Close

Ebeveynlerin Vazgeçilmez Hevesi Bebek Mevlüdü

 

Her kültürün kendine ait bebekler için uyguladığı ritüeller gibi bizim kültürümüzde bulunan bebek mevlüdü bebek doğduktan sonraki 40 günün ardından düzenlenen ritüellerden bir tanesidir. Dini açıdan hiçbir vecibeye tabi olmayan ve zamanla gelenek halini alan, özel anlamlar barındırarak ailesel bağların güçlendiği,kutlama tarzı bir etkinliğe dönüşmüştür. 

Kırkıncı Gün Olmasının Anlamı Ne?

Aslında bebek için toplanarak dualar ve Kur’an-ı Kerim okunması her an ve her zaman yapabileceğiniz bir şeydir. Bununla beraber, bu tür bir organizasyonu doğumun hemen sonrası düzenlememek de pratik yararlara sahiptir. Bebeğin doğumundan sonraki 6-8 haftalık dönem hem anne hem de bebek için önemli bir dönem olması açısından kritik bir zaman dilimidir. Lohusalık döneminde annenin vücudu kendini yeniden toparlamaya başlar, bağışıklık olarak zayıflamıştır. Bu sürecin sonunda olması hem anne hem de bebek için daha rahat olabilir. Yani aslında 40 gün olması açısından bir zorunluluk yoktur.

Bebek Mevlüdü Hazırlığı Nasıl Olmalı, Nasıl Yapılmalı?

Öncelikli olarak mevlüdün tarihini kesinleştirdikten sonra davet edilecek hoca ile görüşülür. Davet edeceğiniz hoca ile en az 2 hafta evvelinde görüşmeniz çok daha faydalı olur. Aksi takdirde son anlarda oluşabilecek değişiklikler size zorluk çıkarabilir. Sonra etkinliğe katılması istenen insanların listesi oluşturulur ve davet listesindeki herkes davet edilir. Eğer listeniz çok kalabalık ve evde toplanabilecek kapasiteyi aşıyorsa hem anneyi hem de bebeği yormamak adına ev dışında bir mekanda gerçekleştirilmesi makul olur.
  İkram, mevlüdün olmazsa olmazlarından bir tanesidir. İkram seçeneklerini kişi sayısına bağlı olarak değerlendirebilir ve fazla kişi yoksa birkaç farklı türden atıştırmalık hazırlayabilir ve sunabilirsiniz. Eğer çok fazla davetli var ise, hazır olarak mevlit yemekleri hazırlayan firmalar ile anlaşarak ağır yükten kurtulmuş olursunuz.Diğer yandan mevlüt etkinliğinizi başka bir yerde yapacaksanız, mekan yetkilileri ile davetli adedine göre ikram servisi üzerine konuşup anlaşmanızda seçenekleriniz arasındadır.
  Diğer ikramlar kadar bugün için özel bir anlam taşıyan şey lohusa şerbetidir. Bu sebepten ötürü lohusa şerbetini çeşitli sunum teknikleriyle sunmanızda fayda var.
  Sıra geldi, misafirlerin gözlerini büyüleyen tatlı süslemelere. Yaratıcı fikirler ile çeşitli süslemeler yapmak mümkün. Bebeğinize tercih ettiğiniz renkle, kendi kıyafetiniz için tercih ettiğiniz rengin aynı olması şık bir hava oluşturur.
  Bebek mevlüdü hediyeliklerini ayarlamayı unutmamak lazım. Üzerinden yıllar geçse bile güzel hatırlanabilen bir anı olarak misafirlerinize özel hediyeler verebilirsiniz. Kokulu sabun, isminin yazılı olduğu özel dekore edilmiş mıknatıslar veya tesbih gibi nesneler tercih edebilirsiniz. Tek tek el emeği hediyelerde tercihler arasında zaman zaman yer bulabilir.
Annenin rahat ve konforlu olmasının yanısıra, giysinin üzerinde olan desenler ve yazılarında o gün ile olan bağlantısına dikkat çekmek güzel görünür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top