Close

Hurma Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

hurma-diyeti-nedir-nasil-yapilir

hurma-diyeti-nedir-nasil-yapilir

Çağın en büyük problemi olan fazla kilolardan, hurma diyetiyle adım adım kurtulabilirsiniz. Günlük yaşantının oluşturduğu şartlardan dolayı hareketli yaşamdan oldukça uzaklaşıldı. Teknolojinin hayatı kolaylaştırmasının yanı sıra kişileri rahatlığa ve hareketsizliğe alıştırdığı da yadsınamaz bir gerçek. Bu hareketsiz yaşamın getirisi de tabi ki fazla kilolar ve hayatı zorlaştıran büyük sağlık sorunları… Yaşınız genç ise bu fazla kiloları çok umursamıyor olabilirsiniz ancak yaş ilerledikçe sağlık sorunlarından dolayı başınız büyük derde girebilir ve yaşınız arttıkça metabolizmanız da yavaşlayacağı için fazla kiloları vermek daha da zorlaşabilir. Fazla kilolar yaşam standartlarını düşürdüğü gibi sağlık için de büyük bir tehdit oluşturabilir.

Eğer siz de obeziteye doğru yol aldığınızı düşünüyorsanız dünya sağlık örgütünün belirlediği vücut kitle endeksinizi hesaplayabilirsiniz. Kilonuzun, boy değerinizin karesine (kg/m² ) bölünmesiyle vücut kitle indeksinizi bulabilirsiniz. Eğer çıkan sonuç otuzun üzerinde bir sayı ise obez  sayılıyorsunuz. Sonucunuz 25-29,9  kg/m² arasında ise fazla kilolu, 18,5-24,9 arasında sonuç alanlar ise normal kiloda sayılmaktadırlar. Geç olmadan siz de vücut kitle indeksinizi hesaplayın ve çıkan sonuca göre sağlık yolunda emin adımlar atmaya başlayın. Eğer sağlığınıza şimdi dikkat etmezseniz, kendinizi emek harcayarak kazandığınız paraları sağlığınızı geri kazanmak için harcıyorken bulabilirsiniz.

Hurmanın İçerdiği Faydalar

Hurma, Afrika bölgesinde yetişen mucizevi bir meyvedir. Hem tadının güzel olması hem içerdiği birçok fayda ile oldukça sevilir. Ayrıca İslami geleneklerde bulunması nedeniyle de ramazan ayının vazgeçilmezidir. Hurma içerisinde oldukça fazla lif, A,C,B1,B2 vitaminleri içerir. Vitamin ve minerallerin yüksek oranda olması sebebiyle kansere karşı koruma kalkanı gibidir. Ayrıca vücudunuzdaki şeker seviyesini dengelemede de oldukça başarılıdır. İçerdiği antioksidanlarla da bağışıklık sisteminizi güçlendiren bir kalkan gibidir. B1, B2 vitaminleri karaciğeri güçlendirdiği gibi bununla birlikte cildinize de etki ederek sağlıklı, parlak ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. Hurma aynı zamanda içerdiği bol A vitaminiyle gözlerinize ve görme yetinize fayda sağlar.

Hurmanın İçerdiği Faydalar
Hurmanın İçerdiği Faydalar

Hurma özellikle gece körlüğüne sahip kişiler için bulunmaz bir nimet. Bünyesinde barındırdığı kalsiyum ve fosfat ile kemikleri güçlendirerek kemik erimesi ve benzeri  rahatsızlıkların önüne geçmektedir. B9 vitamini olan folik asit de hurmanın içerisinde bolca bulunur. Bu folik asit kan hücrelerini oluşturmada, yenilemede ve amino asitleri oluşturmada oldukça büyük paya sahiptir. Gebelikte folik asit tüketimi oldukça önemlidir ve kadınlara şiddetle tavsiye edilir. Öksürüğünüz varsa kısa zamanda öksürüğü keser, balgamınız varsa balgamı sökmenize büyük oranda yardımcı olur. Bronşlara iyi geldiği için bronşitiniz varsa iyileşmesine olanak tanır. Kan yapar ve pıhtılaşmayı sağladığı için kanamanın hızlıca durmasına yardımcı olur.

