Close

Hamilelik Döneminde Çatlak Kremi Kullanımı

Kadınlar hamilelik dönemlerinde birçok hormonal değişikliğe uğrarlar. Hem duygusal hem de fiziksel açıdan birçok değişim yaşayan kadınlar bu dönemde çatlak sorunu da yaşayabilir ve bunu engellemek için de bazı önlemler alırlar. Gebelik dönemlerinde karın büyüdükçe çatlaklar oluşmaya da bilir; çatlakların oluşması biraz da yapı meselesidir. Her kadında görülmez.

Her kadın vücudunun pürüzsüz ve bakımlı olmasını ister bu oldukça doğal bir durumdur. Kadınlar bu durum söz konusu olduğunda oldukça dikkatli ve seçicidir. Hamilelik dönemlerinde ise meydana gelen hormonal değişiklerden dolayı oluşan fiziksel etkiler kadınları endişelendirir. Bu durumlar arasından kadınları en çok etkileyenler ise karın ve bacak bölgelerinde oluşan çatlaklardır. 

Hamilelik döneminde oluşan ani kilo artışı vücut derisinin gerilmesine ve çatlakların oluşmasına neden olur. Bu nedenlerden ötürü hamilelik dönemlerinin daha ilk başlarında çatlak oluşmaması için önlem alınmalıdır.

  • Öncelikle cildinizi sürekli olarak kremlerle ve yağlarla nemlendirmelisiniz ve mutlaka bol su içmelisiniz. 
  • Kullanacağınız kremler çatlakların oluşmasını önleyecek ve çatlakların görünümünü de azaltacaktır. 
  • Kullanabileceğiniz çatlak kremlerine Mustela Stretch Marks Double Action çatlak kremi örnek gösterilebilir. Bu kremin; beyaz ve kremsi bir dokusu vardır oldukça etkili ve sık sık tercih edilen bir çatlak kremidir. 

Hamilelik Dönemi Çatlak Kremi Kullanımı

Çatlaklar birçok kadında görülebilir, hamile kadınlarda ise bu durum daha sık görülebilir. Hamilelik dönemindeki kadınların birçoğunda görülebilen çatlaklar için dikkatli bir şekilde önlem alınmalıdır. Hamile kadınların karınlarında, bacaklarında, göğüslerinde ve koltuk altlarında görülebilen çatlaklar dikkatli bir bakım ile engellenebilir. Tüm bu çatlakların oluşumundaki başlıca neden kilo artışıdır. Özellikle hamilelik döneminde kilo kontrolüne dikkat edilmeli ve diğer bakımlar her gün aksatılmadan ve dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Hamilelikte Çatlakların Oluşumunu Engellemek İçin Alınan Önlemler

·         Öncelikle bol bol sıvı tüketilmelidir.

·         Vücut sabah akşam sürekli nemli tutulmalıdır ve böylece gerginleşmesi önlenmelidir.

·         Kullandığınız bir çatlak önleyici krem var ise bu düzenli olarak kullanılmalıdır.

·         Hamilelik döneminde hafif egzersizler ve yürüyüşler yapılmalıdır böylelikle vücut ve deri esnek olur.

·         Çatlak oluşumundaki bazı belirtiler dikkate alınmalıdır eğer göbek bölgesi kaşınıyorsa bu çatlak oluştuğu anlamına gelir ve o bölge iyice nemlendirilmelidir.

Sıklıkla Tercih Edilen Çatlak Kremleri Nelerdir? 

Hamilelik dönemlerinde kullanılan çatlak kremleri, çatlakların oluşmasını azaltır. Bu kremlerin kullanımı çatlak oluşumunu büyük oranda engellelerek çatlakların giderilmesinde rol oynar. 

  • Lierac Phytolastil Jel çatlak kremi kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir.
  • Mustela Stretch Marks Double Action krem de hamilelik dönemlerinde sık sık kullanılır ve doktorların da önerileri arasındadır. 
  • Bepanthol Çatlak Önleyici Krem hamileliğin dördüncü ayından sonra kullanılması doktorlar tarafından önerilir. Bu krem de çatlak oluşumunu büyük oranda azaltır.

Çatlak kremi kullanmadan önce doktorunuza danışarak tavsiye almanız önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top