Close

Farkındalık nedir?

Farkındalık nedir?

Farkındalık nedir?

Farkındalık nedir? Çok fazla fark etmeden hayat boyunca acele etmek kolay olabilir. Şimdiki ana, kendi düşüncelerinize ve duygularınıza ve çevrenizdeki dünyaya daha fazla dikkat etmek zihinsel refahınızı artırabilir. Bazı insanlar bu farkındalığa “farkındalık” diyor. Farkındalık, hayattan daha fazla zevk almamıza ve kendimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Bunu kendi hayatınızda geliştirmek için adımlar atabilirsiniz.

Farkındalık, yorumlama veya yargılama olmaksızın o anda ne hissettiğinizin ve hissettiğinizin yoğun bir şekilde farkında olmaya odaklandığınız bir meditasyon türüdür. Farkındalık uygulamak, bedeni ve zihni rahatlatmak ve stresi azaltmaya yardımcı olmak için nefes alma yöntemlerini, rehberli görüntüleri ve diğer uygulamaları içerir.

Planlamaya, problem çözmeye, hayal kurmaya ya da olumsuz ya da rastgele düşüncelere çok fazla zaman harcamak yorucu olabilir. Ayrıca stres, kaygı ve depresyon belirtileri yaşama olasılığınızı da artırabilir. Farkındalık egzersizleri yapmak, dikkatinizi bu tür düşüncelerden uzaklaştırmanıza ve çevrenizdeki dünyayla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Farkındalık nedir? Oxford farkındalık Merkezi’nin eski Müdürü Profesör Mark Williams, farkındalığın kendimizin içinde ve dışında olup bitenleri an be an bilmek anlamına geldiğini söylüyor. “Çevremizdeki dünyayı fark etmekten vazgeçmek kolaydır.

Vücudumuzun hissetme biçimiyle temasını kaybetmek ve bu düşüncelerin duygularımızı ve davranışlarımızı nasıl yönlendirdiğini fark etmeden durmadan düşüncelerimize kapılmış ‘kafalarımızda’ yaşamaya son vermek de kolaydır” diyor.

“Farkındalığın önemli bir parçası bedenlerimizle ve yaşadıkları hislerle yeniden bağlantı kurmaktır. Bu, şimdiki anın manzaralarına, seslerine, kokularına ve zevklerine uyanmak anlamına gelir. Bu, yukarı çıkarken korkuluk hissi kadar basit bir şey olabilir. Farkındalık nedir?

Farkındalığın bir diğer önemli kısmı, düşüncelerimizin ve duygularımızın an be an olduğu gibi farkındalığıdır. “Şimdiki anı açıkça görmemize izin vermekle ilgili. Bunu yaptığımızda, kendimizi ve hayatımızı görme biçimimizi olumlu yönde değiştirebilir.”

Farkındalık nedir?
Farkındalık nedir?

Farkındalık zihinsel iyiliğe nasıl yardımcı olur?

Şimdiki anın daha fazla farkına varmak, çevremizdeki dünyadan daha fazla zevk almamıza ve kendimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Şimdiki anın daha fazla farkına vardığımızda, kabul ettiğimiz şeyleri yeniden deneyimlemeye başlarız. Profesör Williams,” farkındalık aynı zamanda yaşadığımız düşünce ve duygu akışının daha fazla farkında olmamızı sağlıyor “diyor ve ekliyor: ” Bu akışa nasıl yardımcı olamayacak şekilde karışabileceğimizi görmek için.’’

Bu, düşüncelerimizden uzak durmamızı ve kalıplarını görmeye başlamamızı sağlıyor. Yavaş yavaş, düşüncelerimizin ne zaman devraldığını fark etmek ve düşüncelerin sadece bizi kontrol etmek zorunda olmayan ‘zihinsel olaylar‘ olduğunu fark etmek için kendimizi eğitebiliriz. Çoğumuzun bırakmakta zorlandığımız sorunları var ve farkındalık onlarla daha verimli bir şekilde başa çıkmamıza yardımcı olabilir.

