Close

Kuru Fırçalama Nedir? Vücut Bakımına Faydaları Nelerdir?

kuru-fircalama-nedir-vucut-bakimina-faydalari-nelerdir

kuru-fircalama-nedir-vucut-bakimina-faydalari-nelerdir

Kuru fırçalama nedir ve faydaları nelerdir bakımına özen göstermek isteyen birçok kişinin merak ettiği sorular arasında yer alıyor.  Vücut temizliği ve bakımı yaşam boyunca herkes için önemlidir. Birçok farklı yöntemi bilmek bedeninizin sağlığı ve yaşam kalitesini büyük oranda etkiler. Son dönemde büyük ilgi gören kuru fırçalama insan sağlığına faydaları açısından dikkat çekmektedir.  Peki kuru fırçalama nedir? Bir bakım tekniği olan kuru fırçalama, ciltteki ölü derilerin atılmasına ve selülit oluşumunu engellemeye yarayan bir uygulamadır.  Kuru fırçalama günlük hayatta rutinler arasına eklenmesi gereken bakım yöntemlerinin arasında yer alır. Bu nedenle her gün dişlerinizi fırçaladığınız, duş aldığınız gibi düzenli olarak yapılması önerilir. Kuru fırçalama tekniğinde; at kılından yapılan doğal bir fırça kullanılır. Bu fırça ile aşağıdan yukarı hareketlerle fırçalama yapmalısınız. Ayaklarınızın altından başlayarak, bacak, karın ve kol bölgelerinize uygulayabilirsiniz. Fırçalama yönü bu yöntemin faydalı olabilmesi açısından büyük önem taşır. Gün içinde kısa bir zamanda kan dolaşımını hızlandırabilir, selülit, çatlak oluşumu gibi sorunları en aza indirgeyebilirsiniz. Fırçanın orijinal at kılından üretilmiş olduğuna emin olmak için güvenilir markaları tercih edebilirsiniz.

Kuru Fırçalama Tekniği Nasıl Uygulanır?

Kuru fırçalama uygulaması oldukça basit olan bu yöntem, günde sadece 10 dakikanızı alır. Bu nedenle herkes tarafından oldukça beğenilen bir yöntemdir.  Peki kuru fırçalama nasıl yapılırsa daha iyi sonuç elde edilir? Kuru fırçalamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta fırçalamanın yönüdür. Aşağıdan yukarıya doğru fırçalama yapmak gerekmektedir. Dairesel hareketler en etkili sonucu almanızı sağlar. Elden ya da ayaktan başlanması uygun olur. Kuru cilde uygulamanız önemlidir. Vücudunuzdaki ölü derilerden fırçalama ile rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Kuru fırçalamayı her bölge için 10 kez tekrarlayarak iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Fırçayı çok fazla bastırmamaya dikkat edin.  Orta şiddette bir fırçalamayla, güzel sonuçlar alınabilmektedir. İlk defa bu işlemi uygulayacak olanların, yumuşak kıllara sahip bir fırça tercih etmesi çok daha iyi olur. İlerleyen zamanlarda selülit azaltmak için bu işlemi uygulayacaksanız daha sert at kılı fırçaları tercih edebilirsiniz. İşlem bittikten sonra duşa girmeniz gerekir. Duştan sonra nemlendirici sürerek vücut bakımınızı kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Cildin nemini geri kazanması ve yumuşak olması için nemlendirici kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Kuru Fırçalama Yönteminin Faydaları

Kuru fırçalama faydaları birbirinden farklı çeşitliliktedir. Kuru fırçalama tekniği, bu yönüyle de birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Selülit oluşumunu önlemenin yanı sıra var olan çatlak sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir. Bağışıklık sisteminde de olumlu etkileri bulunan bu bakım yönteminin faydaları ise şöyle:

 • Kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur: Kan dolaşımının artması cildin daha kolay yenilenmesini sağlar. Aşağıdan yukarıya yapılan vücut fırçalama da kan dolaşımının artmasında oldukça etkilidir. Bu sayede cildinizin kalitesi artar ve düzenli olarak cilt kendini yeniler.
 • Ölü derilerin atılmasında etkilidir: Teninizde biriken ve kötü bir görüntü yaratan ölü derilerin vücuttan uzaklaştırılmasında oldukça etkilidir. Ciltte pul pul dökülen ve kuruyan derileri alarak cildinizi pürüzsüz bir görünüme kavuşturur. Özellikle bronzlaştıktan sonra bilindiği üzere vücuttan ölü derilerin atılması gerekir. Bu gibi durumlarda yapılması önerilir.
 • Gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur: Gün içinde gözeneklerde biriken kirlerin atılmasına yardımcı olur. Böylece cildin yaşlanmasına engel olur.
 • Lenfatik sisteme iyi gelir: Lenfatik sistem bağışıklık sisteminin en önemli kısımlarındandır. Aşağıdan yukarıya yani kalbe doğru yapılan vücut fırçalama lenfatik sistemin uyarılmasını sağlar. Bu yöntem sayesinde vücudunuzdaki toksik maddeleri de daha kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.
 • Selülitleri azaltmaya ve oluşumunu engellemeye yardımcı olur: Tek başına yapıldığında çok etkili olmamakla birlikte sporla yapıldığında etkisi oldukça büyüktür.
 • Doğru fırça seçimi işinizi kolaylaştırır: Fırçanın uzun saplı olması vücudunuzdaki her yere kolayca ulaşmanıza imkan verir. Ve vücudunuzdaki her nokta işlemden aynı verimi alabilir.