Hurma Diyetindeki Püf Noktalar

  • Bir haftada gözle görülür etkiler gösteren hurma diyeti, tek başına etkili olsa da etkisini artırmak için ve kalp sağlığınız için her gün en az 45 dakika yürümeniz tavsiye edilir. Kilo vermek için ne spor diyetsiz olur, ne diyet sporsuz olur ancak çoğu insan işten eve geldiği zaman oldukça yorgun hisseder ve spor yapmak için yeterli enerjiyi vücudunda bulamaz. Hâl böyle olunca yürüyüş yapma fikri oldukça kabul edilebilir duruma gelir. Çalıştığınız yer evinize yakın ise eve yürüyerek dönerek hem gündelik yürüyüşünüzü tamamlamış hem de tasarruf yapmış olursunuz. İş yeriniz uzak ise birkaç durak önce inerek eve yürüyerek dönebilirsiniz. Böylece haftada 5 kilo rahatlıkla verebilirsiniz.
  • Hurma diyetinde günde 21 adetten fazla hurma kesinlikle tüketilmemelidir. Bir haftadan fazla uygulamanız tavsiye edilmez, yapıldıktan sonra birkaç hafta arayla ancak tekrar uygulanabilir.
  • Hurma diyetinin her öğününde 3 büyük kase yoğurt tüketmeniz de fayda sağlıyor. Tabi ki bu yoğurdu marketten almak yerine evde sizin yapmanız oldukça önemli. Doğal olan, katkı maddesi içermeyen ürünler vücudunuza gerçekten katkı sağlar. Her öğünde 7 adet hurmayı bir kase yoğurt ile günde 3 öğün yemeniz en uygun olanıdır. Yoğurt içerdiği yüksek orandaki kalsiyum miktarıyla kemik erimesi gibi rahatsızlıkları önleyen bir besindir.
  • Hurma diyetinin etkisini artırabilecek bir diğer önemli husus ise sıvı tüketimidir. Günlük 10-12 bardak yani yaklaşık 2 litre kadar su içmeniz sizin için çok önemlidir. Bununla birlikte şeker içermeyen yeşil çay, bitki çayları, meyve çayları da tüketebilirsiniz. Genel olarak rezene, papatya, beyaz çay ve yasemin çayı içilmesi oldukça tavsiye ediliyor.
  • Hurma diyetinin etkisini artırabilecek önemli noktalardan birisi de; bir gün sonra tüketeceğiniz 21 adet hurmayı iki üç yerinden keserek veya çekirdeğini çıkararak suda bekletiyor olmanız. Suda bekletilen kesilmiş hurmalar, yavaşlayan sindirim sistemi ve bağırsak hareketlerini düzelten laksatif etkisi yaratıyor yani bağırsakları yumuşatıyor, sindirimi kolaylaştırıyor, ishal yapıcı etkisi artıyor. Böylece kilo vermeniz daha da kolaylaşıyor. Bunlarla birlikte tok tutma özelliği de oldukça fayda sağlıyor.

Hurma diyeti oldukça lezzetli, basit ve uygulanabilir bir diyettir. Özellikle tatlısız yapamam diyenler için bulunmaz bir nimettir çünkü tadı tatlı olduğu için tatlı ihtiyacınızı hemen keser. Bu kadar az yiyerek iş hayatınızda veya günlük hayatınızda enerji kaybı, halsizlik gibi sıkıntılar yaşayacağınızı düşünüyorsanız, içinizi ferah tutabilirsiniz. Hurma içeriğindeki zengin vitamin ve mineraller ile enerji kaybı ve halsizlik yaşamazsınız aksine yoğurdun ve hurmanın içindeki besin değerleriyle kendinizi oldukça enerjik hissedeceksiniz. Günlük yaşantınızda hurma diyetiyle hem enerjik kalırken hem de kilo verebilirsiniz. Özellikle de bel bölgesindeki yağlardan kurtulmayı hedefleyenler için oldukça tavsiye edilen bir diyettir. Normal boyuttaki bir hurmanın kalori miktarı yaklaşık 40-45 kalori civarındadır. Yani hurma diyetiyle günlük olarak 1000 civarı kalori almış olacaksınız. Bu miktar da, kişiye bağlı olarak almanız gereken miktarın neredeyse yarısıdır ve kilo vermeniz oldukça kolaylaşacaktır.

Hurma Diyetindeki Püf Noktalar
Hurma Diyetindeki Püf Noktalar

Hurma Diyeti Programı

Hurma diyetinde kesinlikle ara öğün tüketmemelisiniz. Sadece sıvı tüketimi yapabilirsiniz. Bunlar da 3-5 fincan arasında yeşil çay, meyve ve bitki çayları olarak nitelendirilebilir. Bu aşamada istisnasız su tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz. Hurma tüketiminde çeşitliliğe gitmek isterseniz, hurmayla yoğurdu karıştırarak da yiyebilirsiniz. İşte hayatınızda büyük oranda olumlu bir gelişme sağlayacak hurma diyeti:

Sabah kahvaltısı: 1 kase yağsız evde yapılmış yoğurt ve bir gece öncesinde suda bekletilmiş 7 adet hurma (az tarçın ekleyebilirsiniz)

Öğlen öğünü: 1 kase yağsız evde yapılmış yoğurt ve bir gece öncesinde suda bekletilmiş 7 adet hurma (az tarçın ekleyebilirsiniz)

Akşam yemeği: 1 kase yağsız evde yapılmış yoğurt ve bir gece öncesinde suda bekletilmiş 7 adet hurma (az tarçın ekleyebilirsiniz).

Bugün hayatınız için atacağınız küçük adımlar bir süre sonra uzun yollar oluşturacak ve güzel sonuçlar doğuracaktır. O yüzden adımlarınızın küçük veya büyük olması değil devamlı olması önemlidir. Bu yüzden hayatınızdaki değişikler için pazartesiyi beklemeyin, hurma diyeti için hemen harekete geçin ve uygulamaya başlayın. Sağlığınızı ertelemeden bugün küçük de olsa bir adım atarsanız, yarın devam etmek için bir sebebiniz ve hevesiniz olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top