Close

Hem güldüren hem ağlatan 5 romantik-komedi filmleri

En iyi 5 romantik komedi filmlerinin konuları nelerdir?

Kadın ve erkekler arasında en yoğun yaşanan duygu olan aşk bütün duygulardan parçalar barındırır. Bu parçalarda en temeldeki romantizm ve yanında komedi birleşimi olan filmler hem hüzünlendiriyorlar hem güldürüyorlar. İşte 5 romantik komedi filmleri.

Silver Linings Playbook

Türkçe karşılığı Umut Işığım olan film 2012 Amerika yapımı. Filmin yönetmeni David O. Russell, oyuncu kadrosu Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker, Anupam Kher olan filmin imdb puanı 7,8. Film Pat Salitano’nun 4 yıl geçirdiği akıl hastanesinden çıktıktan sonra eski karısıyla barışmak için uğraşırken kendisi gibi kötü günler geçiren komşusu Tiffany ile tanışmasını konu alıyor.

Breakfast at Tiffany’s

Türkçe karşılığı Tiffany’de Kahvaltı olan film 1961 Amerika yapımı. Yönetmeni Blake Edwards, oyuncuları Audrey Hepburn, George Peppard, Martin Balsam, Mel Blanc, Patricia Neal olan filmin imdb puanı 7,7. Film Capote’nin romanından uyarlanmış. Filmin konusu Holly’nin Paul’a zamanla platonik aşık olması. Holly eğlenmeyi seven, her erkeği baştan çıkartabilecek sosyeteden bir kadın, Paul ise Holly’nin yan dairesine taşınan yeni komşusu. Holly eğlendiği gecelerin ardından sabahları mücevher dükkanı Tiffany vitrini önünde kahvaltı yapar. Hiç beklenmedik bir sabah Paul ortaya çıkar ve bir duygusallık başlar.

(500) Days of Summer

Aşkın (500) Günü olarak dilimizde karşılık bulmuş olan bu film, 2009 Amerika yapımı. Yönetmen Marc Webb, oyuncuları Josrph Gordon-Levitt, Zooey Deschanel, Geoffrey Arend, Matthew Gray Gubler olan filmin imdb puanı 7,7. Aşka inanmayan bir kadın ve ona aşık olan adamı konu alan bu filmde Tom Hansen ve Summer Finn karakterleri karşımıza çıkar. Tom, Summer’ı ilk görüşünde ona aşık olur ve hayatını onla sürdürmek istediğine karar verir fakat Summer aşka inanmayan bir kadındır.

10 Things I Hate about You

Dilimizde Senden Nefret Etmemin 10 sebebi olarak karşılık bulan bu film 1999 Amerika yapımı. Gill Junger’ın yönettiği, Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt, Larisa Oleynik, David Krumholtz ve Andrew Keegan gibi oyuncuların oynadığı filmin imdb puanı 7,2. Film Bianca ve Kat adındaki kız kardeşlerin aşk hayatını konu almaktadır. Bianca çok güzel, çekici ve popüler bir kızdır ablası Kat ise agrasef, alaycı ve serttir. Bianca ve Kat’in babaları onlara tek kural söylemiştir; aynı anda sevgilileri olmadığı sürece sevgilisi yapmayacaklardır. Erkeklerle pek ilgilenmeyen Kat yüzünden Bianca’nın sevgilisi olamamaktadır, Bianca bu duruma el atacaktır ve olaylara Patrick dahil olacaktır.

Moonstruck

Türkçe karşılığı Ay Çarpması olan film 1978 Amerika yapımı. Filmin yönetmeni Norman Jewison, oyuncuları ise Cher, Nicolas Cage, Olympia Dukakis. Imdb puanı 7,0 olan film 1988 Oscar ödüllerinde Cher’in ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ dalında Oscar ödülünü kazanmasını sağlamıştır. Filmin konusuna baktığımızda duygusal ve evde kalmış Loretta Castorini’nin beklentilerinin gerçekleşmemesi durumunda umutsuzluğa kapıldığı ve umutsuz duyguların neticesinde nişanlısının kaba duran, fırın işçisi ve operayı çok seven erkek kardeşi Ronny’e aşık olmasını anlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top