Farkındalık nedir? “Bu tür farkındalık aynı zamanda stres veya endişe belirtilerini daha erken fark etmemize yardımcı oluyor ve onlarla daha iyi başa çıkmamıza yardımcı oluyor.”

Farkındalık nedir?
Farkındalık nedir?

Nasıl daha dikkatli olunur?

Nasıl daha dikkatli olunur? Farkındalık nedir? Düşüncelerini dikkate almak için kendinizi hatırlatan, etrafına duygular, beden duyumları ve dünya farkındalık ilk adımdır. Profesör Williams,” farkındalık her şeyin cevabı değildir ve coşkumuzun kanıtların önüne geçmemesi önemlidir ” diyor.

“Sağlık, eğitim, hapishaneler ve işyerlerinde kullanımı için cesaret verici kanıtlar var, ancak tüm bu alanlarda araştırmanın hala devam ettiğini fark etmek önemlidir. Nasıl daha dikkatli olunur? Sonuçları aldıktan sonra, farkındalığın kimin için en yararlı olduğunu daha net görebileceğiz.”

Nasıl daha dikkatli olunur? Günlük yaşamda farkındalık uygulamasının yanı sıra, daha resmi bir farkındalık uygulaması için zaman ayırmak yararlı olabilir. Farkındalık meditasyonu, sessizce oturmayı ve düşüncelere, seslere, nefes alma duyumlarına veya vücudun bölümlerine dikkat etmeyi, zihin dolaşmaya başladığında dikkatinizi geri getirmeyi içerir. Nasıl daha dikkatli olunur? Yoga ve tai-chi, nefesinizin farkındalığını geliştirmede de yardımcı olabilir.

Farkındalık nedir?
Farkındalık nedir?

Her gün dikkat edin

Profesör Williams,” günlük hayatımıza devam etsek bile, şeylerin hislerini, yediğimiz yiyecekleri, yürürken vücudun önünden geçen havayı fark edebiliriz ” diyor. “Bütün bunlar kulağa çok küçük gelebilir, ancak sık sık günden güne meşgul olduğumuz ‘otomatik pilot’ modunu kesmek ve bize hayata yeni bakış açıları kazandırmak için büyük bir güce sahip.”

Düzenli tutun

Çevrenizdeki dünyanın yarattığı duyumların farkında olmaya karar verdiğiniz sabah yolculuğunu işe ya da öğle yemeğinde yürüyüşe düzenli bir zaman ayırmanız yararlı olabilir.

Yeni bir şey dene

Toplantılarda farklı bir koltukta oturmak veya öğle yemeğinde yeni bir yere gitmek gibi yeni şeyler denemek, dünyayı yeni bir şekilde fark etmenize de yardımcı olabilir.

Düşüncelerine dikkat et

“Bazı insanlar farkındalığı uygulamayı çok zor buluyor. Yaptıklarını durdurdukları anda, birçok düşünce ve endişe kalabalıklaşıyor” diyor Profesör Williams. Farkındalığın bu düşünceleri ortadan kaldırmakla değil, onları zihinsel olaylar olarak görmekle ilgili olduğunu hatırlamak yararlı olabilir.

“Otobüs durağında duran ve ‘düşünce otobüsler’ geliyor görmek ve onları almak için geri almak zorunda düşünün. Bu ilk başta çok zor olabilir, ancak yumuşak bir sebatla mümkündür. “Bazı insanlar nazik yoga yapıyorlarsa veya yürüyorlarsa aşırı meşgul bir zihinle başa çıkmanın daha kolay olduğunu düşünüyorlar.”

Düşünceleri ve duyguları adlandırın

Düşünce ve duyguların farkındalığını geliştirmek için, bazı insanlar onları sessizce adlandırmayı yararlı buluyor: “işte bu sınavda başarısız olabileceğime dair düşünce”. Ya da “bu endişe”.

