü gerekmektedir. Sorunun teşhisi için önce erkekten başlanılabilir. Erkekten alınan sperm örnekleri test edilerek sperm kalite oranı belirlenebilir. Bu test belirli aralıklarla devam ettirilerek açıklanamayan kısırlık tedavisi açısından hangi eşe yoğunlaşacağı da böylelikle belirlenebilir.

Kadınlar açısından açıklanamayan kısırlık testleri daha karmaşıktır. Öncelikle yumurtlama düzeni testleri yapılır. Yine adetin belirli günlerinde hormonlar yükseltilerek bazı testler yapılır. Bu testler ultrason takipleri ile desteklenir. Teşhisin ilk aşaması burada başlar. Varsa geçirilen enfeksiyon hastalıkları, adet düzeni, düzenli cinsel birleşme saptanır. Burada sorun olmaması halinde, tüplerin tıkalı veya hasarlı olup olmadığının tespiti için film çekilir. Yine burada da sorun yoksa rahim ağzı problemleri araştırılır. Çünkü bazı durumlarda kadın rahim ağzının erkek spermlerinin geçişini engelleyerek, spermleri yok ettiği tespit edilmiştir. Daha sonra da tüm veriler elde edilip kısırlıkla ilgili diğer sorunların tespiti aşamasına geçilir.

Sebebi açıklanamayan kısırlığın sebebinde akıllara hücresel yapı bozuklukları gelmektedir. Tıp şu anki teknoloji düzeyi ile bu hastalığa tedavi üretememektedir. Dolayısıyla hastalıkta temel sebebe ulaşmak henüz mümkün olmamıştır.

Tedavi olanakları

Açıklanamayan kısırlığın tedavi aşamasında öncelikle çiftin yaşlarına bakılır. Küçük yaştaki çiftler için doğal yollarla gebelik olanağı beklenilir. Beklenmek istenilmeyen durumlarda ise aşılama tedavisi veya tüp bebek tedavisi uygulanır.

Aşılama tedavisi

Bu tedavi yönteminde yumurta ile spermin doğru zamanda bir araya gelmesi amaçlanır. Bir veya iki adet yumurtanın büyümesini sağlamak maksadı ile uyarıcı iğneler ve hapla kullanılır. Yumurtalık belirli bir büyüklüğe ulaşınca yine ilaç enjektesi ile yumurta zorla çatlatılır. Bu dönem döllenme için en uygun dönemdir. Hemen erkek spermi hazırlanır ve aralarında gebeliğe en yakın olanları rahime yerleştirilir.

Tüp bebek tedavisi

Üç adet aşılama tedavisi sonunda açıklanamayan kısırlık sorunu çözülemeyen çiftlerde tüp bebek tedavisi uygulanır. İlk aşaması aşılama tedavisine benzer olarak yumurtalıkların ilaç yolu ile büyümesinin sağlanmasıdır. Belirli büyüklüğe gelen yumurtalar vajinal ultrasonografi yöntemiyle vücuttan alınır ve laboratuvar ortamında her bir yumurtaya spermler yerleştirilir.  Bir süre takip edilen yumurtalardan en sağlıklı ikisi seçilerek ana rahmine yerleştirilir. Bu sayede açıklanamayan kısırlığa doğrudan olmasa da dolaylı bir şekilde çözüm bulunmuş olunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top