Close

Lenfosit (LYM)

 

LYM, vücudun akyuvar hücreleri şekillerinden biri olan beyaz kan hücreleridir. LYM kemik iliğinde yapılır ve kan ve lenf dokusunda barınırlar. İnsanlar hastalıklara karşı savaşırken bağışıklık sistemi devreye girer ve hastalıklarla savaşmayı sağlar. Hastalıklardan korunma sistemi, lenfositler içeren bağışıklık hücreleri olarak bilinen kompleks bir hücre şeklidir. LYM hücresi, insan vücudunun fonksiyonlarını yerine getirmesini engelleyecek bakteri, virüs, mantar ve parazit hücreleri gibi tehdit unsuru yabancı maddelere karşı savunmak için bağışıklık sisteminin savaşçısıdır.

Lenofik sistemde ve kan dolaşımında LYM yapısı barınır. Bu hücreler vücuttaki akyuvarların yaklaşık yüzde 45’ını oluşturur. Bağışıklık sisteminde olması gereken sayıları ortalama 950-4050 arasındadır. Bu değer kişinin sağlık durumuna, yaşına, diğer değerlerine bakarak değerlendirilir. LYM ölçümü, yapılacak kan sayımı testi ile yapılır. Damardan alınan kan test için yeterlidir. Vücutta LYM’nin iki türü vardır; bunlar B ve T hücreleridir. B tipi olarak üretilen hücre savunma sistemi için hastalıklara karşı antikor üretir.

LYM Yüksekliği

LYM değerleri, ölçüm yapıldığında yüksek çıkabilir. Yüksek değer çoğunlukla, vücut direncinin bir hastalığa karşı bağışıklık sistemini harekete geçirdiği ve hücrelerin sayısının arttığı anlamına gelir. LYM yüksekliğine neden olan bazı hastalıklar şu şekildedir;

Suçiçeği

Kan kanseri

Grip virüsü

Viral enfeksiyon

Tüberküloz

Kabakulak

Kızamık

Hayvanlardan kapılan enfeksiyonlar

Soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlar

Kullanılan hapların yan etkileri

ALL

CLL

Hepatit

Gözlerde enfeksiyon

Kan nakli

İnce bağırsakta görülen iltihabi hastalık

İnflamatuar bağırsak hastalığı

Otoimmün bozukluk

Kan hücrelerinin iltihabı

Plazma hücresi kanseri

LYM Düşüklüğü

Sistem yeteri kadarıyla lenfosit hücresi üretemediğinde, LYM düşüklüğü görülür. Yaş durumuna göre LYM sayısı farklılık gösterir. Genç ve yaşlılarda sayı farklıdır. Bu yüzden LYM düşüklüğü tanısı düşünülmeden önce bu farklılık göz önünde bulundurulmalıdır. Orta yaştaki ve yaşlı bireylerde LYM kan sayımında değer, 950 hücrenin altına düştüğünde, çocuklarda ise 2500 ölçümün altında olduğunda LYM düşüklüğünden söz edilebilir.

LYM düşüklüğüne neden olan bazı hastalıklar;

Grip ve hepatit

Bağışıklık sistemi bozulmaları

Beyin tümörlerinin tedavisi için kullanılan ışın tedavisi

Lösemi

Aplastik anemi

Kalp yetmezliği

Otoimmun bir sinir-kas hastalığı

Psikolojik durumlar

Böbrek hastalıkları

LYM yetersizliği olarak adlandırılan bu probleme yukarıda bazı olaylar ve hastalıklar neden olabilir. Ciddi bir durum olarak karşımıza çıkan lenfositlerin düşük olması durumunda da acilen tedavi için bir hekime gidilmelidir. Lenfositler vücut savunmasında önemli bir rol oynarlar. LYM düşüklüğünde de solunum yolu enfeksiyonları, burun akıntısı, öksürük, ateş gibi belirtiler görülür. Vücutta bağışıklık sisteminin tepki olarak gösterdiği bütün belirtiler LYM düşüklüğüne işaret edebilir. Bademciklerin veya lenf düğümlerinin küçülmesi bağışıklık sisteminin bir tepkisidir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top