Close

Makyaj Malzemeleri İsimleri ve Kullanım Amaçları

makyaj-malzemeleri-isimleri-ve-kullanim-amaclari

makyaj-malzemeleri-isimleri-ve-kullanim-amaclari

Makyaj yaparken asıl amaç; yüzünüzdeki solgun ifadeyi almak, cildinize daha canlı bir görünüm vermek, cilt kusurlarını yok etmek ve yüzdeki güzel noktalara dikkat çekmek olarak sıralanabilir.

Göz kamaştırıcı olmayı ve güzelliğinizi ortaya çıkarmayı hedefleyerek kullandığınız makyaj malzemeleri, tercih edebileceğiniz en önemli aksesuarınız olur. Sizlere canlılık katacak bu tür malzemeleri kullanırken doğru seçimler yapmak oldukça önemlidir. Doğru ürünlerin kusursuz bir şekilde uygulanması da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır.

Kendinizi iyi hissetmek, güzelliğinize güzellik katmak, cildinizdeki ton farklılıklarını yok etmek gibi pek çok nedenden dolayı makyaj yapmak isteyebilirsiniz. Makyajın güzel olması için yüzünüzü çok iyi bilmeniz ve doğru malzemeleri seçmeniz gerekir. Doğal ve çarpıcı bir görünüm elde etmek için ihtiyaçlarınıza uygun makyaj malzemelerini seçebilir, güzelliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Hatta bu süreçte birçok kusurunuzu da yok edebilirsiniz.

Makyaj Malzemeleri Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Çarpıcı ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için maskara, eyeliner, dudak kalemi, fondöten, ruj, göz farı, highlighter, CC krem, allık, makyaj bazı, oje gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken hususlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Malzemelerin birbiriyle uyumlu olması gerekir.
  • Kullandığınız ürünlerin kaliteli ve güvenilir olması oldukça önemlidir.
  • Bütün bu malzemeleri uygulamanızı sağlayan fırça ve sünger gibi parçaları da unutmamanız gerekir.
  • Her bir ürünün nasıl uygulanacağını bilmelisiniz.
  • Cildinizin rengine ve tarzınıza uygun seçeneklere yönelmelisiniz.

Dolgun dudaklar, kusursuz bir cilt, hacimli kirpikler ve dikkat çekici bakışlar için makyaj malzemelerini iyi öğrenmeniz gerekir. Bu sayede istediğiniz güzelliğe zahmetsizce ulaşabilirsiniz.

Çok Çeşitli Makyaj Malzemeleri
Çok Çeşitli Makyaj Malzemeleri

Güzelliğinize Güzellik Katmak İçin Çok Çeşitli Makyaj Malzemeleri

Sağlıklı, canlı ve dinamik görünen bir cilt, bütün makyajın temelini oluşturur. Her anınıza canlılık katacak ipuçlarını da içeren temel makyaj ürünleri arasında makyaj bazı, fondöten, allık, pudra, kapatıcı, maskara, göz farı, eyeliner, ruj, dudak kalemi gibi seçenekler yer alır. Bütün bu ürünler, farklı amaçlara yönelik tasarlanır. Siz de bu amaçlar doğrultusunda ihtiyacınız olan parçalara sahip olabilirsiniz.

Makyaj Bazıyla Cildinizi Pürüzsüzleştirin

Fondötenden önce yüzünüze uygulayabileceğiniz bu ürün, şeffaf bir jeldir. Cildinizi pürüzsüzleştirir ve bazı kusurları kapatır.

Makyaj bazını yüzünüze pürüzsüz bir şekilde sürdükten sonra cildinizin kurumasını bekleyip fondöten uygulamasına geçebilirsiniz. Makyaj bazı, makyajınızın kalıcılığını artırır.

