Close

Koltuk Altı Kararması Neden Olur, Nasıl Geçer?

koltuk-alti-kararmasi-neden-olur-nasil-gecer

koltuk-alti-kararmasi-neden-olur-nasil-gecer

Vücutta meydana gelen koltuk altı kararması asla istenmeyen görünümlerdendir. Kararmadan dolayı istediğiniz kıyafetleri bile rahatça giyinemez hale gelebilirsiniz. Bu nedenle bu sorunun nedenini öğrenmek ve önlemek büyük önem taşır. Özellikle yaz aylarında aşırı terlendiğinden dolayı bu durumun yaşanmasında artış gözlemlenir. Kıl alma yöntemlerinden olan  ağda, jilet ve epilasyon gibi yöntemler de koltuk altının kararmasına neden olur. Genetik faktörlerin de bu soruna etkisi yadsınamayacak kadar çoktur. Bu nedenle ailenizde bu sorunun olup olmadığını sorgulamanızda fayda var. Koltuk altı kararması kötü göründüğünden dolayı önlem almak ya da geçirmek için hangi yöntemlerin uygulanabileceğini bilmek fazlasıyla önemlidir.

Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri

Hepinizin bildiği gibi koltuk altı kararması neden olur sorusunun yanıtı hakkında bilgi sahibi olmak bu sorunu önleme konusunda oldukça önemlidir. Koltuk altı kararmasının birçok nedeni olabilir. Genetik ya da çevresel faktörler sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Koltuk altı kararmasının nedenleri şunlardır:

 • Yaz aylarında aşırı terleme ve terin kuruması
 • Ağda, jilet ve epilasyonun etkisi; ağdanın çok sıcak olması, jiletin tahriş edici özelliğinin bulunması gibi faktörler etkilidir.
 • Koltuk altının havasız kalması
 • Koltuk altı için deodorant kullanımı
 • Genetik yatkınlık
 • Hormonal değişimler
 • Kullanılan kozmetik ürünler

Bu gibi nedenler dolayısıyla koltuk altı kararabilir. Kararmayı önlemek için öncelikle hangi nedenden kaynaklandığını bulmak gerekmektedir.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Önlenebilir?

Koltuk altı kararmasını önlemek için başvurulan yöntemler kişiden kişiye değişiklikler gösterir. Eğer kişinin cilt yapısından ya da genetik yatkınlığından kaynaklanan bir durum ise medikal yöntemlere başvurulmalıdır. Ancak kozmetik ürünlerden kaynaklıysa o ürünlerin tespit edilip kullanılmaması kararmanın önüne geçer. Alerjinizin olduğu bir ürünü kullanmanız hem bu sorunu yaratabilir hem de başka sorunları beraberinde getirebilir. Bu nedenle nelere alerjiniz olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir. Terleme nedeniyle ortaya çıkan kararmalar için oldukça etkili bir çözüm bulunmaktadır. Koltuk altı botoksu denilen yöntem terlemeyi oldukça fazla azaltır. Bu da duruma kökten bir çözüm sağlamış olur. Koltuk altınızda kararma yaşanmaması için güneşe çıkmadan koruyucu kullanabilirsiniz. Cildinize uygun, antialerjen maddelerle üretilen güneş koruyucuları bu tip durumlar için oldukça uygundur. Jiletle kılları alırken kılların çıkış yönüne doğru almak koltuk altı kararmasının önüne geçebilir. Bunlara dikkat etmeniz fazlasıyla önemlidir. Çünkü kararma oluşmadan önlem almak, kararma olduktan sonra geçirmeye çalışmaktan çok daha basittir.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer
Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması nasıl geçer sorusuna cevap olarak bilinmesi gereken en mühim nokta; kararmaya yol açan unsurları yok etmektir. Hangi sebepten kaynaklandığını tespit ederek o sebebi ortadan kaldırmak en etkili ve basit çözüm olarak bilinir. Deodorant ya da başka bir kozmetik ürününü kullandıktan hemen sonra güneşe çıkmak da koltuk altı kararmasına yol açabilir. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce oldukça dikkatli olunmalıdır. Özellikle ağda ya da epilasyondan sonra kesinlikle güneşe çıkılmamalıdır. Bu sebepten dolayı çok kişide koltuk altı kararması görülebilir. Eğer hormonal değişimlerden kaynaklı ise tıbbi bir yönteme başvurmak ya da hormonları dengede tutmak için bilinen yöntemleri uygulamak gerekir. Dermokozmetik ya da bitkisel ürünleri araştırarak bu sorun için üretilenleri deneyebilirsiniz. Ayrıca doğal ürünler ve gıdaları da kullanmak bazı kişiler ve durumlar için oldukça etkilidir. Hem doğal hem de geçiren çözümler sayesinde tıbbi yönteme gerek kalmaz.

