Close

Hamilelik döneminde giysi seçiminde işinizi kolaylaştıracak 5 öneri

Hamilelik; şüphesiz ki her kadının hayatında fiziksel ve ruhsal olarak, en önemli anlarını kapsayan bir zaman dilimidir. İlk birkaç ay alınan kilolar giysi seçimini etkilemese de sonrasında hamileliğe uygun kıyafetler tercih edilmelidir. Hamileliğin ilk üç ayından sonra hızla alınan kilolar ve değişen vücut tipi anne adayı ayna karşısında daha çok zaman harcar ve önceleri giydiği kıyafetlere artık sığamaz…

  • Kendinizin stil danışmanı olabilirsiniz!

Zor bir iş gibi görünse de, aslında kombin yapmak o kadar da korkulacak bir şey değil. Gardırobunuzda olması gereken birkaç kurtarıcı kıyafet ile çok şık kombinler yapabilirsiniz. Her kadının dolabında mutlaka siyah tshirt, siyah bir elbise ya da pantolonu vardır. İlk üç ayda hâli hazırda olan pantolonlarınız sizi rahatsız etmese de ileriki aylarda büyüyen bebeğiniz için rahatsız edici olabilirler. Karnınız büyümeye başladığı gibi ilk alacağınız bel kısmı ribanadan ve ayarlanabilir pantolonlar olmalı. Bu ana kurtarıcı giysiyi uzun bol tshirtleriniz ve rahat blüzleriniz ile kombinleyebilirsiniz.
Bunun yanı sıra tekstil firmaları artık anne adayları için çok modern ve eğlenceli tasarımlar üretmekte. Mevsime uygun seçeceğiniz jean tulum, tiril tiril elbiseler hem sizi rahat ettirecek hem de şık görünmenizi sağlayacaktır.

  • Yüksek topuklu ayakkabılara veda edin!

Hamile bir kadın için belki de en dikkat edilmesi gereken konu budur. Çünkü şık görünmek adına giyeceğiniz topuklu ayakkabı kâbusunuz olabilir. Küçücük bir kaza hem sizin, hem bebeğinizin zarar görmesine sebep olacağı gibi artan kilolarınızla topuklu ayakkabılar ile dengede durmak zor olacaktır.

  • Sizi sıkan her şeyden uzak durun!

Hamilelikten önce severek kullandığınız jeanleri, dar etekleri, beli sıkı taytları, ayağı sıkan ayakkabıları, dar ve rahat olmayan iç çamaşırlarını bir süre rafa kaldırın. Bu dönemde rahat ve güvende olmanız gerektiğini unutmayın. Yeri gelmişken sizi sıkan insanları da rafa kaldırabilirsiniz…

  • Giysilerinizin kumaşlarına dikkat edin!

Bu dönemde nasıl ki yediğinize, içtiğinize dikkat ediyorsanız aynı şekilde giydiklerinize de dikkat etmelisiniz. Polyamid (naylon) karışımı, polyester, akrilik ve viskoz kumaşlardan uzak durarak pamuklu, keten, ipek, yün, kaşmir ve kenevir ile yapılmış giysileri tercih etmelisiniz.

  • İç çamaşırlarında tercihler değişiyor… 

Kıyafetlerimizdeki değişim doğal olarak iç çamaşırlarına da yansıyor. Daha önce kullandığınız dantelli, gipürlü ve destekli iç çamaşırlarının yerine, rahat kesim veya dikişsiz külotlar, bedene uygun kalın askılı, baleni ve fazla desteği olmayan sütyenler tercih edilmelidir. Ayrıca alınan her çamaşırın pamuk olması da ihmal edilmemelidir.

  • Aksesuarlar olmazsa olmazımız…

Çalıştığımız işe, gittiğimiz davete ya da bir geziye giysi seçimimizi belirledik, kombinimizi yaptık. Şimdi sıra bizi yansıtan aksesuarlarda. Her zaman olmazsa olmazımız aksesuarlar hamilelik döneminde de bizimle beraberler. Fularlar, şapkalar, biletlik ve kolyeler ile kombinlerimizi daha şık hâle getirebilir, her zaman rengârenk kadınlar olduğumuzu gösterebiliriz.

scroll to top