Close

Furacin Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Halk arasında Furacin merhem olarak da bilinen Furacin krem, bakterilerin cilt yüzeyinde barınmasını engellemeye yönelik bir ilaçtır. Bu tür bir sorunla doktorunuza veya aile hekiminize başvurduğunuzda büyük ihtimalle size Furacin krem önerebilir. Bu tür tıbbi sorunlarda sıkça başvurulur. Tabii ki bu kullanımları hekiminizin veya aile hekiminizin kontrolünde olması gerekir. Cilde sürülerek kullanılır. Çoğunlukla doktorlar aralık vererek kullanılmasını önerebilir. Kullanılışı uygulama ve pansuman biçimine göre farklılık gösterir. Birçok durumda aile hekiminiz veya doktorunuz 7 ila 10 gün arası kullanım zamanı belirler. İster spatula ister bez ile sorunlu bölgeye nüfus edilir. Ardından gazlı bez ile de kapatıldığı durumlar mevcuttur. Yaralar, yanıklar vb. durumlarda ve deri ülseri gibi tıbbi müdahale gerektiren durumlarda da çokça doktorlar tarafından tercih edilir. Uzmanlar tarafından birçok zaman tercih edilmesinin bir sebebi de kısa sürede etki gösterebilmesidir. Cerrahi operasyonların kalıntıları olarak oluşan yaralarda da etkisini gösterir. Bunların yanı sıra iltahabın olmadığı ve diğer dermatolojik problemler için de kullanılabilir.

Kullanım Alanları

  1. Yanıklar
  2. Yaralar
  3. Kesikler
  4. Deri ülseri enfeksiyonları
  5. İltihaplı sivilceler
  6. İltihapsız lezyonlar
  7. Ve diğer dermatolojik problemler.

Furacin Nasıl Kullanılır?

Furacin’i doktorunuzun önerdiği süre ve miktarda uygulamanız gerekir. Furacin kremi uygulama biçimine göre her gün olarak ya da birkaç günde bir enfeksiyonlu bölgenin emmesini sağlanıncaya kadar uygulamanız gerekir. Tedavi bitimi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Uygulama biçimi:

Furacin kremi cilt yüzeyine uygulayabilirsiniz.

Lezyonların üzerine uygulamadan önce spatula veya gazlı bez ile uygulamanız gerekir. Geniş yanık yerlerde steril gazlı bez üzerine yayıldıktan sonraki adımda  uygulanır. Ameliyat sonrası dönemde Furacin krem kullanılacağı vakalarda Furacin kremi gazlı bez ile kullanılması önerilir.

Değişik yaş grupları için kullanımı:

Çocuklarda kullanımı biraz daha farklıdır.Bünyeden bünyeye değişir. Ayrıca doktorunuza veya aile hekiminize danışmanız gerekir.

Furacin kremin yaşlılarda kullanımı:

Furacin kremin  yaşı ilerlemiş bireylerde kullanımı için herhangi bir sorun bulunmaz.

Özel kullanım durumları;

Böbrek veya karaciğer yetmezliği:

Böbrek yetmezliğiniz var ise bu durumu doktorunuza söylemelisiniz. Böbrek yetmezliği gibi durumlarında kullanımı sadece doktor kontrolünde yapılmalıdır. Furacin kremin içeriğinde var olan polietilen glikol, derisi yara almış vücut bölgelerinden kana karışarak böbrek ağrılarınızı artırabilir.

Karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dozaj ayarlaması bildirilmemiştir. Eğer Furacin’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise, doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla Furacin kullandıysanız:

Furacin’i kullanmanız gerekenden fazla kullanmış durumdaysanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Furacin’i kullanmayı unutursanız, unutulan dozları dengelemek için çift doz uygulamayınız. 

Son olarak eğer cildinizdeki problem doktorunuzun belirttiği aralıkta çözülmedi ise veya ilerlediyse tekrar doktorunuza başvurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top