Koltuk Altı Kararmasında Kullanılan Doğal Yöntemler

Doğal yöntemler bu tip durumlarda başvurulması gereken ilk çözüm yöntemidir. Kolayca bulabileceğiniz malzemeler ile koltuk altı kararmanızı geçirebilir ve önüne geçebilirsiniz. Kol altı kararmasını geçirecek bazı doğal ürünler şunlardır:

 • Aloe Vera: Aloe Vera, oldukça faydalı bir bitki olarak bilinir. Birçok nemlendirici kremin de içinde bulunur. Cilt problemlerini ortadan kaldıran bu bitki adeta mucizevi bir üründür. Özellikle kadınlar tarafından bakım için de sıklıkla kullanılır. Evde de yetiştirilebilen bu bitki içinde bulunan jel kısmından bir miktar kol altınıza sürerek kararmayı azaltabilirsiniz. Sürdükten sonra 15- 20 dakika beklemeniz tavsiye edilir.
 • Hindistan Cevizi Yağı: Bu eşsiz yağ, ciltte oluşan sorunlar için çözüm niteliğindedir. Her gün kol altınıza bir miktar sürebilirsiniz. Ayrıca sürdükten sonra yıkamanıza ya da durulamanıza gerek yoktur. Bu yöntemi her gün uygulamanızda hiçbir sakınca yoktur.
 • Limon: Limon lekelerin giderilmesi için kullanıldığı gibi kararma için de kullanılabilir. Renk açıcı özelliği olduğundan fazlasıyla etkilidir. Doğal bir beyazlatma yöntemi olan limon düzenli olarak kullandığınızda şaşırtıcı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Limonu koltuk altına sürdükten sonra ovalamanız daha çok temas etmesini ve daha kısa sürede etki etmesini sağlayacaktır. Limonu her gün kol altınıza uygulayabilirsiniz. Ancak limonu uyguladıktan sonra kol altınızı yıkamanız ve ardından o bölgeye nemlendirici sürmeniz iyi olur. Limonun kurutucu özelliği olduğundan cildinizin aşırı kurumasına ve gerilmesine neden olabilir.
 • Patates: Patatesin suyunu da soyulmuş bir patatesi kol altını beyazlatmak için kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında fazlasıyla etkili olacaktır.
 • Karbonat: Karbonatın beyazlatma özelliği çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Gözenekleri açmaya yardımcı olur. Kol altını beyazlatmaya da yardımcı olur. Kolayca uygulanması için de su kullanılarak macun haline getirilmesi gerekir. Macun, kol altına tamamen sürülür. Macunun koltuk altında 15 dakika bekletilmesi önerilir. Uygulandıktan sonra mutlaka hiçbir şey kalmayacak şekilde yıkanmalıdır.
 • Salatalık: Salatalık da diğerleri gibi beyazlatıcı bir etkiye sahiptir. Salatalık dilimleri ya da kabuğu ile koltuk altı ovulabilir. Her gün yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Ayrıca işlem yapıldıktan sonra durulamaya dahi gerek olmaz.
 • Süt: Süt de oldukça sıvı olduğundan biraz macun kıvamına gelmesi gerekir. Bu nedenle beklenir ve macun kıvamına gelince koltuk altına sürülür. 15- 20 dakika kadar bekletildikten sonra durulanabilir. Her gün değil de haftanın birkaç günü yapmanız daha iyi olacaktır.

Bu gibi doğal ürünler fazlasıyla bu sorun üzerinde etkilidir. Ancak bunlara rağmen geçmiyor ve git gide artıyorsa mutlaka tıbbi bir yönteme başvurmalısınız ya da bir cildiye doktoruna giderek gerekli testleri yaptırmalısınız.

Koltuk Altı Kararmasına İyi Gelen En Mükemmel Yöntem Nedir
Koltuk Altı Kararmasına İyi Gelen En Mükemmel Yöntem Nedir

Koltuk Altı Kararmasına İyi Gelen En Mükemmel Yöntem Nedir?

Bu sorunu hızlı bir şekilde geçirmek istiyorsanız en etkili yöntemlerden olan klinik uygulamalarını gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Cilt derisinde soyulmalara neden olan peeling işlemleri kararma sorununa hızlı şekilde yanıt verebilir. Ayrıca lazer yöntemi de sık tercih edilen ve etkili çözümlerin başında yer alır. Ancak yöntemlerin hızlı ya da yavaş sonuç vermesi çoğu zaman kişiden kişiye değişebilir. Aynı zamanda sorunun büyüklüğü de geçme hızını fazlasıyla etkiler. Kişilerin cilt tipi ve genetik yatkınlığı bu durumu oldukça fazla etkilemektedir. Bu nedenle bir cildiyeye gidip kontrollerinizi yaptırmanız ve ona göre bir çözüm bulmanız mantıklı bir karar olacaktır. Koltuk altı kararması mutlaka geçirilmesi gereken bir sorundur. Bu nedenle farklı yollar denenebilir. Ancak ilk yapılması gereken kararmanın nedenini bularak o nedeni ortadan kaldırmaktır. Böylece kararma sorununu kökten hallederek bir daha bu tip bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top