Close

Cinsel Terapiye Neden Gitmelisiniz?

Ci̇nsel Terapi̇ye Neden Gi̇tmeli̇si̇ni̇z

Ci̇nsel Terapi̇ye Neden Gi̇tmeli̇si̇ni̇z

Herkes cinsel hayatının tutkulu ve tatmin dolu olmasını arzu eder. Ancak kimi zaman bu tutkuyu ve tatmin duygusunu elde etmek bu kadar kolay olmaz. Bu nedenle çiftler cinsel terapiye ihtiyaç duyabilir. Cinsel terapi, cinsel hayatınızda yaşadığınız bir sorunu çözmeye odaklı olabileceği gibi daha sağlıklı bir cinselliğe sahip olma amacıyla ihtiyaç duyduğunuz bir alan da olabilir. Alanında uzman bir hekimle görüşme sağlamak daha sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayat için atacağınız en doğru adım olacaktır.

Cinsel Terapi Nedir
Cinsel Terapi Nedir

Cinsel Terapi Nedir?

Bir bilişsel davranış terapisi olan cinsel terapi bu alanda uzman psikiyatrist ve psikologlar tarafından yapılır. Genel kanının aksine sadece evli çiftlere yönelik bir terapi değildir. Herkese hitap eder. İhtiyaç duyan kişiler tek başlarına gidebilecekleri gibi, henüz cinsel ilişkiye girmemiş kişiler ve bir ya da daha fazla partnerli bir cinsel hayata sahip kişiler de terapi alabilir. Kişi terapiye ihtiyaç duyduğunu hissettiği noktada en yakın cinsel terapi merkezinden randevu alarak görüşme gerçekleştirebilir.

Kişinin cinsel terapiye ihtiyaç duymasına neden olan birçok farklı sebep olabilir. Özellikle cinselliğin tabu olduğu toplumlarda doğru bilinen yanlışlar ve cinselliğin yanlış kaynaklardan öğrenilmesi başlı başına bir sorun yaratmaktadır. Cinsellik yalnızca bedene indirgenebilecek bir olgu değildir. Bu sebeple kişinin içinde yetiştiği toplum, bu konuya dair ilk bilgilere nasıl ulaştığı ve cinselliğe bakış açısı da kişinin cinsel sağlığına etki eden unsurlardır.

Cinsel aktivite temel olarak dört aşamada incelenir. Bunlar; uyarılma, plato, orgazm ve çözülme (gevşeme) evreleridir. Kişinin yaşadığı problem bu dört evrenin birinde yaşanan bir sıkıntı olabilir. Terapi için başvurulan en sık şikayetler kadınlarda vajinismus, ağrılı cinsel birliktelik, uyarılma problemleri olabilirken; erkekte ise sertleşme bozuklukları ve erken boşalma listenin başında gelir. Vajinismus, kadının cinsel birliktelik sırasında penetrasyona yani cinsel organların birleşmesine izin vermeyecek şekilde vücudunun istemsiz kasılmasına verilen addır. Bununla birlikte iki tarafı da etkileyen sorunlar olabilir. Bunlar orgazma ulaşmada yaşanan zorluklar, cinsel isteksizlik, hiperseksüalite ve cinsellik korkusu olabilir. Hiperseksüalite kişinin günlük işlerini olumsuz etkileyecek kadar aşırı cinsel istek duyma durumunu oluştururken, cinsellik korkusu adından da anlaşılacağı üzere cinsellikten kaçınma ve bundan ciddi anlamda endişe duymayı beraberinde getirir. Buna geçmiş olumsuz deneyimler sebep olabileceği gibi, önyargılar ve eksik ve yanlış bilgiler de bu durumu yaratabilir. Cinsel terapi bu sorunlara yargısız ve tarafsız bir şekilde yaklaşarak psikolojik destek ve tedavi sağlar.

Cinsel terapi eğitimi birçok meslek dalının ilgisini çeken bir alandır. Psikologlar, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları ve aile danışmanları gerekli yeterlilikleri sağlıyorlarsa bu eğitimi alabilirler.

Cinsel terapi yıllardır gelişmekte olan bir alandır. Eskiden klitorisin ne olduğu dahi bilinmeyen dönemlerde ya da ‘histeri’ belirtileri gösteren kadınların tedavisi için vibratörün ilk versiyonunun icat edilmesine kadar uzanan tarihiyle, birçok araştırmaya konu olan ve hala gelişmeye devam eden bir alandır. Geleneksel cinsel terapi dönemini yaptıkları araştırmalarla kadın orgazmına çok büyük katkılar sağlayan Master ve Johnson dönemi izler. Klitorisin kadın orgazmı için hayati önemini kanıtlayan bu ikili, vajinal orgazm efsanesine son vermiş ve klitorisin tek bir noktadan ibaret olmadığını ve vajina girişini saran kolları olduğunu kanıtlamışlardır. Böylece Freud’un ‘vajinal orgazm’ı yetişkin kadının gururu olarak gören desteksiz görüşünü ‘her orgazm klitoral orgazmdır’ diyerek çürütmüşlerdir. Bunun yanında kadınların multiorgazm deneyimleyebileceklerini yaptıkları klinik deneylerle kanıtlamışlardır. Buna ek olarak, erken boşalma tedavisi için kendi isimlerini alan ‘Master ve Johnson tekniği’ cinsel terapide kullanılan son derece etkili tedavi yöntemlerinden biri olmuştur. Son olarak da günümüze kadar takip eden modern cinsel terapi yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır.