Cildinizdeki Renk Farklılıklarını Fondöten ile Eşitleyin
Cildinizdeki Renk Farklılıklarını Fondöten ile Eşitleyin

Cildinizdeki Renk Farklılıklarını Fondöten ile Eşitleyin

Cildi güzelleştirmek için kullanılan malzeme, cildinizdeki renk farklılıklarını eşitleyerek yüzün her bölgesinde aynı tonu yakalamanıza yardımcı olur. Cilt renginize uygun olan fondöteni seçmeniz gerekir.

Uygulama yaparken ürünü cildinize eşit şekilde dağıtmanız ve az miktarda kullanmanız önemlidir. Çizgi oluşmasını engellemek için fondöten fırçası veya makyaj süngeri de kullanabilirsiniz. Makyaj çantanıza bir fondöten ekleyerek olumsuzluklara karşı her an hazırlıklı olabilir, cildinizin ışıltısını devamlı koruyabilirsiniz.

Doğal Bir Güzellik İçin BB Krem ve CC Krem Ürünlerini Seçin

BB krem daha hafif makyajlar için sıkça tercih edilir. Günlük makyajın vazgeçilmezi olmayı başaran ürün, ince olan yapısı ile doğal bir görünüm elde etmenizi sağlar.

CC krem ise cildinizde oluşan yorgunluk izlerini ve kızarıklıkları yok etmek için idealdir. Doğal bir görünüm ortaya çıkarırken cilt renginin de eşitlenmesini sağlar.

Cildinizdeki Lekelerden Kapatıcı ile Tamamen Kurtulun
Cildinizdeki Lekelerden Kapatıcı ile Tamamen Kurtulun

Cildinizdeki Lekelerden Kapatıcı ile Tamamen Kurtulun

Makyaj malzemeleri isimleri arasında yer alan kapatıcı ise mucizevi bir şekilde cildinizde bulunan lekeleri anında kapatır. Buna ek olarak gözaltı morluklarını yok etmenize yardımcı olur. Küçük kusurları, lekeleri, izleri gizlemek için kullanılır.

Yüzün en hassas bölgelerinden biri olan göz çevresini bu ürün ile daha sağlıklı ve güzel bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Cilt renginize en uygun olanı alarak yumuşak hareketlerle uygulama yapabilirsiniz.

Doğru Bir Allık Çeşidiyle Yüzünüze Canlı Bir Görünüm Katın

Bu benzersiz ürün ile yüzünüzde canlı ve enerjik bir görüntü yaratabilir, teninize doğal bir ışıltı katabilirsiniz. Ten rengiyle uyumlu sıcak bir ton seçmeniz gerekir. Bu sayede makyajınız daha göz alıcı bir hale gelir.

Etkili bir görünüm kazanmak için allığı elmacık kemiği üzerine uygulamanız gerekir. Canlı, sağlıklı ve dinamik görünmenin sırrı allıklardan geçer. Ayrıca yüz hatlarınızı belirmeniz için de oldukça önemli bir malzemedir.

İpeksi Bir Görünüm İçin Pudra Kullanımına Özen Gösterin

Ciltte ışıltılı ve ipeksi bir görünümün ortaya çıkmasını sağlayan pudra, aynı zamanda makyajın sabitlenmesi için de idealdir. Bu müthiş ürün sayesinde fondöteninizi en iyi şekilde sabitleyebilir, kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz. Cildiniz yağlı ise pudra kullanarak cildinizin parlamasını önleyebilirsiniz.

Makyaj pudrası hem makyajı sabitlemek hem de kusurlarınızı gizlemek için kullanabileceğiniz bir üründür. Transparan pudra, mat pudra veya pudra fondöten çeşitleri cildinizdeki kusurların gizlenmesini sağlar. Bunları fırça ile uygularsanız çok daha doğal bir görünüm elde edersiniz. Sünger kullandığınızda ise daha etkili kapatıcılık elde edersiniz.

Toz ve kompakt pudra olarak iki çeşit pudra bulunur. Toz pudralar adı üstünde toz halde iken kompakt olanlar sıkıştırılmış şekildedir. Toz pudraların kullanımı kompakt olanlara göre daha fazla dikkat gerektirir. Çünkü kıyafetlere bulaşma olasılığı yüksektir. Pudra, fondöten cilde iyice oturduktan sonra kullanılır. Bu süre 2 ila 3 dakika kadardır.

