Close

Keçiboynuzunun sağlığa 10 önemli faydası

Keçiboynuzu, Anadolu’da harnup olarak bilinen ve daima yeşil olarak kalan keçiboynuzu​ bitkisinin siyah boynuza benzeyen meyvelerine denir. Ağaçların boyu çoğunlukla 8 ila 10 metre olarak ölçülen bu bitkinin meyvesi dertlere deva olmaktadır.

Birçok rahatsızlığa iyi gelen keçiboynuzu​ özellikle kansızlığa ve erkeklerde sperm azlığına oldukça iyi geldiği araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Oldukça besleyici ve tatlı tadıyla karşımıza çıkan keçiboynuzu özellikle A, B ve E vitaminleri bakımdan oldukça zengin olmakla beraber kalsiyum, potasyum ve fosfor bakımından da hatırı sayılır bir depo görevi görür. ​ Keçiboynuzu​ yüksek besin değerleri bakımından özellikle zayıflık sorunu ile başı dertte olanlara ve gelişim çağındaki çocuklara oldukça yarat sağlamaktadır.

Keçiboynuzunun faydaları saymakla bitmiyor

İçerdiği E vitaminleri ile soğuk aylarda grip, öksürük şikayetlerine çare olmakla beraber, yaşlıların oldukça şikayet ettiği kemik erimesi ve kansızlık hastalığını da tedavi etmede oldukça pozitif bir etkisi vardır. Kış aylarında şikayet ettiğimiz problemlerden gribal enfeksiyonlar ve üst solunum yolları sorunlarına oldukça iyi gelmektedir. Balgam söktürücü etkisi ile vazgeçilmezler arasında yer alan keçiboynuzu göğsünde yumuşatarak bronşları açarak nefes darlığı çeken kişileri oldukça rahatlatır.

Sindirim sistemine de oldukça faydalı olan keçiboynuzu​ içerdiği ham selüloz miktarı ile mide​ rahatsızlıklarını azaltarak gastriti engeller. Mide ve bağırsaklarda birikerek şişkinlik yapan gaz sancılarını da dışarı atarak şikayetleri azaltır. Sindirim sistemi ve bağırsaklarda oluşan tenya, bağırsak kurdu, solucan gibi parazitleri oluşmasını engelleyerek, oluşanı ise temizleyerek sağlıklı bir sindirim sistemi oluşturur. İshali engelleyerek kabızlık şikayetlerini azaltır. İçerdiği yüksek mineral ve vitaminler ile diş minesini ve diş etini güçlendirerek diş sağlığımıza da doğrudan pozitif etki sağlar.

Adeta doğal şekerler, mineraller ve vitaminler ile toplumda doğal güç kaynağı olarak da bilinir. Yüksek potasyum ve sodyum içeriği ile akciğer ve karaciğer oldukça faydalı olan keçiboynuzu yüksek tansiyonu engelleyerek kanın temizlenmesini ve yenilenmesini​ kolaylaştırır. Yapılan araştırmalarda akciğer kanserini %90 oranında yakalanma riskini de azalttığı gözlemlenmiştir. Keçiboynuzu erkeklerin korkulu rüyası olan sperm sayısının azlığı ve aktif sperm sayısı sorunu ile de başa çıkmada oldukça yararlı doğal besinler arasında yer alır. Düzenli kullanıldığında aktif sperm sayısını ve sperm sayısını arttırarak problemi çözmede yardımcı olur.  

scroll to top