Ci̇nsel Terapi̇ İlkeleri̇ Ve Uygulamaları Nelerdi̇r
Ci̇nsel Terapi̇ İlkeleri̇ Ve Uygulamaları Nelerdi̇r

Ci̇nsel Terapi̇ İlkeleri̇ Ve Uygulamaları Nelerdi̇r?

Cinsel terapi sırasında, önce terapist kişinin varsa şikayetlerini ve cinsel yaşam öyküsünü dinler. Bu noktada terapinin başarısı kişinin yaptığı açık ve dürüst paylaşımlarla da doğru orantılıdır. Partnerle birlikte yapılan terapilerde, terapist önce iki partneri ayrı ayrı dinleyip, bireysel yaptığı görüşmelerin ardından ikisiyle birlikte ortak seanslar yapmak isteyebilir. Cinsel yaşam öyküsünde kişinin cinsel eğitimini nasıl aldığı, ilk cinsel deneyimi, tacize uğrayıp uğramadığı ve cinselliği algılayış biçimi ciddi önem taşır. Terapist bu bilgiler sayesinde izlenecek yola karar verir ve sorunun tanımlanmasını sağlar. Eğer yaşanan problem fiziksel bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa terapist kişiyi kadınsa bir jinekoloğa, erkek ise üroloğa yönlendirir. Kullanılan ilaçlar da cinsel sağlık üzerinde beklenmedik olumsuz etkiler yapabilir. Bunun için terapiste bilgi verilmelidir. Kullanılan ilaç hakkında yapılacak değişiklik, uzman bir doktor gözetiminde yapılmalıdır. Gerekirse doz kontrolü yapılabilir ya da ilaç değiştirilebilir. Cinsel terapi seansı sırasında fiziki muayene yapılmadığı gibi, kesinlikle terapi sırasında, terapistin yanında cinsel birliktelik gibi bir durum söz konusu olamaz.

Psikolojik olarak en sık karşılaşılan durumlardan biri ise önyargılar ve yanlış bilgiler sonucu ortaya çıkan bir sorun olan performans kaygısıdır. Sorunu tanımlamak onu çözmenin ilk adımıdır ve terapiye devam etmek bu noktada çok büyük önem taşır.

Ci̇nsel Terapi̇ Egzersi̇zleri̇ Nelerdi̇r
Ci̇nsel Terapi̇ Egzersi̇zleri̇ Nelerdi̇r

Ci̇nsel Terapi̇ Egzersi̇zleri̇ Nelerdi̇r?

Cinsel terapi yöntemleri, terapist tarafında kişinin cinsel yaşam öyküsü ve şikayetleri dinlendikten sonra uygulanan ve izlenen yol haritasıdır. Terapi sırasında olduğu kadar terapistin odasından çıktıktan sonra da üzerinize düşen sorumluluklar vardır. Birçok terapist danışanlarına tedavi süresince evde kendileri uygulamaları için ödevler verir. Ödev sözcüğü gözünüzü korkutmasın. Kişinin kendini ve vücudunu tanımasına yönelik olan bu ödevler, eğer partnerle birlikte gidilmişse iki kişinin birlikte deneyimleyeceği alıştırmalar da olabilir.

Buna örnek olarak verilebilecek en önemli egzersizlerden olan kegel egzersizi, kadınların vajina kaslarının farkına varmasını sağlarken, erkeklerde yine aynı egzersiz erken boşalma sorunun önüne geçmek için kullanılır. Kaslar üzerinde hakimiyeti artıran bu egzersizler, orgazm şiddetini ve süresini de artırabilir. Kegel egzersizi, pelvik kasları güçlendiren son derece faydalı bir egzersizdir.

Kegel egzersizinin diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • İdrar kaçırmayı önler.
  • Mesane, bağırsak ve rahim sarkmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Seks sırasında alınan hazzı artırır.

Genel olarak seks kalitesini düşüren ve cinsel sağlığı olumsuz etkileyen durumların başında toplumsal baskı ve stres gelir. Cinsel terapi baskı altında hissetmenize sebep olan bu durumlarla da baş etmenize yardımcı olup, çözümsüz hissettiğiniz durumlarda size bir çıkış noktası olacak çözümler sunacaktır.

 Ci̇nsel Terapi̇ Ücretleri̇ Ve Süresi̇

Birçok psikolojik destek seansı gibi cinsel terapi ücretleri de değişkenlik gösterir. cinsel tedavi klinikleriyle yapacağınız görüşmeler size cinsel terapi fiyatları konusunda en doğru bilgiyi sağlayacaklardır. Online cinsel terapi sizin için daha uygunsa, randevunuzu almadan önce kliniğe sorabilirsiniz. Her tedavi kişiye özel ilerlediği için tedavi süreleri için de sabit bir süre belirtmek doğru olmaz. Bununla birlikte kimi problemler birkaç seansta çözülürken, kimisi için uzun süre tedaviye devam etmek gerekebilir. İyileşme sağlandıktan sonra aynı sorun tekrar yaşanmazken, eğer tedavi yarım bırakılırsa sorunun tekrar nüksetme ihtimali vardır. Ardından düşen motivasyon bu sefer tedavi sürecini olumsuz etkiler ve süreyi daha da uzatabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top