Kendinizi geçmişten ve gelecekten kurtarın

Farkındalığı her yerde uygulayabilirsiniz, ancak birkaç dakika boyunca geçmiş sorunları yeniden yaşamakta veya gelecekteki endişeleri “önceden yaşamakta” “sıkışıp kaldığınızı” fark ederseniz dikkatli bir yaklaşım sergilemek özellikle yararlı olabilir.

Farkındalık nedir?
Farkındalık nedir?

Meditasyonun faydaları nelerdir?

Meditasyon birçok klinik çalışmada incelenmiştir. Genel kanıtlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli koşullar için meditasyonun etkinliğini desteklemektedir:

 • Stres
 • Endişe
 • Ağrı
 • Depresyon
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)

Ön araştırmalar, meditasyonun astım ve fibromiyalji hastalarına da yardımcı olabileceğini gösteriyor. Meditasyon, daha fazla denge ve kabul ile düşünce ve duyguları deneyimlemenize yardımcı olabilir. Meditasyon ayrıca gösterilmiştir:

 • Dikkati artırın
 • İş tükenmişliğini azaltın
 • Uykuyu iyileştirin
 • Diyabet kontrolünü iyileştirin

Ayrıca, aşağıdakiler gibi daha yapılandırılmış farkındalık egzersizlerini deneyebilirsiniz: Farkındalık nedir?

 • Vücut tarama meditasyonu. Bacaklarınız uzatılmış ve kollarınız yanlarınızda, avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde sırt üstü yatın. Dikkatinizi yavaş ve bilinçli bir şekilde vücudunuzun her bir parçasına, sırayla, baştan ayağa veya tepeden tırnağa odaklayın. Vücudunuzun her bir parçasıyla ilişkili herhangi bir duyum, duygu veya düşüncenin farkında olun.
 • Oturma meditasyonu. Sırtınız düz, ayaklarınız yerde düz ve elleriniz kucağınızda olacak şekilde rahatça oturun. Burnunuzdan nefes alın, nefesinizin vücudunuza girip çıkmasına odaklanın. Fiziksel duyumlar veya düşünceler meditasyonunuzu kesintiye uğratırsa, deneyimi not edin ve ardından odağınızı tekrar nefesinize verin.
 • Yürüyüş meditasyonu. 10 ila 20 fit uzunluğunda sessiz bir yer bulun ve yavaş yavaş yürümeye başlayın. Ayakta durma hislerinin ve dengenizi koruyan ince hareketlerin farkında olarak yürüme deneyimine odaklanın. Yolunuzun sonuna geldiğinizde, dönün ve duyularınızın farkındalığını koruyarak yürümeye devam edin.
Farkındalık nedir?
Farkındalık nedir?

Dikkat egzersizlerini ne zaman ve ne sıklıkla uygulamalıyım?

Ne tür bir farkındalık egzersizi yapmayı planladığınıza bağlı. Basit farkındalık egzersizleri her yerde ve her zaman uygulanabilir. Araştırmalar, duyularınızı dışarıda tutmanın özellikle faydalı olduğunu gösteriyor. Farkındalık nedir?

Vücut tarama meditasyonu veya oturma meditasyonu gibi daha yapılandırılmış farkındalık egzersizleri için, dikkatiniz dağılmadan veya kesintiye uğramadan sessiz bir yerde olabileceğiniz zamanı ayırmanız gerekir. Günlük rutininize başlamadan önce sabahın erken saatlerinde bu tür bir egzersiz yapmayı seçebilirsiniz.

Yaklaşık altı ay boyunca her gün dikkatli olmayı hedefleyin. Zamanla, farkındalığın zahmetsiz hale geldiğini görebilirsiniz. Bunu, kendinizle yeniden bağlantı kurma ve kendinizi besleme taahhüdü olarak düşünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top