Close

İddialı Gelin Makyajı Yapımı

 

Düğün günü geldi çattı. Gelinliğiniz içerisinde mükemmel bir gelin olmak istiyorsunuz değil mi? Gelinliğin yanı sıra bir yanda makyajınızı, saçınızı düşünüyorsunuz. Evet, gelin denilince akla direkt iddialı bir gelinlik ve onu gösteren saç ve makyaj gelebilir. Gelinliğinizi buldunuz. Ee o gelinliğe uygun saç da aklınızda, hayalinizde bir nebze yer edinmiştir. Ve sıra makyajınızda… Makyajınızı nasıl yapacağınızı kara kara düşünüyor musunuz? Makyajla alakalı tüyolar olan bu yazıya gelin bir göz atın.

Öncelikle yüz şeklinizi öğrenmeniz gerekir. Bunu bilmeniz makyaj için oldukça önemlidir. Her yüz için ayrı ayrı makyajlar, makyaj teknikleri uygulanmaktadır. 

Yüz Şekline Göre Gelin Makyajı Yapımı

  1. Oval yüz şekli: Oval yüz herkesin istediği yüz şeklidir. Hatta herkes yüzünü makyajla oval şekle getirmeye uğraşır. Yüzünüz ovalse ovalliği bozacak şekilde makyaj yapmamalısınız. Kontürü o teknikleri yüzüne aydınlatıcıyı çok kullanarak uygulamalısınız. Higlighter’ı burun, çene, alına uygulamalısınız. Dudaklar da uygulanacak bir diğer yerdir. Oval yüzde higlighter (aydınlatıcı) ağırlıklı olmalıdır.
  2. Yuvarlak yüz şekli: Yuvarlak bir yüze sahipseniz eğer yapmanız gereken şey makyaj ile ve onun teknikleri ile yüzünüzü dengelemektir. Ovale benzeyen şekle çevirmektir. Bunun içinse elmacıklarınızı ön plana çıkarmanız gerekecek. Gölgelendirmeler yapmalısınız. Göz ve dudak makyajınızı da ağır tutmalısınız. Bu yüzünüzü ovalleştirecektir.
  3. Kare yüz şekli: Kare yüz şekline sahipseniz hatlarınız köşeli olduğundan iki ton koyu fondöten kullanmalısınız. Fondöteni elmacık kemiklerinizin hemen altına sürmelisiniz. Burnun kenarlarına da uygulamalısınız. Allığınızı elmacıklardan şakak bölgesine doğru uygulamalısınız. Rujunuzu da üst dudağınıza daha dolgun göstermesi için fazla fazla sürünüz. Yüzünüz uzayacaktır ve böylelikle orantılı olacaktır.
  4. Dikdörtgen yüz şekli: Yüzünüz eninden geniş ise yüzüm dikdörtgendir diyebilirsiniz. Bu yüzdeki kişiler sert görünümlü olurlar. O yüzden yüzü yumuşatmakta fayda vardır. Sonraki amaç ise ovalleştirmek olacaktır. Öncelikle cildinizden 2- 3 ton koyu fondöten ve 2-3  ton açık highlighter kullanmalısınız. Böylece odak noktası, yüz ortası olacaktır. Koyu fondöteni de alna ve çene ucuna yoğun sürmelisiniz. Highlighterı da elmacıklara uygulamalısınız.
  5. Kalp yüz şekli: Yüzünüzün alt kısmı dar, üstü de geniş mi? Evet, kalp yüz şekline sahipsiniz. Böyle yüzlerde çıkık olan elmacık kemiklerinizin görünümünü fazla belirginleştirmeye gerek yoktur. Allığı çok az yani minimumda tutmanız gerekir. Ayrıca alın bölgesini gölgelendirmelisiniz. Gölgelendirme ile daraltmalısınız. Dudaklarınızı da çok daha dolgun gösterecek bir ruj uygulamalısınız. Rujlarınızı mat tercih etmelisiniz.

Eğer yazın düğün yapacaksanız yaz gelinleri abartıya kaçmamalıdır. Ona göre bir makyaj yaptırmalıdırlar. Hava çok sıcak olacağından yüzünüzde aşırı bir makyajla koşturmak bir süre sonra akmalara neden olur. Bu da kötü görünmenize sebep olacaktır. Elbette makyajınız yine kendini gösterebilir fakat doz çok önemli ve iyi ayarlanmalıdır.

Ayrıca makyajınızı kaliteli, tutucu, akmayan kozmetik ürünleriyle yaptırmalısınız. Bu nedenle iyi bir makyöz seçmeniz çok önemlidir. Gelinlik modeliniz eski zamanlarınki gibi ise makyajınızın da, gelinliğiniz gibi biraz vintage tarzını anımsatması çok daha güzel olacaktır. Gelinliğiniz gösterişli ise makyajınızla onu dengelemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top