Close

Kontür Nedir, Yüz ve Kaş Kontürü Nasıl Yapılır?

kontur-nedir-yuz-ve-kas-konturu-nasil-yapilir

kontur-nedir-yuz-ve-kas-konturu-nasil-yapilir

Kontür nedir? Bu terim, sınırları belli etmeye yarayan çizgiler anlamına gelmektedir. Fakat aslında makyaj tekniği anlamına gelen bir işlemdir. Aynı zamanda kontür, aydınlatıcı ve bronzer seçenekleri ile kullanılan makyaj hilesidir. Yüzün bazı kısımlarını belirleyerek, aydınlatma ve belirginleştirme işlemi kontür tekniği ile yapılmaktadır. Böylece yüzde belli bölgeler ön plana çıkarılırken, kapatılmak istenen kısımlar arka planda bırakılır. Yüz kontürleme işlemi ile yuvarlak hatlı yüzleri küçültebilmek mümkündür. Kontürlü makyaj yaparken en önemli nokta, tonların hangi bölgelere uygulanması gerektiğidir. Çünkü kontür uygulaması yaparken, aydınlatıcı ve koyu tonların mutlaka kullanılması gerekir.

Kontür malzemeniz yoksa kontür makyajı uygulamak için ten renginizden açık olan bir fondöten de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, koyu renk fondötenle de yüzünüzde ön plana çıkarmak istediğiniz bölgeye belirginlik katabilirsiniz. Bu uygulamayı yapabilmeniz için kontür paletlerini de tercih edebilirsiniz. Çünkü paletlerin içerisinde tıpkı far paletine benzeyen renkler bulunmaktadır. Bu renkler ile teninize en yakın kontür makyajını yapabilirsiniz. Kontürü yüzünüze dağıtırken, makyaj süngerleri ya da kontür fırçalarından destek alabilirsiniz. Aynı zamanda, kontür kalemleri de yüzünüzdeki hatları ortaya çıkarmak için etkili bir seçenek olacaktır.

Yüze Kontür Makyaj Nasıl Yapılır?

Kontür nasıl yapılır? Öncelikle paletten açık tonlu renk alınarak, elmacık kemiklerine uygulama işlemi ile başlamalısınız. Açık olan ton, aydınlık vermek istediğiniz kaş ortası, dudak altı gibi bölgelere de uygulanmalıdır. Koyu olan kontürün, çizgi halinde sürülmesi gerekir. Bu çizgi elmacık kemiklerinin hemen altında olmalıdır. Kontürü çok bastırmadan uygulamanız önemlidir. Ardından uyguladığınız koyu kontürü çok fazla yaymadan, belli adımlar ile hafif hareketlerle dağıtın. Bu hareketler sayesinde, elmacık kemikleriniz ön plana çıkacaktır. Uygulayacağınız aydınlatıcı ise burun kemiğinin ortasından düz çizgi şeklinde sürülmelidir. Aynı zamanda, aydınlatıcı elmacık kemiğinin üstü ve dudak üstüne sürülmelidir. Kullanacağınız aydınlatıcı yüzünüzü ön plana çıkararak vurgulayacaktır. Aynı zamanda, yüzünüzde ışıltılı ve taze bir görünüm oluşturacaktır.

Kontür makyajı kalıcılığını artırmak ve sabitlenmesi için transparan bir pudra uygulayabilirsiniz. Bu işlem, kontür uygulamasının ardından yapılmalıdır. Kontürlemeyi, pudra ya da bronzer kullanarak da yapabilirsiniz. Aynı zamanda, bu işlemi fondöten kullanarak yaptığınızda, makyajınız daha net bir görünüme kavuşacaktır. Fakat pudra ile yapacağınız kontürleme ile doğal bir görünüm yakalarsınız. Yüzünüze kontürleme yöntemini kullanarak, daha boyutlu bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra doğru ürünü doğru teknik ile uyguladığınızda daha verimli sonuçlara ulaşırsınız.

Bu makyaj hilesi sayesinde, yüzünüzde şikayetçi olduğunuz bölgelerdeki kusurları arka planda bırakabilirsiniz. Örneğin, büyük bir buruna sahipseniz kontürleme işlemi ile burnunuza boyut kazandırabilirsiniz. Böylece hataları görünmeyen ve istediğiniz bir buruna kavuşmuş olursunuz. Aynı işlemi, fazla gıdınız varsa da tercih edebilirsiniz. Çünkü gıdı bölgesi de bronzer kullanılarak kapatılabilecek yüz bölgelerinden bir tanesidir.

Kontür Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar?
Kontür Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar?

Kontür Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar?

Kontürleme işlemi, yüz, kaş, burun, yanak gibi birçok bölgeye uygulanan bir makyaj hilesidir. Kontür makyaj, doğru teknikler kullanılarak yapılması gereken bir tekniktir. Çünkü yanlış bir uygulama ile yüzünüzü kötü bir görünüme sokabilirsiniz. Öncelikle kontür makyajı yaparken, yüzünüzde gölgelendirmek ve ön plana çıkarmak istediğiniz bölgelere karar vermelisiniz. Bu durum, tamamen yüzünüzün şekline bağlıdır. Kontür makyaj yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Geniş bir alna sahipseniz, alnınızın köşelerine koyu renkte kontür uygulamalısınız.
 • Kontür makyaj, kemerli buruna sahip olan kadınların çok sık kullandığı bir tekniktir. Bu durumda, burnun kanat kısımlarına gölgelendirme yapabilirsiniz.
 • Kare yüzler için ise elmacık kemiklerinin altından gölge vermeniz yeterli olacaktır.
 • Bu uygulamalar için tercih edeceğiniz kontür renkleri, teninizin rengine uygun olmalıdır. Bununla birlikte, yüzünüzdeki kontür ve diğer malzemeleri sabitlemek için kolay dağılabilen pudralar tercih etmelisiniz.
 • Tercih edeceğiniz kontürlerin içindeki muhakkak aydınlatıcı, nötr ve soğuk tonlar bulunmalıdır. Koyu tonlar ise belirginleştirme özelliği göstermelidir.
 • Kontür malzemesi, cildinizde kolayca dağıtılabilmeye müsait olmalıdır. Bu durum yüzünüzde yumuşak geçişler elde etmeniz için önemlidir.

