Close

İçtiğimiz suyun alkali olmasının büyük önemi

ALKALİ SU NEDEN GEREKLİDİR?

Alkali su neden gereklidir sorusunun cevabı herkes tarafından merak ediliyor. Suyun asitlik derecesinin ölçülmesinde ph cetveli kullanılır. Ph bir maddenin asidik ve yahut bazik özelliğe sahip olup olmadığının belirlenmesinde kullanılan sıralamadır. Ph derecesi 0 ile 14 arasında 7 orta ve nötr kabul edilip 7 altının asidik etkiye sahip olduğu ve 7 üstünün ise bazik özelliğe sahip olduğu anlamını taşımaktadır.

Su, 7 ph derecesine sahip olan nötr bir elementtir. Alkali su ise 7.4’den büyük ph derecesine sahip olan bazik özellik taşıyan sulara verilen isimdir. Peki nedir bu alkali su? İnsan sağlığı için önemi nedir?

ALKALİ SUYUN İNSAN VÜCUDUNDA GÖZLEMLENDİĞİ FAYDALARI ŞUNLARDIR

  • Alkali su yaşam kalitesinde artış anlamına gelmektedir. Alkali su, tüketimi ile çoğu sağlık probleminin oluşumunu engellenebilir.
  • Vücutta antioksidan etkisi yaratarak, vücudu baştan aşağı temizler ve ter, idrar yoluyla toksinleri vücuttan uzaklaştırır.
  • Alkali suyun bir diğer önemli özelliği kanser hücreleriyle savaştığının gözlemlenmiş olmasıdır. Sağlıksız beslenmek bir yandan vücuttaki asit oranını arttırır ve ardından kanserli hücre oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu noktada alkali su tüketimi asidik suya göre kanser hücresi gelişimini engelleyecektir.
  • Güzel bir cilde sahip olmak isteyen 7’den 70’e herkesin alkali su tüketilmesi büyük fayda vardır. Sivilce, siyah nokta, komodin gibi istenmeyen oluşumları engellerken, yaşlanmayı geciktirir, cildi parlak tutar, gerginleştirir ve canlandırır.
  • Diyet yapanlar için ayrı bir öneme sahip olan alkali su sayesinde yağ hücreleri çok kolay parçalanır. Bedene alınan asidik su nedeniyle yağ hücreleri birikmektedir , sanılanın aksine asidik su yağ hücrelerinin parçalanmasında etkili değildir ve burada önemli rol oyanayan bazik özelliğe sahip olan alkalik su çok acı, yağlı gıdalar tükettiğimizde ve alkol kullandığımızda midede asit birikir.Biriken asit yemek borusuna geri döner ve burada yemek borusuna zarar verir, mide ekşimesine yol açar. Midenin sürekli ekşimesiyle gırtlak ve mide kanserine  kadar yol açılabilir. Bu nedenle bazik özelliğe sahip olan alkali suyun kullanımı midedeki asidik özelliği azaltarak buna engel olabilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top