Derin ve Etkili Bir Bakış İçin Göz Farı Kullanın

Tüm makyaj malzemeleri içerisinde yer alan bir diğer ürün ise göz farı olur. Bu tür ürünler, göz kapakları ve kirpik dipleri için uygulanır. Yapılan makyaja doğal bir ışıltı vererek canlılık ve derinlik katan renkli makyaj malzemeleridir. Göz kapağını renklendirmek için kullanılan göz farı, çeşitli renklere sahiptir.

Farklı formları olan bu malzemeler; toz, likit veya krem halde tasarlanarak üretilir. Form olarak farklı olan tüm farlar, genellikle göz kapağına enerji kazandırmak ya da şık bir görüntü sağlamak amacıyla kullanılır. Tek bir renkte göz farı bulabileceğiniz gibi çok sayıda renk seçeneğinin bir arada bulunduğu far paletleri de bulunur.

Ruh halinize göre kullanabileceğiniz ürünlerden dilediğinizi tercih ederek uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz. Yaratıcılığınızın sınırlarını belirlemek için göz farlarından faydalanabilirsiniz.

Gözlerinizi Belirginleştirerek Etkileyici Bir Görünüm Elde Edin

Tüm makyaj malzemeleri isimleri arasında ön plana çıkan eyeliner, özellikle son zamanlarda oldukça popülerdir. Gözlerinizi etkileyici bir şekilde anında belirginleştirmek için göz kapaklarına uygulayabileceğiniz eyeliner, genel olarak üst kirpik bölgesine sürülür. Bakışlarınızı daha etkileyici kılan eyelinerı kuyruklu ya da kuyruksuz olarak uygulayabilirsiniz.

Kuyruklu eyeliner uygulamasında ilk önce kuyruk kısmına şekil verip daha sonra tek hamlede dibe kadar çekerek istediğiniz görüntüye sahip olabilirsiniz. Eyeliner çekmek en başta biraz zor görünse de birkaç alıştırma yaptıktan sonra oldukça pratik bir kullanım imkanı sunar.

Kirpiklerinize Hacim Kazandır
Kirpiklerinize Hacim Kazandır

Kirpiklerinize Hacim Kazandırmanın En Kolay Yolu: Maskara

Göz makyajında kullanılan makyaj malzemelerinden biri olan maskara, kirpiklerinize hacim kazandırır. Rimel olarak da bilinen bu malzeme, kirpiklerinizi belirginleştirerek havalandırır. Rimeli daima kirpiklerin dibinden uçlarına doğru uygulamanız gerekir.

Kirpiklerin en iyi şekilde ayrılması ve kalınlaşması için çubuğu oynatarak kullanmanız daha doğrudur. Daha uzun ve dolgun bir görünüm elde etmenizi sağlar. Eğer daha fazla hacim isterseniz bir kat daha sürebilirsiniz.

Sınırsız Renk Seçeneğiyle Birbirinden Cezbedici Ruj Seçenekleri

Makyajınızın en önemli tamamlayıcısı olan ruj, yüzünüzü aydınlatarak hoş bir duruş sergilemenize yardımcı olur. Neredeyse sınırsız renk seçeneğine sahiptir. Bu nedenle ruj tercihlerinizde genel makyajınıza uyumlu tonları tercih etmeniz gerekir.

Rujunuzu sürmeden önce dudaklarınızı yağsız bir dudak kremi ile nemlendirmeniz gerekir. Dudaklarınızı belirginleştirmek ve kenarlara dağılmasını engellemek için dikkatlice dudak kalemi de uygulamalısınız.

Dudaklarınızın ortasından başlayarak uyguladığınız ruj, dudaklarınızın güzel görünmesini sağlar. Daha dolgun dudaklar için mat, kadife, saten, parlak gibi türleri kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top