Bu hususlar sayesinde, etkili bir yüz makyajı yaparak hatlı bir yüze sahip olabilirsiniz. Aydınlatma ve kontür teknikleri sayesinde, yüzde bazı yerler gölgelenirken, bazı bölgeler de aydınlatılabilir. Bu sayede, yüz hatlarınız daha kolay belirginleşmiş olur. Ayrıca allığın da doğru bölgeye uygulanması önemli bir detaydır.

Kaş Kontürü Yapılırken Kullanılan Teknikler?

Kaş kontürü nasıl yapılır? Kaşın doğal formunu koruyarak, kaş aralarının doldurulması ile yapılan bir işlemdir. Bu teknik, kaşınızda keskin ve dolu bir görünüm meydana getirir. Aynı zamanda, kaşlarında dökülme sorunu yaşayan kadınlar da kaş kontür makyajını sık sık tercih etmektedir. Doğru ürünler ile yapacağınız kaş kontürleme işlemi, oldukça doğal bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Kaş kontürü yaparken şu adımları izlemelisiniz;

[custom-related-posts title=”Benzer Yazılar” none_text=”None found” order_by=”title” order=”ASC”]

 • İşleme başlamadan önce, doğal bir görünüme kavuşmayı hedeflemelisiniz.
 • Teniniz ve kaşınız ile uyumlu olan kaş kalemi ya da kaş farı tercih etmelisiniz.
 • Kaşlardaki seyrek olan bölgeleri yüz ifadenizi bozmadan doldurmalısınız.
 • İşlemi yaparken, sert ve uzun çizgiler yapmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine kaş kalemi ya da kaş farını kesik kesik kullanmalısınız.
 • Kaşta doğal bir görünüm yaratmak istiyorsanız, kaş kontürü uygulamasını yoğun olmayacak şekilde yapmalısınız.
 • Kaşlarınıza kontür uygularken, mutlaka kaş tarağı ile kaşlarınızı taramalısınız. Çünkü doğal kaş görünümü için kaş tarakları etkili bir sonuç almanıza yardımcı olur.
 • Kaş kontürleme işlemi sayesinde düşük kaşlara kalkık bir görünüm kazandırılabilir. Bu işlem için sadece kaşlarınızın altına aydınlatıcı sürmeniz yeterli olacaktır.

Bu teknikler sayesinde, etkili bir kaş makyajı yaparak, aynı zamanda kaş kusurlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Kaş kontürleme işlemi, makyajınızın tamamlayıcısı olacaktır. Dolayısıyla kaş kontürü, göze makyajlarında atlanmaması gereken adımlardan bir tanesidir.

Kaş Kontürü Nasıl Sabitlenir?
Kaş Kontürü Nasıl Sabitlenir?

Kaş Kontürü Nasıl Sabitlenir?

Kontür nedir? Yüz ve kaşlarda istenilen görüntüyü yakalamak için uygulanan bir makyaj hilesidir. Kaş kontüründe gün boyu kaşlardaki makyajın akmaması da önemli bir detaydır. Çünkü kadınlar, yüz ve kaş makyajının ardından bu etkinin gün boyu devam etmesini isterler. Öncelikle kaş kontürünün kalıcılığını artırmak için tercih edeceğiniz kozmetik ürünün etkili olması gerekir. Kaş farı, kaş kalemi ya da krem formlu far seçenekleri ile kontürleme yapabilirsiniz. Genellikle krem ve kalem kaş farları kalıcılığı yüksek olan ürünlerdir. Fakat kaşlarınızdaki makyajın daha kalıcı olmasını istiyorsanız, aşağıdaki adımları izlemelisiniz;

 • Kaşınız için uygulayacağınız makyajı kalıcı hale getirmek için sabitleyici sprey kullanabilirsiniz.
 • Kaş jelleri de kalıcılığı yüksek olan kozmetik ürünlerden bir tanesidir.
 • Kontürleme işlemi yapmadan önce, kaşınıza transparan bir pudra uygulayarak makyajınızı kalıcı hale getirebilirsiniz.
 • Özellikle jel, krem ve kalem formlu kaş ürünleri kullanıyorsanız, işlem öncesi pudra uygulaması etkili olacaktır.

Kaş kontürü sabitlerken, yukarıda sıralanan teknikleri kullanabilirsiniz. Bu uygulamaların yanı sıra, etkili bir kaş kontürü için kaş pomadı da kalıcılığı yüksek olan makyaj malzemelerinden bir tanesidir. Kaş pomadı sayesinde, doğal bir görünüm yakalamış olursunuz. Aynı zamanda, kaşlarınızda daha net ve belirgin bir görünüm için de ideal bir üründür. Kaş pomatları da renk seçeneği olan ürünlerdir. Bu nedenle, her kaş ve ten rengine uyumlu olabilecek seçenekte kaş pomadı türünü bulabilmeniz mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top