Close

Anüler Cilt Mantarı

Anüler cilt mantarı mantar türleri arasında yer alan bir deri enfeksiyonudur. Bulaşıcı ve yaygın olarak görülen cilt mantarı bir deri hastalığı türüdür ve mutlaka tedavi edilmelidir. Genellikle kızarık halka şeklinde görülen sebebi tam olarak bilinmeyen çok yaygın deri hastalığı türüdür. Bu rahatsızlık kişilerde görülme şekline göre farklılık gösterir. Bazı kişilerde ağrı, kızarıklık, kaşıntı, oluştuğu bölgede şişlik şeklinde görülür. Cilt mantarı türleri nelerdir ve ne şekilde görünürler?

Cilt Mantarı Türleri Nelerdir?

1.      Keriyon cilt mantarı: Keriyon cilt mantarı daha çok hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülen bir mantar türüdür. Bu mantar kişi fark ettiği ve iyileşme yoluna gidildiğinde su toplayarak kendini gösterir.

2.      Anüler cilt mantarı: Bu mantar çeşidi diğer mantar türleri arasında en sık görülen mantardır. Bu mantar ciltte ortadan başlayarak kırmızı halka şekilde büyür ve yayılır.

3.      Tinea versicolor cilt mantarı: Bu mantar çoğunlukla aşırı terleyen kişilerde görülür. Bu mantar oluştuğu bölgeler kol, bacak ya da belde görülür. Bu mantar bu bölgelerde kırmızı kabarcık şeklinde oluşurlar.

Cilt mantarı Nasıl ortaya Çıkar?

Bu mantar türleri;

1.  Ergenlik döneminde oluşabilir.

2.  Cilt mantarı yeterli kurulanmayan ciltte görülür. Mutlaka el ve ayak yıkandıktan sonra kurulanmalıdır.

3.  Yine aşırı terleyen kişilerde bu mantar şekli görülebilir.

4.  Sıkı ayakkabı giymek tırnak mantarı olma riskini yüksektir. Aynı şekilde sürekli ayakta kalan ve ayağı gün boyu hava alamayan kişilerde ayak mantarı oluşabilir. Bunun için sıkı ayakkabı kullanımından vazgeçilmelidir ve ayakkabınızın rahat ve hava alabilen düzeyde olmalarına özen gösterilmelidir.

5.  Bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır çünkü bağışıklık sistemi dışarıdan gelebilecek zararlara karşı vücudu koruma sağlar. Fakat yeterli güce sahip olmadığında vücuda virüsün girmesi ve üremesi kolaylaşır.

Anüler Cilt Mantarının Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Anüler cilt mantarının da diğer mantar türleri gibi tedavisi bulunur. Hatta diğer mantar türlerinden daha kolay tedavi edilir. Anüler cilt tedavisi için doktor ilaç ve krem önerir. 

İlaçlar mantarın göründüğü bölgedeki virüsü hem içten hem dıştan tedavi ederek yok etmeye yarar. Tedavi edilmeyen mantar vücudun birçok bölgesine hızla yayılır. Bu yayılmayı ciddiye almak önemlidir. Çünkü mantar ciltte kaşıntı, ağrı, şişme gibi etkiler göstererek bu bölgede mantarlı bölgenin daha kötü düzeye ulaşmasına neden olabilir. Bu mantarın tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterir ve bu doğrultuda ilaç kullanımı sağlanır. İlaç kullanımı bitmiş olsa dahi bu mantar kendini ilerleyen süre içinde tekrar edebilir. Bu yüzden tedaviniz bitse dahi ara ara kontrole gitmenizde fayda vardır.

Anüler cilt mantarı her vücutta farklılık gösterebilir bunun için doktorunuzun verdiği ilaç dışında başka ilaç kullanmayınız. Ayrıca doktorunuz söyledikleri dışında kulaktan doğma bilgilere kesinlikle itibar etmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top