Close

Color Correcting Nedir, Nasıl Yapılır?

Color Correcting Nedir, Nasıl Yapılır

Makyaj yapmak, cildinizi nasıl sunmak isterseniz o şekilde göstermenize yardımcı olan bir  araçtır. Makyajseverler iyi bir görünüme kavuşmak için makyaj malzemelerinin geniş ürün yelpazesinden faydalanırlar. Makyajseverlerin makyaj çantasında kesinlikle bulunan ürünlerden olan kapatıcılar, uygulandıktan sonra oluşan doğal ve etkili haliyle vazgeçilmez ürünler arasında yer almaktadır.

Bu ürünler cilt makyajını bir maske görüntüsünden kurtarmak isteyen kişiler tarafından da sıkça tercih edilirler.  Bu sayede ciltlerine yalnızca bir ürün uygulamakla kalmayıp, daha canlı ve hoş bir görüntü kazanırlar. Özellikle kusurların örtülmesi adına makyaja başvuran kadınlar, cilt tonlarında da dengeyi sağlamalıdır. Bu sayede tamamiyle mükemmel bir görüntüye kavuşurlar.

Sivilce izleri, göz altı morlukları, güneş yanıkları gibi cilt tonunda yer yer ton değişmelerine yol açan cilt kusurları, kadınların kabusu haline gelmektedir. Bir fondöten satın alırken cilt tonunuza uygun bir  ürün alıyoruz. Her  bölgeye ayrı fondoten uygulamak mümkün değildir. Fakat ciltteki kusurlar kadınlarda bazı bölgelere daha yoğun fondoten uygulama arzusuna yol açar. Fakat onlarca farklı fondöten almak hem bütçenize zarar hem de boşuna bir uygulama olacaktır. Ayrıca fondöten ürünü ile bir noktaya daha fazla uygulayıp eşit bir cilt tonu yakalamak oldukça zordur.  Bu görevi makyaj malzemelerinden color correcting karşılamaktadır.

Ciltte var olan renk geçişleri makyajında görünümünü bozmaktadır. Correcting kelime bakımından dengeleme, eşitleme anlamına gelmektedir. Cilt tonunu düzenleyen ve göz altınızdan boyun bölgesine kadar eşit ton geçişleri sağlayan bu ürünle cilt kusurlarından kurtulmak mümkün. Bir nevi kapatıcı görevi gören color correcting ile cilt tonunu düzenleyip daha iyi bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Color correcting nasıl kullanılmalı
Color correcting nasıl kullanılmalı

Color correcting nasıl kullanılmalı

Color correcting ciltte meydana gelen deforme görüntüyü gizleyerek makyajın daha iyi sergilenmesini sağlayan bir uygulamadır. Renkli kapatıcı ürün yelpazesi, cilt tonu eşitleyici bir görev görmesinde yardımcı olur. Yalnızca bir kadında göz altı morluğu olmayabilir ya da yalnızca sivilce izi olmayabilir. Bir palet ile birçok kusuru gizlemek mümkün hale gelmektedir. Cildinize uygulayacağınız küçük müdahaleler ile bunu başarmak mümkün.

Nasıl cildin her bölgesine aynı makyaj malzemesini kullanamıyorsak aynı kapatıcının da her noktada aynı işlevi görmesini beklememeliyiz. Ciltte yaşanan her kusurun ayrı bir kapatıcıya ihtiyacı vardır ve tek bir palette bu işlemi başarmak olağandır. Kırmızı veya sarı bir cildiniz olabilir ya da sivilceniz kırmızı kırmızı gözünüze batıyor olabilir. Ama bu ciltteki kusurlar asla muhteşem ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanıza engel olarak görülmemeli. Color correcting bir makyaj yaparak cilt tonunuzda eşitleme sağlayabilir ve özgüvenle makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Makyajınız başlamadan evvel cildinizi ve kusurlarını kabul etmelisiniz. Çünkü küçük rötuşlar ile hayalinizdeki görüntüye kavuşmak çok kolay olacaktır. Her zaman profesyonel bir yardım almak vakit ve para kaybı olacağı için makyaj hilelerini bilmek ve kullanmak çok uzak gözükmemekte. Her adımda makyajınıza yardımcı olacak color correcting kullanım kolaylığı ve prensibi ile makyaj çantalarının vazgeçilmezi haline gelir.

Bu makyaj malzemesinin prensibi her kusurun farklı tonda olmasına ve renk eşitleyici bir ürün çeşitliliğine ihtiyaç duyulmasına bağlıdır. Nasıl tek bir fondöten ile ciltteki tüm kusurları kapatamıyorsak bir renk kapatıcı ile de bu mümkün değildir. Makyaj altına uygulanan bir ürün olan color correcting, ürünün doğru kullanımını bilen usta parmaklarda muhteşem bir görüntüye yardımcı olacaktır.

