Close

Hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı ne olmalıdır?

Hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı! Hamile kalmak için ne yapılmalı?

Couple talking about something last night in the morning

Bebek sahibi olmak herkesin hayalidir ve bunun mümkün olması için çiftin cinsel birliktelik yaşaması gereklidir. Kadın ve erkekler bazı dönemlerde bebek yapmak için daha verimli hale gelirler. Bu yüzden bebek yapmaya başlamadan önce doktora danışarak hamile kalmanın mümkün olacağı günleri öğrenebilirler. Peki, hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı nedir?

Cinsel ilişki sıklığı çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için çok önemli bir faktördür. Kadın ve erkekler bazı dönemlerde doğurganlık açısından daha elverişli olurlar. Bu dönemin olduğu günleri takip ederek o zamanlarda cinsel ilişki sıklığınızı arttırarak daha rahat çocuk sahibi olabilirsiniz. Eğer kadın adet dönemi, yumurtlama günü gibi kendi anatomisi hakkındaki detayları biliyorsa bu dönemde cinsel ilişkiye girerek hamile kalma şansını arttırabilir.

Kadınların en fazla hamile kalma ihtimalinin bulunduğu zaman adet döneminin bitiminden itibaren 10. ile 20. günü arasıdır. Adet dönemi her kadında farklı seyretmektedir. Adet döngüsü 28 gün olan kadında vardır, 30 gün olan da… 

Çocuk sahibi olmak için cinsel ilişki sıklığınızı hesaplayabilmek adına eğer bilmiyorsanız yumurtlama gününüzü hesaplamanız gerekir. Yumurtlama gününüzü, adet döngünüzden 14 çıkararak kaçıncı güne denk geldiğini hesaplayarak bulabilirsiniz.

Eğer 28 günlük bir döngüye sahipseniz 10. ve 18. gün arası doğurganlığınız yüksek olduğundan döllenme şansı oldukça artmaktadır.

Belirlediğiniz günler cinsel ilişki sıklığınızı arttırırsanız hamile kalma şansınız çok yüksektir.

NE SIKLIKTA İLİŞKİYE GİRİLMELİ?

Ebeveyn olmak isteyen çiftler için doktorlar tarafından önerilen cinsel ilişki sıklığı haftada 2 ila 3 kez cinsel ilişkiye girmektir. Tabii ki de bu öylesine bir öneridir, yani kesinkes uygulamanıza gerek yoktur. Siz dilediğiniz zaman cinsel ilişki sıklığınızı arttırabilirsiniz. Sadece bu kadarı da bebek sahibi olmak içi yeterli olacaktır. Cinsel ilişkinin sıklığının aşırı artması veya spermlerin dinlenip çoğalması için bir miktar ilişkiye girmemek hamile kalma olasılığını pek etkilememektedir.

Cinsel ilişki sıklığınızı sırf bebek yapmak için değil kendi zevkleriniz içinde arttırabilirsiniz. Unutmayın ki cinsel birliktelik sadece dünyaya yeni bir canlı getirmek için değil, çiftler arasında ki çekimin ve aşkın yaşandığı en özel andır. Bu yüzden bebek yapmak için cinsel ilişki sıklığınızı düzenlerken bunu bir görev olarak görmeyip eşiniz ile birbirinizin tadını çıkarmayı da ihmal etmeyin.

CİNSEL İLİŞKİ ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Eğer hamile kalmak istiyorsanız ilişkiye girmeden önce sıcak su ile banyo yapmamaya özen gösterin. Testis, sıcak su için çok hassastır ve sperm üretimini azaltır. Bu yüzden özellikle sperm sayısı az olan erkekler buna çok dikkat etmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top