Close

Gebelikte müziğin etkileri

Gebelikte bebeğe müzik dinletmek

Müzik hayatın her döneminde ihtiyaç duyduğumuz, hatta bazılarımız için onsuz yaşamı düşünemeyecek kadar önemli bir araçtır. Kimi zaman benliğimizi bulmamıza yardımcı olduğu, kimi zaman duygu ve düşüncelerimizi tercüman olduğu, kalabalıklar içinde birden herkesin duygu ve düşüncelerini değiştiren ya da yalnız kaldığımızda sarıldığımız bir melodi bütünüdür..

Gebelikte bebeğin duyduğu sesler

Gebelikte anne adayları yoğun stres ve duygu değişimi içinde oldukları için bu dönemde daha fazla huzurlu ortama ve psikolojik olarak rahatlamaya ihtiyaçları vardır. Bu dönemde dinlenilen müzik anneyi mutlu ediyor gibi gözükürken, aslında bir o kadar da bebeği mutlu ettiğini, bütün bunlarla beraber gelişimine de katkıda bulunduğunu biliyor muydunuz?

Anne karnındaki bebek; damardan geçen kan sesini, annesinin kalp sesini net olarak duyduğu gibi dışarıdan gelen ses ve gürültü ileride uğultulu bir şekilde duyar.

Bebeklere dinletilmesi gereken müzikler

Hamilelikte bebeğe müzik dinletmenin zekâ geliştirdiğine dair bir araştırma ve bulgu yoktur ancak anne karnında müzik dinleyen bebeklerin sakin ve huzurlu olduğu gözlemlenmiştir. Gebelik sırasında bebeğe dinletilen müzik türünün klasik batı müziği, klasik Türk müziği ya da enstrümental gibi yavaş tempolu müzikler olması gerekmektedir.

Gebelikte bebeğe dinletilen müziğin faydaları

Gebeliğin 28. haftasından sonra bebeğin beyin hücrelerinin gelişimini ve anne ile aralarında bağlantı kurmaya teşvik etmek için iletişim kurmak ve müzik dinletmek önemlidir. Annenin müzik dinlediği esnada vücudunda salgılanan endorfin, melatonin ve serotonin gibi mutluluk hormonları aynı şekilde bebekte de hissedilir. Bu yüzden anne ne zaman mutlu ve huzurlu hissederse bebeği otomatik olarak bunu hissedecektir.

Doğumdan sonra müziğini bebekteki etkisi

Gebelikte bebeğe dinletilen müzik daha kaliteli bir hamilelik geçirilmesine yardımcı olduğu gibi doğumdan sonra da bebeği duygusal olarak etkiliyor. Annesinin söylediği ninnilere alışan bir bebek ağlarken o ninniyi duyduğunda hemen susuyor. Ya da anne karnında klasik müzik dinlemiş bir bebek doğduktan sonra da o müzikle uzun saatler uyuyabiliyor.

Gebelikte müzik dinlerken dikkat edilmesi gerekenler

Anne karnındaki bebeğe müzik dinletirken yapılan en büyük yanlışlardan birincisi cep telefonunu karnını dayanmaktır. Cep telefonlarında bulunan radyasyon, telefon karnına yapıştırıldığı zaman önemli bir tehlike unsuru olacaktır.

Gebelikte kulaklıkları karna dayayarak bebeğe müzik dinletmek cep telefonundan sonra gelen bir yanlıştır. Bebeği gereksiz ses fazlalığına maruz bırakır ve bebek stres kaynaklı aşırı hareketlenmeye başlar. Son olarak ta çok gürültülü ortamlarda bulunmak ya da gürültülü müzik dinletmek bebeği huzursuz edecektir. Çünkü bebeklerde 80 desibel üzeri sesler stres oluşumuna sebeptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top