Cilt kusurlarının olduğu bölgeye mesela bu kusur göz altı morluğu olsun, bir fırça yardımıyla uygulanır ve var olan mor rengin kaybolmasını sağlar. Makyajınızı başlamadan evvel cildinizi nemlendirmek gerekmektedir. Nemlendirme işlemi daha fazla cilt kusurundan sizi koruyacak ve makyajı çıkardıktan sonrada taze bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Akabinde makyajınızın daha uzun süre dayanabilmesi için makyaj bazı kullanmanızda önerilir. Bu sayede uzun ve yoğun tempolarda gönül rahatlığıyla gününüzü geçirebilirsiniz. Sonrasında kusurlu olan bölgeye uygulama tekniği zıt renklerin birbirini kapatması olduğunu bilerek hangi renk kapatıcı gerekiyorsa bir fırça yardımı ile yayabilirsiniz. Eğer bir fırçanız yoksa parmaklarınız yardımı ile de kullanabilirsiniz. Sonra dilediğiniz gibi makyajınıza devam edebilirsiniz. Aslında kullanımı oldukça pratik ve kolaydır, ama yarattığı etkiyi gördükten sonra elinizden bırakamayacağınız bir üründür. Bu ürünle birlikte cilt kusurlarını gizleyip daha pürüzsüz bir makyaja kavuşmak bir hayal olmaktan çıkar.

Color correcting ile cilt tonu eşitleme
Color correcting ile cilt tonu eşitleme

Color correcting ile cilt tonu eşitleme

Color correcting ile bir renk eşitleyici ürünü kullandığınız için her cilt kusurunun farklı tonda kapatıcıya ihtiyacı olduğunu bilerek makyajınıza başlarsınız. Renk paletinin geniş yelpazesi sayesinde cildinizdeki kusurlardan kurtulabilirsiniz. Hem cildinizde ki kusuru gizlersiniz hem de cilt tonunuzu eşitleyerek doğal bir görünüm kazanırsınız. Nasıl ki bir fondöten tüm yüzün cilt tonunu eşitleyemiyorsa tek bir kapatıcı rengide bunun için yeterli değildir. Renk eşitleyici bir makyaj yapmak isteyen makyaj severler hangi rengi hangi başka bir renkle kapatacağını da bilmelidir.

Bu aslında basit bir renk bilgisi ile  halledilebilecektir. Yeşil, sarı, mor, turuncu gibi renkleri bulunan üründe, bir rengi hangi renk absorbe eder, gizler bunun bilinmesi yeterlidir. Yani cilt tonlarında kapatıcılar yerini rengarenk kapatıcılara bırakmış gözüküyor. Bu sayede aynı anda birden çok cilt kusurunu çözmek için ekstra uğraşlara gerek kalmamaktadır.

Renkli kapatıcı ile cilt tonu nasıl eşitlenir gibi sorular akıllara takılabilir. Çünkü sonuçta cildin belli bir rengi vardır ve üstüne uygulanan her renk farklı bir  görüntüye yol açabilir. Fakat color correcting tekniği ile yapılan makyajda temelde yatan zıt renklerin birbirini gizlemesi ve yok etmesi tekniğinde yatmaktadır. Her rengin zıttı bir renk vardır ve bu bilgi makyaj tekniğinin temelini oluşturmaktadır.

 Yeşil rengin zıttı kırmızıdır ve genellikle sivilce izleri, darbe izleri gibi deformeler de kırmızı renkte olmaktadır. Yeşil kapatıcı ile kırmızı renkli cilt kusurlarını gizleyebilirsiniz. Bir rengi zıt rengi ile kapatmak uygulanacak en kolay yöntemdir. Özellikle kızarıklık meydana gelen ciltler için hayat kurtarıcı bir yöntemdir. Bu sayede renkler birbirlerini nötrleyecek ve saglıklı bir görünüme kavuşacaktır. Cildinizin yalnızca kızarık olan bölgesine ya da kızarıklık her bölgede ise bir fırça yardımı ile dağıtarak kolayca uygulayabilirsiniz.

Sarı kapatıcı ile göz altı morluklarını ve kahverengi lekeleri gizleyebilirsiniz özellikle fondöten altına uyguladıktan sonra daha aydınlık bir cilt görünümüne kavuşacaksınız. Mor kapatıcı, sarı bir cilt tonuna sahip olan ve bu soğuk görüntüden rahatsız olan makyaj severler için kurtarıcıdır. Sarı renk tonuna sahip olan kişiler çoğu zaman hasta gibi gözüktüğünü söyleyenlerle çevrilmiştir. Sarı cilt tonunu daha canlı ve sağlıklı hale getirmek isteyenler tarafından tercih edilebilir. Işıl ışıl bir cildin hayalini kuran makyaj severler bu kapatıcının müdavimi haline gelecektir. Turuncu kapatıcı ve daha birçok renk yelpazesi ile makyajınızı her zaman istediğiniz kusursuz görünüme kavuşturacaktır.

Her makyaj malzemesi temelde daha iyi bir görüntüye kavuşmaya ve sağlıklı görünmeye hizmet etmektedir. Doğru şekilde uygulanan kapatıcılar da bu işleve hizmet eder ve sorunlu bir cildin kurtarıcısı haline gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top