Oldukça fazla faydaya sahip olduğundan ve hiçbir zararı bulunmadığından gönül rahatlığıyla uygulanabilir bir yöntemdir. Ayrıca sinir uçlarınızı uyardığından, enerjinizi de artırır.

Kuru Fırçalama Yönteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulamayı yaparken özenli ve dikkatli olunması gereken çeşitli noktalar bulunur. Zor olmayan ve herkesin yapabileceği kuru vücut fırçalama yönteminde gereken şeyler şunlardır:

 • Fazla sert fırçalamamaya özen gösterin: Aşırı sert fırçalarsanız bu durumda cildiniz hasar görebilir ve tahriş olabilir. Bu nedenle orta bir şiddette fırçalamanız tavsiye edilir.
 • Doğal kıllara sahip fırçaları tercih edin: Yapay olanları tercih ettiğinizde istediğiniz sonuçları elde edemeyebilirsiniz. Aynı zamanda cildinizde istenmeyen görüntüler oluşturabilir, sivilce çıkarabilir.
 • Alışkanlık haline getirin: Ara sıra yaptığınızda pek bir faydasını göremeyebilirsiniz. Ancak düzenli olarak yapıldığında istenilen sonuçları sağlar.
 • İşlemin süresine ve sayısına dikkat edin: Minimum 2 dakika uygulamanız gerekmektedir. Ayrıca her bölge için 10 defa tekrarlamak istenilen görüntüyü sağlamanızda yardımcı olur.
 • Vücudunuz kurulayın: Uygulama öncesinde vücudunuzun kuru olması önemlidir. Bu sayede fırça tam olarak etkinliğini gösterebilir.
 • İşlem bittikten sonra duş alın: Vücudunuzu ölü derilerden tamamen arındırmak ve işlemin etkili olabilmesi için fırçalamadan sonra duş almanız gerekmektedir.
 • Fırçanızı düzenli olarak temizleyin: En az 2 haftada bir sabunlu su ile fırçanızı yıkamanız cildinizin sağlığı için fazlasıyla önemlidir.
 • Fırçanızı kurulayın: Islak bir şekilde bırakılması fırçanın yapısının bozulmasına sebep olabilir. Bu nedenle yıkamadan sonra kurulamanız iyi olacaktır.

Bunlara dikkat ederek cildiniz için en iyi sonuçları alabilirsiniz. Günlük 10-20 dakikanızı ayırarak mükemmel bir cilde ulaşabilir ve tadını çıkarabilirsiniz. Kuru fırçalama faydaları oldukça fazla olduğundan birçok kişi tarafından da tavsiye edilir. Herhangi bir zararı bulunmadığından herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bebek ve çocukların kullanması tavsiye edilmez. Ciltleri çok hassas olduğu için tahriş ve benzeri negatif durumlar oluşabilir.

Selülit İçin Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

Vücut fırçalama selülit sorunları için oldukça faydalıdır. Selülit kadınların en büyük sorunlarından biridir. Kadınlar selülitlerden kurtulmak için birçok yöntem dener. Kuru fırçalama yöntemi selülit görünümünü azaltmak için oldukça etkili bir uygulamadır. Aynı zamanda selülit oluşumunun da önüne geçebilir. Peki selülit için kuru fırçalama nasıl yapılır? Normale göre biraz daha sert kıllı fırçalar kullanmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlamaktadır. Orta şiddette sert kıllı fırçayla selülitli bölgelerinize aşağıdan yukarıya doğru uygulayabilirsiniz. Tek seferde 10 adet yapmanız etkili olacağı gibi yoğun bölgelerde daha uzun süre uygulanabilir. Beslenme ve sporla birlikte desteklediğinizde daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmeniz bunun yanında spor ya da egzersiz ile uğraşmanız selülit görünümünü büyük ölçüde azaltır. Bunların hepsini bir arada yaptığınızda sonuç sizi oldukça şaşırtacaktır. Kuru fırçalama doğru bir şekilde yapıldığında ciltte herhangi bir olumsuz etkiye rastlandığı hiç  gözlemlenmemiştir. Ciltteki pürüzleri yok ederek mükemmel bir cilde ulaşmanıza olanak sağlar. Tam tersine doğru yapıldığında mükemmel sonuçlar elde etmenize fazlasıyla yardımcı olur. Günlük rutininize kuru fırçalamayı eklemek size birçok açıdan fayda getirecektir. Ancak düzenli şekilde yapmanız kuru fırçalamanın tüm olumlu etkilerini yaşayabilmeniz açısından önemlidir. Pratik ve her yerde uygulanabilir olması açısından birçok kişi tarafından sıklıkla uygulanan bu yöntemle daha sağlıklı günlere kavuşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top