Close

Furacin Merhem

 

Furacin merhemi, ciltteki yaralar üzerinde bulunan bakterilerin oluşmasını, gelişip çoğalmasını engelleyen bir antiseptik ilaçtır. Bu etkili ilacın etken maddesi nitrofurazondur. Furacin merhemi ciltte mikropların yol açtığı iltihaplı ya da iltihapsız yaraların, deri bozuklukların, cilt enfeksiyonlarının, hasar ve yaralanma, zedelenme sonucu oluşan yırtıkların, kesiklerin, yanıkların, deri ülseri enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılır. Aynı zamanda Furacin merhemi, ciltte içerisinde irin oluşan kabarcıkları ve sivilcelerin tedavisinde, dış kulak enfeksiyonlarının tedavisinde ve ameliyat sonrası yaraların enfeksiyondan korunması için de kullanabilirsiniz.

Furacin Merhem Pomad Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

·         Öncelikle merhemin etken maddesine karşı bir alerjinizin olup olmadığını araştırmalı ve eğer alerjiniz var ise ilacı kullanmamalısınız.

·         Furacin pomad merhem yara, kesik, kabarcık ve sivilcelerin tedavisi için kullanılır, aynı zamanda ameliyat yaralarının iltihap ve enfeksiyonlardan korunması amacı ile de uygulanır. Cilt enfeksiyonları ya da yaralanmalar sonrası oluşan kesikler ve yanıklar için de kullanılan merhem etkili bir tedavi sunar.

·         Furacin pomad merhemi kullanırken özellikle yara bölgesinde iyileşmeme ve daha da kötüleşme durumunda ya da döküntü, kullanılan bölgede şişme ve ağrı gibi alerjik reaksiyonlar göründüğünde doktorunuza başvurmalısınız.

·         Furacin merhem, derisi kalkmış açık yaralarda emilerek kullanılacağı için eğer böbrek yetmezliği probleminiz varsa bu durumu kötüleştirebilir. Bu nedenle böbrek yetmezliğiniz varsa mutlaka doktor tavsiyesi ile Furacin merhemi kullanmalısınız.

·         Furacin merhem ile tedaviye başladıktan sonra yara iyileşmez ve kızarıklık, kaşıntı, şişme sorunları oluşup daha kötüye giderse doktorunuza başvurun.

·         Furacin merhemi, kulak enfeksiyonlarının tedavisi için kullanıyorsanız ve ilacın kullanımından sonra kulak yolunuzda tahriş ya da ödem oluştu ise hemen ilacın kullanımını bırakıp doktorunuza başvurunuz.

·         Furacin merham kullanırken gözlerinize temas ettirmekten kaçının.

·         Furacin merhemi gebelik dönemlerinizde ve emzirme dönemlerinizde doktor kontrolünde kullanınız.

Furacin Merhem Pomad Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

·         Öncelikle Furacin merhemi doktor reçetesi ile almalısınız ve ilacı doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanmalısınız. Tüm tedavi süresinde doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz.

·         Furacin kullanımı, gazlı bez ya da pamuk yardımı ile yara bölgesine yumuşakça sürülmesi ile olur. Merhemi sürtüğünüz bölgeyi bir örtü ile örtebilirsiniz.

·         Furacin merhemin kullanımı doktor tavsiyesi ile belirlenmelidir fakat genellikle her gün ya da günde bir veya iki kere enfeksiyonlu, iltihaplı bölge iyileşene kadar uygulanmalıdır.

·         Furacin merhemi doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca kullanmalısınız fakat tedavi, genel olarak 7 ya da 10 gün kadar sürmelidir.

·         Eğer geniş yanık bölgeleri için Furacin merhem kullanacaksanız, yaranın üzerine steril bir gazlı bez serip merhemi öyle uygulamanız önerilir.

Furacin Merhem Yan Etkisi

Nefes almada güçlük çekilmesi, karın ağrısı oluşması, yüzde dudaklarda veya boğazda şişlik oluşması, kurdeşen oluşumu ve ilacın uygulandığı alanda döküntüler meydana gelmesi görülebilen yan etkiler arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top